Tom Hutchinson leads a 1-2-3 for Team Bottrill in the Team Kirkley Cycles 10 mile time trial on Sunday in the North East, Ella Jamieson, also team Bottrill fastest woman
Result: Team Kirkley Cycles 10m TT
1. Tom Hutchinson (Team Bottrill) 20:15
2. Alex Beldon (Team Bottrill) 21:13
3. Simon Beldon (Team Bottrill) 21:14
Women
1. Ella Jamieson (Team Bottrill) 24:27
2. Joanna Rea (Blaydon CC) 24:33
3. Vicky Gibbs (Reifen Racing) 25:56
FULL RESULTS
1 Tom Hutchinson Team Bottrill 20:15 Male Senior
2 Alex Beldon Team Bottrill 21:13 Male Juvenile
3 Simon Beldon Team Bottrill 21:14 Male Vet
4 Lewis Wake Team Kirkley Cycles 21:15 Male Senior
5 Lewis Timmins Vector Racing 21:35 Male Senior
6 Graham Crammond Vector Racing 21:46 Male Senior
7 Andrew Duggan Muckle Cycle Club 21:52 Male Senior
8 Andrew Hall GS Metro 21:59 Male Senior
9 Thomas Fletcher CJ Performance 22:09 Male Senior
10 Philip Kennell GS Metro 22:16 Male Vet
11 Adam Smith Team Kirkley Cycles 22:23 Male Senior
12 Daniel Kane Muckle Cycle Club 22:24 Male Senior
13 Mark Strang Velo Culture 22:25 Male Vet
14 Michael Sloanes Blumilk.com 22:28 Male Senior
15 Jay Pitt Velo Culture 22:32 Male Senior
16 Phil Hall Velo Culture 22:38 Male Vet
17 Elliot Gowland MTS Cycle Sport 22:43 Male Vet
18 Wilson-Jay Brown PM Racing UK 22:48 Male Vet
19 Tim Irwin Team Kirkley Cycles 22:53 Male Vet
19 John Bowman Muckle Cycle Club 22:53 Male Senior
21 James Hadfield Blaydon CC 22:55 Male Senior
22 Nick Munro Royal Air Force Cycling Association 22:57 Male Senior
23 Peter Stokoe Reifen Racing 23:01 Male Senior
24 Joshua Hodgson GS Metro 23:05 Male Senior
25 Darren Williamson Muckle Cycle Club 23:08 Male Vet
26 Daniel Holmes Derwentside CC 23:21 Male Junior
27 Chris Mather Derwentside CC 23:23 Male Vet
28 Adam Wilson Velo Culture 23:30 Male Vet
29 Wayne Coates Team Bottrill 23:31 Male Vet
30 Adam Harrison Barnesbury CC 23:36 Male Senior
31 Michael Charlton Barnesbury CC 23:43 Male Senior
32 Nev Martin Velo Culture 23:44 Male Vet
33 Matthew Mernin Muckle Cycle Club 23:45 Male Espoir
33 Kyle Spence Velo Culture 23:45 Male Senior
35 David Robinson Tyneside Vagabonds CC 23:49 Male Vet
36 Nicholas Allen Team Newcastle Triathlon 23:50 Male Senior
36 Colin Atkinson Muckle Cycle Club 23:50 Male Vet
38 Ben Lane GS Metro 23:51 Male Vet
39 David Cunningham Vector Racing 23:53 Male Vet
40 Joe Leiserach Blaydon CC 23:54 Male Senior
41 Rhys Edwards Edinburgh Road Club 23:56 Male Juvenile
41 Darren Robson North Tyneside Riders CC 23:56 Male Vet
43 Peter Hawkins Muckle Cycle Club 23:58 Male Senior
43 Gavin Richardson Sunderland Clarion 23:58 Male Vet
45 Guillaume Zoppi North Tyneside Riders CC 24:02:00 Male Vet
46 Mark Herbert Derwentside CC 24:03:00 Male Vet
47 Jonathan Bayley Reifen Racing 24:05:00 Male Senior
47 Jacob Anderson South Shields Velo Cycling Club 24:05:00 Male Senior
49 Mark Whaley Blaydon CC 24:07:00 Male Vet
49 Ian Taylor Blumilk.com 24:07:00 Male Vet
51 Michael Lynch Derwentside CC 24:08:00 Male Vet
52 Andy Niven VO2MAX Race Team 24:11:00 Male Senior
53 Neil Wilkinson Blaydon CC 24:14:00 Male Vet
54 Christopher Beaty Allen Valley Velo 24:15:00 Male Senior
55 Clive Allan Allen Valley Velo 24:17:00 Male Senior
