Ole Henrik fastest in the Paceline RT Sporting 15.4m time trial on Sunday (May 9), Amy Marks first woman; Richard Todd first on a road bike, Helen Ralston fastest woman
Result: Paceline RT Sporting 15.4m TT
TT Bikes
1 Ole Henrik Bang-Andreasen Onyx RT 33:19:00 Male Senior
2 Paul Burton Paceline RT 33:27:00 Male Senior
3 Tom Portsmouth Charlotteville Cycling Club 33:43:00 Male Espoir
4 Ross Chaplin Onyx RT 34:16:00 Male Senior
5 Jamie Olsson G!ro Race Team 35:07:00 Male Senior
6 Edward Hales London Dynamo 35:10:00 Male Vet
7 Pjotrs Suhovs Paceline RT 35:38:00 Male Senior
8 Paul Newsome Project 51 36:08:00 Male Senior
9 Robert Drake Addiscombe CC 36:27:00 Male Senior
10 Peter Allan Team Velo Sportif 36:50:00 Male Vet
11 Tim Lewis Ful-on Tri 36:59:00 Male Vet
12 Bradley Wright London Dynamo 37:11:00 Male Senior
13 Adam Wells Paceline RT 37:15:00 Male Senior
14 Joe Spraggins Clapham Chasers 37:17:00 Male Senior
15 James Miller Onyx RT 37:28:00 Male Senior
16 Adrian Blacker VTTA (Surrey/ Sussex) 37:41:00 Male Vet
17 Tom Miller Onyx RT 37:52:00 Male Senior
17 Joe Fellows Trash Mile 37:52:00 Male Senior
19 Richard Tully Elite Cycling 38:01:00 Male Vet
20 Neil Houldey Dorking Cycling Club 38:02:00 Male Vet
21 Alan Grant VTTA (London & Home Counties) 39:35:00 Male Vet
22 Stu Nisbett Crawley Wheelers 39:42:00 Male Vet
23 Amy Marks Team LDN 40:07:00 Female Senior
24 Alexander Kew Kingston Phoenix RC 40:40:00 Male Vet
25 Daniel Drake South London Harriers 41:28:00 Male Senior
26 Jack Whitehouse Vector Cycling Race Team 41:44:00 Male Senior
27 Oliver Roberts PBscience.com 43:21:00 Male Vet
28 David Drake South London Harriers 43:32:00 Male Senior
29 Jennifer Fernando Total Tri Training 45:23:00 Female Senior
30 Peter Owen Norwood Paragon CC 46:02:00 Male Vet
31 Brian Jones Morden CRC 46:34:00 Male Vet
ROAD BIKES
1 Richard Todd Onyx RT 34:06:00 Male Vet
2 Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sport-London RT 34:59:00 Male Senior
3 Danylo Riwnyj Paceline RT 35:26:00 Male Espoir
4 Michael Cunliffe Paceline RT 36:04:00 Male Senior
5 Mark Aldred Kingston Wheelers CC 36:24:00 Male Senior
6 Nick Tyrie Primera-Teamjobs 36:30:00 Male Senior
7 Thomas Mason Sunday Echappée 36:44:00 Male Senior
7 Gareth Thomas Paceline RT 36:44:00 Male Senior
9 James Bonham Paceline RT 36:48:00 Male Vet
9 Stuart Biesheuvel Exeter Whs CC 36:48:00 Male Senior
11 James Muir Onyx RT 37:10:00 Male Vet
12 Harold Evans Kingston Wheelers CC 37:29:00 Male Senior
13 Duncan Jensen Paceline RT 37:31:00 Male Vet
14 Alexander Moody Onyx RT 37:41:00 Male Senior
15 Edmond Long London Dynamo 37:44:00 Male Senior
16 Pat Wright Paceline RT 38:00:00 Male Senior
17 Sam Barnett Onyx RT 38:11:00 Male Vet
18 Tom Fee Paceline RT 38:15:00 Male Senior
19 Milo Purvis Kingston Wheelers CC 38:20:00 Male Senior
20 Simon Mumme Paceline RT 38:22:00 Male Senior
21 Richard Cartland HuntBikeWheels.com 38:30:00 Male Vet
22 Richard Pearce Paceline RT 38:40:00 Male Vet
22 Ryan Peirce Surrey Hills Cycleworks 38:40:00 Male Senior
24 Ben Voller Ex Machina 38:53:00 Male Senior
25 Richard Down Paceline RT 39:15:00 Male Senior
26 Alex Kelly Onyx RT 39:23:00 Male Vet
27 Sam Gregson VELOSPORT CC 39:26:00 Male Senior
28 Tobias Nilsson Pearson Cycling Club 39:28:00 Male Vet
29 Henry Jarvis Clapham Cycle 40:00:00 Male Senior
29 Tom Coles G!ro Race Team 40:00:00 Male Senior
31 Paul Barnard Precise Performance RT 40:06:00 Male Senior
32 David Rumm Southborough & Dist. Whs 40:08:00 Male Vet
33 Ben Leach Onyx RT 40:10:00 Male Vet
34 Danny Roberts-Clarke G!ro Race Team 40:13:00 Male Senior
35 Ivan Newsome Surrey Hills Cycleworks 40:20:00 Male Espoir
36 Dylan Green Bigfoot CC 40:36:00 Male Senior
37 Thomas Smith Ex Machina 40:46:00 Male Senior
38 Ed Jamieson Jam Cycling RT Coached by BPC 41:03:00 Male Espoir
39 Stephen Wilkinson TWB – On Time Race Team 41:06:00 Male Vet
40 Helen Ralston Paceline RT 41:14:00 Female Senior
41 Kate Voller Browning Paceline RT 41:19:00 Female Senior
42 Kiril Piskunov Clapham Cycle 41:20:00 Male Senior
43 David Scrivener Surrey Hills Cycleworks 41:24:00 Male Senior
44 Paul Mordue VELOSPORT CC 41:31:00 Male Vet
45 Tristram Kelly Onyx RT 41:33:00 Male Vet
46 David Wilson Rapha Cycling Club 41:47:00 Male Senior
47 Lewis Phillips Dulwich Paragon CC 41:54:00 Male Senior
48 Jonna De Vries Grinta Coaching 42:13:00 Female Senior
49 Oliver Mills Clapham Chasers 42:17:00 Male Senior
50 Seb Balch Blackspokes RT 42:28:00 Male Senior
51 Craig Jackson London Dynamo 42:35:00 Male Senior
52 Anna Harborow Brixton Cycles Club 42:45:00 Female Senior
53 Kasia Madej Paceline RT 43:07:00 Female Senior
54 Jack Hartrey Kingston Wheelers CC 43:11:00 Male Junior
55 Madeleine Nutt G!ro Race Team 43:44:00 Female Senior
56 Richard Walsh VELOSPORT CC 44:01:00 Male Vet
57 Daniel Di Principe Kingston Wheelers CC 44:29:00 Male Vet
58 Simon Lowe VELOSPORT CC 45:10:00 Male Vet
59 Danny Halpin Bristol CX 46:22:00 Male Vet
60 Daniel Huxley Clapham Cycle 48:21:00 Male Senior
61 Alex Sims Clapham Cycle 48:40:00 Male Senior
62 Tim Tawse Clapham Cycle 49:08:00 Male Vet
63 Emma Naylor Brixton Cycles Club 50:27:00 Female Senior
64 Alyson Whyatt South London Harriers 52:48:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch