Lloyd Chapman fastest in round 4 of the Ipswich & District TT Series at Crowfield on April 20; Hannah O’Brien fastest female
Result: Ipswich & District TT Series #4
Round 4 – Ipswich Bicycle Club – Crowfield 10 mile – 20th April 2021
1 Lloyd Chapman Loose Cannon’s Conditioning 00:21:41 S TT
2 Matt Jacobs Loose Cannon’s Conditioning 00:22:26 S TT
3 Peter kerry Plomesgate CC 00:22:40 V40 TT
4 James Potter Loose Cannon’s Conditioning 00:22:46 V40 TT
5 Jack Parrish Loose Cannon’s Conditioning 00:22:57 S TT
6 Jules Bosley SDCC 00:23:24 V50 TT
7 James Hayward ITC 00:23:33 S TT
8 Will Carlyon IBC 00:23:49 Jun TT
9 Peter Hurry Plomesgate CC 00:23:59 V50 TT
10 Paul Moss SDCC 00:25:01 V50 TT
11 Alex Harrison SDCC 00:25:17 S TT
12 Hannah O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 00:25:29 LV40 TT
13 Martin Page IBC 00:25:31 V50 TT
14 Ben Caisey Day Member 00:25:41 V40 TT
15 Dave Copland IBC 00:26:05 V50 TT
16 Verity Smith Loose Cannon’s Conditioning 00:26:14 LV40 TT
17 Edward Bull SDCC 00:26:20 V40 Road
18 Oskar Everett SDCC 00:26:33 Jun TT
19 Joseph Shaw IBC 00:26:34 S TT
20 Albie Willett Day Member 00:26:42 Jun TT
21 Sebastian Anderson Suffolk Youth Race Team 00:26:50 Juv Road
22 Andy Kennedy IBC 00:27:01 V50 Road
23 Paul Collins ITC 00:27:05 V60 TT
24 Stephen King SDCC 00:27:09 V40 Road
25 George Hunt UEA Cycling Club 00:27:16 S Road
26 Nathan Franklin SDCC 00:27:21 S TT
27 Craig Starling ITC 00:27:31 S TT
28 Nicola Powell SDCC 00:27:44 LV40 Road
29 Laura Davies IBC 00:27:47 LS TT
30 Tim Butler IBC 00:27:51 V60 Road
31 Callam Stewart SDCC 00:27:55 S TT
32 Adrian Healey SDCC 00:28:08 V50 Road
33 Tim Collins Army Cycling Union 00:28:24 S TT
34 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team 00:28:27 Juv TT
35 Jack Sutton Suffolk Youth Race Team 00:29:02 Juv Road
36 Phil Bailey Loose Cannon’s Conditioning 00:29:22 V50 TT
37 Chris Lacey SDCC 00:29:25 V60 TT
38 Oscar Karta-Smith Suffolk Youth Race Team 00:29:37 Juv Road
39 Sue Chittock IBC 00:31:01 LV50 TT
40 Phil marsden Wolsey RC 00:32:05 V60 Road
41 Keith Sparkes Wolsey RC 00:32:24 V60 Road
42 Edith Smith Suffolk Youth Race Team 00:33:46 GJuv Road
43 Hayley Roche ITC 00:35:26 LV50 TT
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique