Christopher Booth and Andrew Clucas winners at week 4 of the Salt Ayre midweek circuit race series on May 18
Result: Salt Ayre Circuit Series 4
E/1/2/3
1 Christopher Booth Giant-Kendal RT
2 Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling
3 Alexander Ball Edinburgh RC
4 Thomas Ashcroft Bott Cycle Team
5 Alistair Thomas Crimson Orientation Marketing RT
6 Matthew Dobbing Cleveland Whls RT/Catley Lakeman
7 Lloyd Wise BIKESTRONG-KTM
8 John Roberts Innovation Racing
9 Chris Thomas CCCR
10 David Hill Giant-Kendal RT
11 Max Sillifant Team PB Performance
12 Cameron Jeffers Ribble Weldtite Pro Cycling
13 Harry Paveley Innovation Racing
14 William Abbott Inflite-Dynamic Rides Race Team
15 Harvey Stroh Inflite-Dynamic Rides Race Team
16 Jamie Brown Backstedt Bike Performance RC
17 Richard Evans Birkenhead North End CC
18 Tom Lees JRC-Shutt-Ridley Race Team
19 Paolo Brucciani Lune RCC
20 Stuart Reid Wheelbase CabTech Castelli
21 Samuel Jackson Cybelecc
22 Declan Hudson Dolan Ellesse Race Team
23 William Dykes Cog Set Papyrus Racing Club
24 Stephen Abbott Hoppers Rollers
25 James Foggensteiner Team PB Performance
3/4
1 Andrew Clucas Chorley Cycling Club
2 Paul McAllister Element Cycling Team
3 David Jackson Chorley Cycling Club
4 Sam Kettlewell TS Racing
5 Jamie Town Wigan Wheelers CC
6 Jack Unsworth Harry Middleton Cycling Club
7 Tyla Loftus Wheelbase CabTech Castelli
8 Robert Patchett
9 Michael Bailey Clitheroe Clarion
10 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team
11 Sonny Miles-Currey
12 Mark Jones Bury Clarion Cycling Club
13 Thomas McCann Lune RCC
14 Jack Horsfall Cog Set Papyrus Racing Club
15 Chris Vaughan Hoppers Rollers
16 Manat Patthamasing Barrow Central Wheelers
17 John Bolton Chorley Cycling Club
18 Gemma Sargent Saint Piran WRT
19 Archie Duckworth Green Jersey CC
20 John Watkinson Prima Team Racing
21 Ben Cooper Lancaster CC
22 John Gore Chorley Cycling Club
23 Shaun Pearson Hoppers Rollers
24 Iain Murray
25 Daniel Bolton Chorley Cycling Club
26 Stuart Crawford Chorley Cycling Club
27 Alistair Bell
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)