Bernard Galea, Richard Lucas, Ryan Williams and Hudson Hendry winners at the Ashfield RC Darley Moor Circuit Races on May 8 (Saturday)
Result: Ashfield RC Darley Moor Race #5
Cat 4 Men & Women
1 Bernard Galea Leicester Forest CC
2 Tom Parsons Bolsover & District Cycling Club
3 Angus Owens Geared Up & CN Cycles RT
4 James Raine University of Lincoln CC
5 Tom Sheppard Nottingham Clarion CC
6 Rupert May Coalville Wheelers CC
7 Taylor Dart
8 Craig Avery Ashfield RC
9 James Green
10 Richard Mathewson Sheffield Hallam Cycling Club
Cat 3/4 Men & Women
1 Richard Lucas Mapperley CC
2 Ryan Greaves HUUB Ribble Performance Academy
3 Bryn Richards Brother U.K – Cycle Team OnForm
4 Joseph Allen Kingud Factory Racing
5 Corey Ashley Team PB Performance
6 Daniel Yates Innovation Racing
7 Jacob Day Ashfield RC
8 Finlay Preece Cero – Cycle Division Racing Team
9 Ben Manning 3RT
10 Lewis Tarnai-Wilson Ashfield RC
U16 Girls & Boys
1 Ryan Williams Beeston Cycling Club
2 Finley Bass Cero – Cycle Division Racing Team
3 George Stephen
4 joshua williams JRC-Shutt-Ridley Race Team
5 Ben Ellis Matlock CC
6 Joshua Hemmings Witham Wheelers Cycling Club
7 Joseph Tate
8 Cerys Greaves Lichfield CCC
9 Ben Mellor Matlock CC
10 Thomas Collins
U14 Girls & Boys
1 Hudson Hendry Rockingham Forest Whls
2 Max Hinds Wyre Forest CRC
3 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
4 Albie Jones North Cheshire Clarion
5 Mackenzie Riley Shibden Cycling Club
6 Matthew Bell Kirklees Cycling Academy
7 Ryan Oldfield Redditch Road & Path CC
8 George Cooper Sherwood Pines Cycles Forme
9 Harrison Dainty
10 Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy
Under 12 Girls & Boys
1 Billy Ladle Kirklees Cycling Academy U12
2 Rose Lewis Halesowen A & CC U12
3 Oliver Stenhouse Charnwood Cycling Club U12
4 lauren oldfield Redditch Road & Path CC U12
5 Annabelle Griffiths Rhyl Cycling Club U12
6 austin riley Shibden Cycling Club U12
7 Joseph Throp Matlock CC U12
8 Felix Oliver North Midlands Youth Squad U12
U10 Girls & Boys
1 Red Johnson U10
2 Annie Fearne Kirklees Cycling Academy U10
3 Olivia Marriott Derby Mercury RC U10
4 Olivia Griffiths Rhyl Cycling Club U10
5 Billy Hoyle Ashfield RC U10
U8 Girls & Boys
1 Milo Banner Leicester Forest CC
2 Martha Roper Newport Shropshire CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch