Liam Bromiley fastest in the Birdwell Wheelers 29km Time Trial, Sarah Lewthwaite fastest female (TT bike); Billy Robinson fastest on a road bike,
Result: Birdwell Wheelers 29km TT
TT Bikes
1 Liam Bromiley Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 37:50:00 Male Senior
2 Andrew Whiteley Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 38:25:00 Male Senior
3 Bevan Jones Team Sportslab 39:01:00 Male Espoir
4 Max Williamson Scunthorpe RC 39:29:00 Male Senior
5 Nicholas Latimer Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 39:30:00 Male Senior
6 Alastair Ribbands Manchester Wheelers 39:47:00 Male Senior
7 David Brearley Squadra RT 39:55:00 Male Senior
8 Sean Burke Birdwell Wheelers 41:17:00 Male Senior
9 Ady Dench Team Sheffield 41:35:00 Male Vet
10 Michael Pugh Rapha Cycling Club 42:02:00 Male Senior
11 Jacob Leigh JRC Shutt Ridley RT 42:33:00 Male Junior
12 Paul Armstrong Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 42:38:00 Male Senior
13 Daryl May Sheffrec CC 43:16:00 Male Vet
14 Adam MacHan Sheffrec CC 43:30:00 Male Vet
16 Andy Whitehead Rockingham CC 43:52:00 Male Vet
17 Paul Harpham Sitwell Cycling Club 44:31:00 Male Senior
18 Sarah Lewthwaite Team Sportslab 44:48:00 Female Vet
19 Warren Steele Racing Team Dawson 45:37:00 Male Vet
20 Lucy Ellmore Crimson Orientation Marketing RT 45:45:00 Female Espoir
21 Frank Healy Ravensthorpe CC 46:03:00 Male Vet
22 Beth Grogan Selby CC 48:05:00 Female Senior
23 Jacob Riby Team Sportslab 48:53:00 Male Junior
24 Adrian Brain Calder Clarion 49:16:00 Male Vet
25 Karen Brooks Team Sportslab 51:53:00 Female Vet
26 Paul Heggie Birdwell Wheelers 52:33:00 Male Vet
27 Jonathan Reid Calder Clarion 53:20:00 Male Vet
28 Thomas Penty Calder Clarion 54:00:00 Male Senior
29 Kathleen Brankin Birdwell Wheelers 59:44:00 Female Vet
30 Ala Whitehead Rockingham CC 01:02:53 Female Vet
Road Bikes
1 Billy Robinson CYCLING SHEFFIELD 40:19:00 Male Senior
2 Andy Nichols Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 40:45:00 Male Senior
3 Matthew Lock Cliff Pratt Racing 40:51:00 Male Senior
4 Mark Walker Hull Thursday RC 41:44:00 Male Senior
5 Danny Winfield Racing Team Dawson 41:45:00 Male Senior
6 David Shackleton Wilsons Wheels RT 41:53:00 Male Vet
7 Nigel Modlinsky Element Cycling Team 42:11:00 Male Vet
8 Josh Ravn Hull Thursday RC 42:21:00 Male Senior
9 Thomas Davison Geared Up & CN Cycles RT 42:52:00 Male Senior
10 Michael Bray Geared Up & CN Cycles RT 42:54:00 Male Senior
11 Ian Russell Moda Racing Team 42:59:00 Male Vet
12 Martin Nelson Out of the Saddle CC 43:15:00 Male Vet
13 Ethan Roberts-Cutts North Midland Youth Squad 43:22:00 Male Junior
14 Lewis Smith Calder Clarion 43:58:00 Male Junior
15 Jude Milburn Rutland Cycling Club 44:42:00 Male Vet
16 Richard Moore Squadra RT 44:44:00 Male Vet
17 Andrew Hicklin Peak Road Club 44:47:00 Male Vet
18 Michael Newton Barnsley Road Club 44:54:00 Male Senior
19 Jules Chadderton Geared Up & CN Cycles RT 44:58:00 Male Junior
20 Matt Ellmore Otley CC 45:05:00 Male Juvenile
21 Dominic Watts Veloviewer 45:26:00 Male Vet
22 Jimmy Froggatt SKCC 45:27:00 Male Vet
23 Jonathan Dibble Wilsons Wheels RT 46:10:00 Male Senior
24 Mark Robinson Hull Thursday RC 46:25:00 Male Vet
25 Chris Venters Birdwell Wheelers 46:30:00 Male Senior
26 Paul Kearney Cheshire Maverick Cycle Club 46:34:00 Male Vet
26 Chris Ashworth Sheffrec CC 46:34:00 Male Senior
28 Jake Hagyard Rutland Cycling Club 47:21:00 Male Senior
29 Andrew Jackson Moda Racing Team 47:44:00 Male Vet
30 Steven Wigglesworth Elmsall Road Club 47:46:00 Male Vet
31 Alexander Broadhead Rockingham CC 48:04:00 Male Senior
32 Daniel Emery Birdwell Wheelers 48:49:00 Male Vet
33 Jake Harrison Rutland Cycling Club 49:33:00 Male Senior
34 Marc Peasegood Birdwell Wheelers 49:57:00 Male Vet
35 Paul Hagyard Worrall Wheelers 50:05:00 Male Vet
36 Mark Minting Dinnington Racing Club 52:10:00 Male Vet
37 Jon Staniforth Team Sheffield 52:13:00 Male Vet
38 John Woodhouse Birdwell Wheelers 53:51:00 Male Vet
39 Emma Smith Elmsall Road Club 58:32:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch