Jason Bouttell fastest in the VC Norwich 10 mile time trial on Sunday (May 16); Hannah O’Brien fastest woman
Result: VC Norwich 10m TT
1 Jason Bouttell Team Vision Racing – Silverhook 19:17 Male Senior
2 Lloyd Chapman Loose Cannon’s Conditioning 19:24 Male Senior
3 Zachary Herrod AeroLab Ward WheelZ 19:40 Male Senior
4 Matt O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 20:18 Male Vet
5 Robert Staines Loose Cannon’s Conditioning 20:49 Male Espoir
6 Nick Partridge VC Baracchi 20:56 Male Vet
7 Elliot Hibell Kings Lynn CC 20:57 Male Senior
8 Peter Kerry Plomesgate CC 21:10 Male Vet
9 Lee Kennedy Army Cycling 21:21 Male Senior
10 Dave Clark Orwell Velo 21:26 Male Vet
11 Ryan Gray Ride Harder 21:29 Male C5
12 Richard O’Rourke Team Vision Racing – Silverhook 21:33 Male Vet
12 Thomas Carroll CC Breckland 21:33 Male Vet
14 Oliver Cozens Norwich A B C 21:34 Male Senior
15 James Hayward Ipswich Tri Club 21:41 Male Senior
16 Simon Daw Datalynx-Parenesis Cycling 21:43 Male Vet
17 Duncan Gilbert North Essex Velo 21:44 Male Vet
18 Paul Hayward VC Baracchi 21:54 Male Vet
19 Mathew Shotbolt CC Sudbury 22:01 Male Senior
20 Julian Bosley Stowmarket & District CC 22:06 Male Vet
21 Chris Tye Plomesgate CC 22:14 Male Vet
22 Mike Watson Lowestoft Wheelers Cycling Club 22:16 Male Vet
23 Andrew Leggett Team Velovelocity 22:20 Male Vet
24 Mark Lightfoot Welwyn Whs 22:30 Male Juvenile
24 Andy Kennedy Ipswich BC 22:30 Male Vet
26 Hannah O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 22:32 Female Vet
27 Lee Garrod Sole Bay Cycle Sport 22:35 Male Vet
28 Stefan Hurst Ronde Cycling Club 22:51 Male Senior
29 Dan Foster Colchester Rovers CC 23:06 Male Vet
30 Gavin Mortlock Colchester Rovers CC 23:14 Male Vet
31 Chris Smith Tri-Anglia Triathlon Club 23:23 Male Vet
32 Denise Hurren Sole Bay Cycle Sport 23:24 Female Vet
33 Verity Smith Loose Cannon’s Conditioning 23:26 Female Vet
34 David Moore VC Norwich 23:31 Male Vet
35 Roy Rowland Loose Cannon’s Conditioning 23:37 Male Senior
36 Gillian Leech Loose Cannon’s Conditioning 23:47 Female Vet
36 Chris Nudds CC Breckland 23:47 Male Vet
38 James Rush CC Sudbury 23:53 Male Vet
39 Richard Penska Norwich A B C 24:12:00 Male Vet
40 Neil Stevens Tri Harder 24:29:00 Male Vet
41 Craig Starling Ipswich Tri Club 24:38:00 Male Senior
42 Patrick Ellis Diss & District CC 24:39:00 Male Vet
43 Mark Fairhead CC Breckland 24:44:00 Male Vet
44 Jamie Bretton VC Baracchi 24:46:00 Male Juvenile
45 Mark Ready Diss & District CC 24:50:00 Male Vet
46 Sophie Lee Team Catenary 24:57:00 Female Vet
47 Graham Dilks Norwich A B C 25:03:00 Male Vet
48 Steven Carruthers Rock Estate 25:14:00 Male Vet
49 James Oxbury Norwich A B C 25:23:00 Male Vet
50 Paul Reed VC Baracchi 25:35:00 Male Vet
51 Brian Carr Great Yarmouth C C 25:37:00 Male Vet
52 Gary Matthews Sole Bay Cycle Sport 25:39:00 Male Vet
53 Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 25:51:00 Male Vet
54 Lee Cheung D A P Cycling Club 25:59:00 Male Senior
55 Chris Womack VC Baracchi 26:05:00 Male Vet
56 Chris Cantwell West Suffolk Wheelers 26:08:00 Male Vet
57 Trevor Roberts Wolsey RC 26:26:00 Male Vet
58 Daryl Hill Sole Bay Cycle Sport 26:34:00 Male Vet
59 David Young West Suffolk Wheelers 26:41:00 Male Senior
60 John Steed West Suffolk Wheelers 26:45:00 Male Vet
60 Brady Ramsay Team Vision Racing – Silverhook 26:45:00 Female Vet
62 Phil Bailey Loose Cannon’s Conditioning 26:46:00 Male Vet
63 Cheryl Tye Plomesgate CC 28:23:00 Female Vet
64 David Fenn CC Sudbury 28:30:00 Male Vet
65 Graeme Hoyle VC Norwich 29:32:00 Male Vet
66 Peter Kennedy West Suffolk Wheelers 30:34:00 Male Vet
67 John Shellard VTTA (East Anglia Group) 32:20:00 Male Vet
TANDEM
1 Andrew Hutchison Lowestoft Wheelers Cycling Club 22:24 Male Vet
1 Catherine Hutchison Lowestoft Wheelers Cycling Club 22:24 Female Vet
2 John Swanbury VC Baracchi 23:20 Male Vet
2 Kate Churchill VC Baracchi 23:20 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)