56 Kevin Hall Sunderland Clarion 24:20:00 Male Vet
57 Ella Jamieson Team Bottrill 24:27:00 Female Junior
58 Philip Parsley Muckle Cycle Club 24:29:00 Male Senior
59 Iain Katz VO2MAX Race Team 24:32:00 Male Senior
60 Joanne Rea Blaydon CC 24:33:00 Female Senior
61 Shaun Wilkinson Muckle Cycle Club 24:34:00 Male Senior
62 Noel Stoddart Blaydon CC 24:38:00 Male Vet
63 Harris Hall Velo Culture 24:48:00 Male Juvenile
64 Dan Venner North Shields Polytechnic Club 24:50:00 Male Vet
64 David Symes Blaydon CC 24:50:00 Male Vet
66 Kieran Graham South Shields Velo Cycling Club 24:51:00 Male Senior
66 Scott Hunter Berwick Wheelers Cycling Club 24:51:00 Male Senior
68 Ben Flanagan Derwentside CC 24:55:00 Male Junior
69 Scott Walton Tyne Tri 25:04:00 Male Senior
70 Rafe Williams Team Bikestop Tyrekey 25:07:00 Male Senior
71 Keith Davison Hadrian R.T 25:11:00 Male Vet
72 Paddy Blundell Muckle Cycle Club 25:15:00 Male Senior
73 Colin Blacklock Muckle Cycle Club 25:16:00 Male Vet
74 Lee Ridden Reifen Racing 25:17:00 Male Vet
75 Philip Gilbanks Muckle Cycle Club 25:23:00 Male Senior
76 Michael Hindmarch Sub Rosa 25:26:00 Male Vet
77 Stephen Locker VO2MAX Race Team 25:27:00 Male Vet
78 Martin Rasmussen Tyneside Vagabonds CC 25:29:00 Male Vet
79 Phil Watson Hadrian R.T 25:42:00 Male Vet
80 Vicky Gibbs Reifen Racing 25:56:00 Female Vet
81 Sarah Wilkinson Blaydon CC 26:07:00 Female Vet
81 Paul Robson Protech Velo 26:07:00 Male Vet
83 Matt Ellis North Tyneside Riders CC 26:12:00 Male Vet
84 David Donaldson Derwentside CC 26:21:00 Male Vet
85 Barry Taylor VO2MAX Race Team 26:28:00 Male Vet
86 Jason Robson Derwentside CC 26:33:00 Male Vet
87 Claire Harlow Blaydon CC 26:37:00 Female Senior
88 Craig Bell Allen Valley Velo 26:38:00 Male Senior
89 Sam Dodd Barnesbury CC 26:44:00 Male Senior
90 Mal Gray Reifen Racing 26:48:00 Male Vet
91 David Ballantyne EMC Cycling 26:53:00 Male Vet
92 Stuart Davison Allen Valley Velo 27:06:00 Male Vet
93 Keith Sibbald Zeus CRT 27:12:00 Male Vet
94 Mick Chappel North Tyneside Riders CC 27:14:00 Male Vet
95 Morgan Cooper Team Newcastle Triathlon 27:21:00 Male Senior
96 Stuart Cook Cestria C.C. 27:49:00 Male Vet
97 Teri Bayliss Sub Rosa 27:50:00 Female Vet
98 Clive Horton Barnesbury CC 27:54:00 Male Vet
99 Tim Miley Northumbria Police C.C. 28:07:00 Male Vet
100 Justine Norman Velo Culture 28:17:00 Female Vet
101 Lois Jarvis North Tyneside Riders CC 28:19:00 Female Senior
102 Rick Mitford Cestria C.C. 28:28:00 Male Vet
103 David Purvis Sunderland Clarion 28:35:00 Male Vet
104 Richard Exley Gosforth RC 29:08:00 Male Vet
105 Ray Bell Derwentside CC 29:12:00 Male Vet
106 Tracey Sample Alnwick & District Triathlon Club 29:26:00 Female Vet
107 Ian Wright North Tyneside Riders CC 29:32:00 Male Vet
108 Dan Wilson Cramlington CC 30:23:00 Male Vet
109 Andy Delaney Northumbria Police C.C. 30:26:00 Male Vet
110 Jane Aston Blaydon CC 30:28:00 Female Vet
111 Anna Halstead Blaydon CC 30:44:00 Female Vet
112 Lottie Steele Blaydon CC 32:07:00 Female Senior
113 Frank Devlin South Shields Velo Cycling Club 33:43:00 Male Vet
114 Heather Gould North Shields Polytechnic Club 34:08:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch