Samuel Painter fastest for TBW23 Stuart Hall p/b Trainsharp in the East Anglian VTTA 25 mile TT. Flora Perkins fastest female. Matthew Saward fastest on a road bike, Judy Brown first woman
Result: East Anglian VTTA 25m TT
1 Samuel Painter TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp 52:54:00 Male Espoir
2 Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp 53:16:00 Male Espoir
3 Jack Brown UpShift Nutrition Race Team 53:17:00 Male Espoir
4 David Harding Chelmer CC 54:21:00 Male Vet
5 Timothy Chilvers Maldon & District CC 55:15:00 Male Senior
6 Max Eagle OVB 55:50:00 Male Senior
7 James Sale Eagle Road Club 55:56:00 Male Senior
8 Sam Wightman Team Bottrill 56:29:00 Male Vet
9 Martin Reynolds Cambridge CC 56:53:00 Male Vet
10 Darran Bennett Ely & District CC/B&T Motor Repairs 57:01:00 Male Vet
11 Robert Golding Ely & District CC/B&T Motor Repairs 57:10:00 Male Vet
12 William White Newmarket Cycling & Triathlon Club 57:23:00 Male Espoir
13 David Halliday Newmarket Cycling & Triathlon Club 57:40:00 Male Senior
14 Andrew Grant Cambridge CC 57:48:00 Male Vet
15 Michael Parker TMG Horizon Cycling Team 57:53:00 Male Vet
16 Bryan Long VTTA (East Anglia Group) 57:54:00 Male Vet
17 Alex Purcell CC Sudbury 58:18:00 Male Senior
18 John Manlow Ely & District CC/B&T Motor Repairs 59:11:00 Male Vet
19 Graham Rudd API-Metrow 59:52:00 Male Vet
20 Scott Beard Shaftesbury CC 01:00:00 Male Vet
21 Chris Penn Leighton Buzzard Triathlon Club 01:00:03 Male Vet
22 Simon Fawcett VTTA (East Anglia Group) 01:00:19 Male Vet
23 Jonathan Durnin Welland Valley CC 01:00:47 Male Vet
24 Mark Halliday North Bucks RC 01:01:13 Male Vet
25 Richard O’Rourke Team Vision Racing – Silverhook 01:01:28 Male Vet
26 Derek Ricketts Ely & District CC/B&T Motor Repairs 01:01:32 Male Vet
27 David Warlow Essex Roads CC 01:01:38 Male Vet
28 Flora Perkins VC de Londres 01:01:45 Female Junior
29 Robert Davies CC Sudbury 01:02:11 Male Vet
30 Hans Nilsson London Phoenix CC 01:02:58 Male Vet
31 Geoff Bores Ford CC 01:03:06 Male Vet
32 Richard Parrotte Shaftesbury CC 01:03:48 Male Vet
33 Murat Ozdenya Team Vision Racing – Silverhook 01:03:55 Male Vet
34 Michael Martin CC Ashwell 01:04:29 Male Vet
35 Chris Dyason Cambridge CC 01:04:58 Male Vet
36 John Calvert Walden Velo 01:05:01 Male Vet
37 Chris Nudds CC Breckland 01:05:20 Male Vet
38 Carmelo Luggeri CC Ashwell 01:05:32 Male Vet
39 Lisa Hurrell Maldon & District CC 01:05:45 Female Vet
40 Jenny Hill Army Cycling 01:05:54 Female Senior
41 Philip Waring VTTA (East Anglia Group) 01:06:03 Male Vet
42 Francesca Chilvers Maldon & District CC 01:06:46 Female Senior
43 Wayne Marks Tri-Anglia Triathlon Club 01:07:06 Male Vet
44 Graham Pepperdine Verulam CC 01:07:42 Male Vet
45 Jon Fairclough Woking Cycle Club 01:07:59 Male Vet
46 Simon Ward Welland Valley CC 01:08:03 Male Vet
47 Susan Triplow CC Sudbury 01:08:12 Female Vet
48 Dominic Whitehead Cambridge CC 01:08:43 Male Vet
49 Sarah Kelman St Ives CC 01:09:45 Female Vet
50 Wayne Hill Bourne Wheelers 01:12:19 Male Vet
51 Phil Bailey Loose Cannon’s Conditioning 01:13:54 Male Vet
52 Sue Rogers Crest CC 01:17:31 Female Vet
53 Sue Chittock Ipswich BC 01:19:01 Female Vet
ROAD BIKES
1 Matthew Saward Athlon CC 57:12:00 Male Senior
2 Nick Morgan Hitchin Nomads CC 57:54:00 Male Vet
3 Matthew Grant London Phoenix CC 58:41:00 Male Senior
4 James Dent Team PB Performance 59:49:00 Male Vet
5 Patrick Allen Hitchin Nomads CC 01:01:05 Male Senior
6 Neil Dowie Shorter Rochford RT 01:01:40 Male Vet
7 Jamie Bishop Crescent Wheelers CC 01:02:54 Male Vet
8 Patrick Ellerbeck St Neots CC 01:02:55 Male Vet
9 Martin Wastie Rapha Cycling Club 01:06:32 Male Vet
10 Ritchie Parkins Peterborough CC 01:08:28 Male Vet
11 Judy Brown Newmarket Cycling & Triathlon Club 01:09:03 Female Vet
12 Ruth Stapleton St Neots CC 01:10:22 Female Senior
13 Tim Simpkins Crescent Wheelers CC 01:11:02 Male Vet
14 Robert Hagger Chelmer CC 01:11:45 Male Vet
15 Sebastian Borkowski Crescent Wheelers CC 01:13:33 Male Vet
16 Nick Hickman Team Salesengine.co.uk 01:14:51 Male Vet
17 Claire Parkins Peterborough CC 01:15:51 Female Vet
18 Donna Hayman Newmarket Cycling & Triathlon Club 01:18:04 Female Vet
TANDEM
1 John Swanbury VC Baracchi 01:08:00 Male Vet
1 Kate Churchill VC Baracchi 01:08:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch