Albie Jones, Lily Brindle, Megan Lloyd, Frank White & Leon Parker some of the winners at round 1 of the Dolan Bikes North West Youth League on Saturday (May 1st)
Result: Dolan Bikes North West Youth League 1
Youth E Boys
1 Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C… E
2 Jack Bowman E
3 Oliver Edwards
4 Edward Leslie Salt Ayre Cog Set E
5 Ted Dewhurst Red Rose Olympic CC E
6 Mitch Stewart
Youth E Girls
1 Libby Winkley Red Rose Olympic CC E
2 Zoe Scott North Cheshire Clarion E
3 Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion E
Youth D Boys
1 Frank White North Cheshire Clarion D
2 Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C… D
3 Joshua Hughes Rhyl Cycling Club D
4 Eamonn Postlethwaite Mossley CRT D
5 Red Johnson Sportcity Velo D
6 Albert Winkley Red Rose Olympic CC D
7 Harry Jennings Salt Ayre Cog Set D
8 Brodie Stewart Shibden Cycling Club D
9 Tommy Bowman Team HUP D
10 Leo Walsh Salt Ayre Cog Set D
11 Freddie Roberts Hafren CC D
12 Finley Potter Rhyl Cycling Club D
13 Luke Johnston Salt Ayre Cog Set D
14 Tom Jennings Salt Ayre Cog Set D
15 Otto Bowden Mid Lancs BMX D
16 Nathaniel Obertelli Bolton Hot Wheels CC D
17 Thomas Palmer Preston Pirates BMX Club D
18 Finley Brennan Red Rose Olympic CC D
19 George Fairclough Bolton Hot Wheels CC D
Youth D Girls
1 Seraphina Clegg North Cheshire Clarion D
2 Lucy Leslie Salt Ayre Cog Set D
3 Katie Morgan Salt Ayre Cog Set D
4 Eleanor Rayner Rhyl Cycling Club D
5 Philippa Rankin Ribble Valley Juniors Cycling … D
6 Olivia Griffiths Rhyl Cycling Club D
7 Grace Fairclough Bolton Hot Wheels CC D
8 Betty Jones North Cheshire Clarion D
Youth C Boys
1 Leon Parker Salt Ayre Cog Set C
2 Billy Ladle Kirklees Cycling Academy C
3 Freddie Winkley Red Rose Olympic CC C
4 Xander Graham Edinburgh RC C
5 Aidan Ryder Edinburgh RC C
6 Harry Ball Salt Ayre Cog Set C
7 Charlie Porter Rhyl Cycling Club C
8 Liam Curran Harry Middleton Cycling Club C
9 Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club C
10 Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC C
Youth C Girls
1 Aisling Charlesworth Fibrax Wrexham Roads Club C
2 Ciara Postlethwaite Mossley CRT C
3 Olivia Poole Black Isle Mountain Bike Club D
4 Annabelle Griffiths Rhyl Cycling Club C
5 Katie Colling Ribble Valley Juniors Cycling … C
6 Jessie Jo Haslingden Red Rose Olympic CC C
7 Melissa Moscrop Southport CC C
Youth B Boys
1 Albie Jones North Cheshire Clarion B
2 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy B
3 Matthew Bell Kirklees Cycling Academy B
4 Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy B
5 Alex Hodgkins Otley CC B
6 Matthew Peace Shibden Cycling Club B
7 Harrison Dainty B
8 James Ingham Green Jersey CC B
9 Iestyn Evans Rhyl Cycling Club B
10 Trayden Jarrett Eastlands Velo B
11 Joshua Jewitt Stockton Wheelers CC B
12 Harper Johnson Eastlands Velo B
13 Alex Hodgson Beacon Wheelers B
14 Fraser Cummings Matlock CC B
15 Oliver Ball Salt Ayre Cog Set B
16 Patrick Mannion Sportcity Velo B
17 Matthew Hill North Cheshire Clarion B
18 Charlie Brennan Red Rose Olympic CC B
19 Steffan Hunt Rhyl Cycling Club B
20 Tom Murphy Dolan Ellesse Race Team B
21 Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club B
22 Ewan McGrath Border City Wheelers CC B
Youth A Girls
1 Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team A
2 Alice Colling Shibden Cycling Club A
3 Esther Wong Cog Set Papyrus Racing Club A
4 Hannah McClorey RFDA A
5 Emily Carrick-Anderson T-Mo Racing A
6 Elizabeth McKinnon Derwentside CC A
7 Amelia Walton Sportcity Velo A
8 Evelyn Field Liverpool Century Cycling Acad… A
9 Rebecca Woodvine Mid Shropshire Wheelers A
10 Amy Loftus East Bradford Race Team A
11 Megan de Lacy-Perkins JRC-Shutt-Ridley Race Team A
12 Lucy Glover Derwentside CC A
13 Florence Rhodes Sportcity Velo A
Youth B Girls
1 Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club B
2 Ruby Blanc Sportcity Velo B
3 Phoebe Taylor Eastlands Velo B
4 Faye Williams North Cheshire Clarion B
5 Gabby Scott North Cheshire Clarion B
6 Abby Johnston Salt Ayre Cog Set B
7 Briony Roberts Hafren CC B
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch