Thomas Vassen, Lukas Nerurkar, Polly Burge & Thomas Lowther winners at the SERRL Ardingly Circuit Races on Saturday
Result: SERRL – Ardingly Circuit Races
4th Category Men
1 Thomas Vassen G!RO Cycles 4th
2 Andrea Bartoluccio 4th
3 Nathan Parrish PRTZ cc 4th
4 Benjamin Dewey Sussex Revolution Velo Club 4th
5 Luca Stringer Crawley Wheelers Race Team 4th
6 Joe Walker Brighton Mitre CC 4th
7 Matt O’Brien Crawley Wheelers 4th
8 Brian Dodkins Dorking Cycling Club 4th
9 Tommy Blake 4th
10 Max Rowley-Sanchez VC Londres 4th
11 David Fry 4th
12 Leon Ryan Neighbourhood Brighton CC 4th
13 Harry Gilliam Neighbourhood Brighton CC 4th
14 David Harry Cranleigh Cycling Club 4th
15 Edward Blowers VC Deal N/A
16 David Carter VC Deal 4th
17 Neil Feakins N/A
18 Michael Amos Southborough & District Whls 4th
19 Shaun Ronaldson Reflex Racing 4th
20 Lawrence Daley 4th
21 David Harris San Fairy Ann CC 4th
22 Benjamin Lee 4th
23 David Fowler SQL Undercover 4th
24 Kieran Barber PRTZ cc N/A
25 Edd Saunders Neighbourhood Brighton CC 4th
26 Roger Crouch Dulwich Paragon CC 4th
27 Samuel Burrell 4th
3rd Category Men (Race 1)
1 Lukas Nerurkar VC Londres 3rd
2 Jesse Yates 3rd
3 Joshua Golliker trainSharp Development team 3rd
4 George Sales Project 51 3rd
5 Frederick Newman VC Londres 3rd
6 Ryan Machin Crawley Wheelers Race Team 3rd
7 Daniel Hawkes BTNRT 3rd
8 Conor Williams VC Londres 3rd
9 Joshua Ballinger trainSharp Development team 3rd
10 Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
11 Tijmen Schel Crawley Wheelers Race Team 3rd
12 Nathan Delaney Project 51 3rd
13 Peter Hargreaves VC Londres 3rd
14 Ashley Dennis S.C.Punta Galea 3rd
15 Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles 3rd
16 Jallani Qureshi Crawley Wheelers Race Team 3rd
17 Simon Miller Southborough & District Whls 3rd
18 Chris Stanton Tri Surrey 3rd
19 Jake Hill Team TMC – Strada Wheels 3rd
20 Jonathan Graciano Medway Velo 3rd
21 Sean Bridgeman VC Londres 3rd
22 Sam Bacon Crawley Wheelers Race Team 3rd
23 Lee Messenger Project 51 3rd
24 Alistair Platt Charlotteville CC 3rd
25 Cameron Carthew Wigmore CC 3rd
26 Nathan Peppercorn Crawley Wheelers Race Team 3rd
3rd Category Men (Race 2)
1 Lukas Nerurkar VC Londres 3rd
2 Daniel Hawkes BTNRT 3rd
3 Joseph Martin Crawley Wheelers Race Team 3rd
4 Paul Newsome Project 51 3rd
5 Jules Birks VC Londres 3rd
6 Matthew Clayton University of Bath Cycling Clu… 3rd
7 Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
8 Ashley Dennis S.C.Punta Galea 3rd
9 Colin Ballbach 3rd
10 Nicholas Barratt Maison Du Velo In-Gear Cycles 3rd
11 Liam Yates 3rd
12 Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
13 John Tindell Brighton Mitre CC 3rd
14 Simon McLeod BTNRT 3rd
15 Simon Carter 4T+ Cyclopark 3rd
16 Jacob James trainSharp Development team 3rd
17 Robert Thomas BTNRT 3rd
18 Jesse Yates 3rd
2/3/4 Women
1 Polly Burge Jadan – Vive le Velo 2nd
2 Rose McGovern Cowley Road Condors 2nd
3 Aoife McDonald-Bowyer UCL Cycling Club 3rd
4 Kathryn Gohl Nice Brew Racing 3rd
5 Grace Davies 4th
6 Lucy Williams Crawley Wheelers Race Team 3rd
7 Georgina Wise Crawley Wheelers 4th
2nd Category Men
1 Thomas Lowther Vredestein Basso 2nd
2 James Bonham Paceline RT 2nd
3 Jamie Pullen Maison Du Velo In-Gear Cycles 2nd
4 Maximillian Ashwanden TBW23 Stuart Hall Cycling 2nd
5 Isaac Wright Project 51 2nd
6 Philip Glowinski VC Londres 2nd
7 Alexander Bosley Brother U.K – Cycle Team OnFor… 2nd
8 Mark Day HuntBikeWheels 2nd
9 Ben McKie VC Londres 2nd
10 Bradley Shenton Partenza – Nude Espresso RT 2nd
11 Cameron Fraser Nuun-Sigma Sports-London RT 2nd
12 Thomas Mason Sunday Echappée 2nd
13 Adam Cotterell Project 51 2nd
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch