Lloyd Chapman fastest by four seconds to Zach Herrod in the Velo Club Baracchi 10 mile time Trial on May 3rd; Verity Smith fastest woman
Result: Velo Club Baracchi 10m TT
1 Lloyd Chapman Loose Cannon’s Conditioning 19:52 Male Senior
2 Zachary Herrod AeroLab Ward WheelZ 19:56 Male Senior
3 Matt O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 20:01 Male Vet
4 Ben Beynon ROTOR Race Team 20:27 Male Senior
5 Harley Matthews D A P Cycling Club 20:40 Male Senior
6 Peter Kerry Plomesgate CC 20:41 Male Vet
7 Mark Richards D A P Cycling Club 20:46 Male Senior
8 Jordan Black Loose Cannon’s Conditioning 20:47 Male Senior
9 Nick Partridge VC Baracchi 20:57 Male Vet
10 James Potter Loose Cannon’s Conditioning 20:59 Male Vet
11 Robert Staines Loose Cannon’s Conditioning 21:12 Male Espoir
12 David Halliday Newmarket Cycling & Triathlon Club 21:23 Male Senior
13 Daniel Bloy Team Velovelocity 21:34 Male Vet
14 Dan Blackburn Epic Orange Race Team 21:40 Male Vet
14 John Bradbury CC Sudbury 21:40 Male Vet
16 Simon Scott Anglia Velo 21:42 Male Vet
17 James Hayward Ipswich Tri Club 21:48 Male Senior
18 Lee Kennedy Army Cycling 21:49 Male Senior
19 Ryan Gray Ride Harder 21:59 Male C5
20 Paul Hayward VC Baracchi 22:05 Male Vet
21 Chris Guy Iceni Velo 22:08 Male Vet
22 Mike Skillings Full Moo Cycling 22:10 Male Vet
22 Terry Garlinge Easterley Road Club 22:10 Male Vet
24 Antony Stapleton North Essex Velo 22:12 Male Vet
25 Mark Saunders VC Baracchi 22:13 Male Vet
26 Luke Lynds Tri-Anglia Triathlon Club 22:15 Male Espoir
27 Mark Thompson VC Baracchi 22:22 Male Vet
28 Richard Postance Norwich A B C 22:26 Male Senior
29 Oliver Cozens Norwich A B C 22:27 Male Senior
30 Mathew Shotbolt CC Sudbury 22:30 Male Senior
31 Tom Burgess Velo Schils Interbike RT 22:31 Male Senior
32 Mike Watson Lowestoft Wheelers Cycling Club 22:36 Male Vet
33 Iain Robertson Epic Orange Race Team 22:38 Male Vet
34 Martin Smith Newmarket Cycling & Triathlon Club 22:43 Male Vet
35 Oliver Wilkens VC Norwich 22:44 Male Vet
36 Chris Tye Plomesgate CC 22:50 Male Vet
37 Stuart Supple VC Baracchi 22:59 Male Vet
38 Keith Wolferstan Stowmarket & District CC 23:08 Male Vet
39 Philip Watkins North Norfolk Whs 23:09 Male Vet
40 Johnathan Lincoln Great Yarmouth C C 23:12 Male Vet
41 Jay Lingwood Rock Estate 23:26 Male Senior
42 Verity Smith Loose Cannon’s Conditioning 23:28 Female Vet
43 Roy Rowland Loose Cannon’s Conditioning 23:30 Male Senior
44 Jonny Hawes Great Yarmouth C C 23:36 Male Senior
45 Lee Garrod Sole Bay Cycle Sport 23:38 Male Vet
46 Paul Moss Stowmarket & District CC 23:43 Male Vet
47 Denise Hurren Sole Bay Cycle Sport 23:46 Female Vet
48 Dan Foster Colchester Rovers CC 23:48 Male Vet
49 Aaron Bates West Suffolk Wheelers 23:54 Male Vet
50 Sandy Telfer Norwich A B C 23:56 Male Senior
51 Cindy Beynon Epic Orange Race Team 24:04:00 Female Senior
52 Adrian Gower Hitchin Nomads CC 24:16:00 Male Vet
53 Neil Stevens Tri Harder 24:20:00 Male Vet
54 Charlotte Smith #PoweredbyProctor 24:23:00 Female Vet
55 Simon Brown VC Norwich 24:29:00 Male Senior
56 Chris Nudds CC Breckland 24:32:00 Male Vet
57 Graham Dilks Norwich A B C 24:33:00 Male Vet
58 James Moore VC Baracchi 24:37:00 Male Senior
59 Kerry Tate Newmarket Cycling & Triathlon Club 24:46:00 Female Senior
60 Patrick Charlton Wolsey RC 24:49:00 Male Vet
61 Jamie Bretton VC Baracchi 25:07:00 Male Juvenile
62 Alan McGuire Ipswich BC 25:12:00 Male Vet
63 James Oxbury Norwich A B C 25:19:00 Male Vet
64 Mark Fairhead CC Breckland 25:28:00 Male Vet
64 Ben Dean Tri-Anglia Triathlon Club 25:28:00 Male Senior
66 Daniel Sayer Beccles Tri Club 25:37:00 Male Vet
67 Jo Fisk Godric CC 25:47:00 Female Vet
68 Steven Carruthers Rock Estate 25:50:00 Male Vet
69 Jan Smith Great Yarmouth C C 25:58:00 Female Vet
70 Andy Mulligan Tri-Anglia Triathlon Club 26:01:00 Male Senior
71 Michelle Sayer Beccles Tri Club 26:04:00 Female Vet
72 Judy Brown Newmarket Cycling & Triathlon Club 26:09:00 Female Vet
73 David Pulford Walden Tri 26:10:00 Male Vet
74 Andrew Grant Chelmer CC 26:13:00 Male Vet
75 Craig Starling Ipswich Tri Club 26:13:00 Male Senior
76 Chris Cantwell West Suffolk Wheelers 26:18:00 Male Vet
77 Chris Womack VC Baracchi 26:23:00 Male Vet
78 Lee Cheung D A P Cycling Club 26:35:00 Male Senior
79 Harley Wenman Stowmarket & District CC 26:40:00 Male Vet
80 Gary Matthews Sole Bay Cycle Sport 26:40:00 Male Vet
81 Linda Hones Newmarket Cycling & Triathlon Club 26:52:00 Female Vet
82 Amanda Mallett Plomesgate CC 27:03:00 Female Vet
83 Phil Bailey Loose Cannon’s Conditioning 27:09:00 Male Vet
84 David Young West Suffolk Wheelers 27:11:00 Male Senior
85 Amy Sole Full Moo Cycling 27:14:00 Female Vet
86 Ryan Coles VC Baracchi 27:26:00 Male Junior
87 Jenny Anderson Great Yarmouth C C 27:34:00 Female Vet
88 Melissa Antoniou-Kourounioti Tri-Anglia Triathlon Club 27:40:00 Female Senior
88 Mark Munnings Lowestoft Wheelers Cycling Club 27:40:00 Male Vet
90 John Steed West Suffolk Wheelers 27:43:00 Male Vet
91 Sally Withey Swift Racing 27:56:00 Female Vet
92 Donna Hayman Newmarket Cycling & Triathlon Club 28:26:00 Female Vet
93 David Fenn CC Sudbury 28:46:00 Male Vet
94 Nicole Goffin VC Baracchi 29:25:00 Female Vet
95 Cheryl Tye Plomesgate CC 30:09:00 Female Vet
96 Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 30:34:00 Male Vet
97 Larissa Webster Godric CC 31:18:00 Female Senior
98 Pieter MacKeith Team Skipper 32:45:00 Male Senior
99 Caroline Wyke CC Sudbury 33:32:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch