Nick Blight fastest overall in the North Devon Wheelers 10 mile time trial on Wednesday (May 19); Sunny Parker first woman; Simon De Burgh first road bike, Zoe Betteridge first female on road bike
Result: North Devon Wheelers 10m TT
Time Trial 10 miles – Overall
1 Nick Blight NDW 21:58.6 Senior (18-39) Male
2 Greg Stacey North Devon Wheelers 22:55.3 Vet (40-49) Male
3 George Eames NDW 23:04.7 Junior (16-17) Male
4 Roger Sheridan NDW 23:10.9 Vet (60+) Male
5 Ruben Stacey North Devon Wheelers 23:39.3 Juvenile (12-15) Male
6 Matthew Hewis North Devon Wheelers 23:46.4 Vet (40-49) Male
7 Christian Bird North Devon Wheelers 23:58.7 Vet (50-59) Male
8 Phil Ley North Devon Wheelers 24:13.5 Vet (40-49) Male
9 Adrian Prust North Devon Wheelers 24:19.1 Senior (18-39) Male
10 Phil Morrish NDW 24:30.6 Vet (40-49) Male
11 Gregory Moss NDW 24:36.4 Senior (18-39) Male
12 Mick Mccann NDW 24:56.8 Vet (60+) Male
13 Mark Alderman NDW 25:52.0 Vet (50-59) Male
14 Sunny Parker North Devon Wheeler And RNRMCA 26:22.3 Senior (18-39) Female
15 Hannah Rainger Plymouth Corinthian 26:24.6 Junior (16-17) Female
Road Bike (non-aero) 10 miles – Overall
1 Simon De Burgh Simon De Burgh 24:50.9 Vet (50-59) Male
2 Ben Staley North Devon Wheelers 24:59.0 Senior (18-39) Male
3 Shaun Duffield Mid Devon CC 25:04.0 Junior (16-17) Male
4 Henry Dunn North Devon Wheelers 25:52.7 Senior (18-39) Male
5 Charlie Davis North Devon Wheelers 26:45.5 Juvenile (12-15) Male
6 Alan Bellew North Devon Wheelers 27:09.9 Vet (50-59) Male
7 Andy Warner None 27:13.8 Vet (50-59) Male
8 Zoe Betteridge NDW 27:15.8 Vet (40-49) Female
9 Amelia Pengelly North Devon Wheelers 28:12.8 Junior (16-17) Female
10 Alex Bergin North Devon Wheelers 28:31.4 Vet (40-49) Male
11 Neil Bennett North Devon Wheelers 28:34.9 Vet (50-59) Male
12 Scott Robertson NDW 29:04.6 Senior (18-39) Male
By category
Time Trial 10 miles – Female
1 Sunny Parker North Devon Wheeler And RNRMCA 26:22.3 Senior (18-39) Female
2 Hannah Rainger Plymouth Corinthian 26:24.6 Junior (16-17) Female
Time Trial 10 miles – Male
1 Nick Blight NDW 21:58.6 Senior (18-39) Male
2 Greg Stacey North Devon Wheelers 22:55.3 Vet (40-49) Male
3 George Eames NDW 23:04.7 Junior (16-17) Male
4 Roger Sheridan NDW 23:10.9 Vet (60+) Male
5 Ruben Stacey North Devon Wheelers 23:39.3 Juvenile (12-15) Male
6 Matthew Hewis North Devon Wheelers 23:46.4 Vet (40-49) Male
7 Christian Bird North Devon Wheelers 23:58.7 Vet (50-59) Male
8 Phil Ley North Devon Wheelers 24:13.5 Vet (40-49) Male
9 Adrian Prust North Devon Wheelers 24:19.1 Senior (18-39) Male
10 Phil Morrish NDW 24:30.6 Vet (40-49) Male
11 Gregory Moss NDW 24:36.4 Senior (18-39) Male
12 Mick Mccann NDW 24:56.8 Vet (60+) Male
13 Mark Alderman NDW 25:52.0 Vet (50-59) Male
TimeTrial 10 miles – Junior (16-17) – Female
1 RAINGER, Hannah Hannah Rainger Plymouth Corinthian 26:24.6 Junior (16-17) Female
TimeTrial 10 miles – Junior (16-17) – Male
1 George Eames NDW 23:04.7 Junior (16-17) Male
TimeTrial 10 miles – Juvenile (12-15) – Male
1 Ruben Stacey North Devon Wheelers 23:39.3 Juvenile (12-15) Male
TimeTrial 10 miles – Senior (18-39) – Female
1 Sunny Parker North Devon Wheeler And RNRMCA 26:22.3 Senior (18-39) Female
TimeTrial 10 miles – Senior (18-39) – Male
1 Nick Blight NDW 21:58.6 Senior (18-39) Male
2 Adrian Prust North Devon Wheelers 24:19.1 Senior (18-39) Male
3 Gregory Moss NDW 24:36.4 Senior (18-39) Male
TimeTrial 10 miles – Vet (40-49) – Male
1 Greg Stacey North Devon Wheelers 22:55.3 Vet (40-49) Male
2 Matthew Hewis North Devon Wheelers 23:46.4 Vet (40-49) Male
3 Phil Ley North Devon Wheelers 24:13.5 Vet (40-49) Male
4 Phil Morrish NDW 24:30.6 Vet (40-49) Male
TimeTrial 10 miles – Vet (50-59) – Male
1 Christian Bird North Devon Wheelers 23:58.7 Vet (50-59) Male
2 Mark Alderman NDW 25:52.0 Vet (50-59) Male
TimeTrial 10 miles – Vet (60+) – Male
1 Roger Sheridan NDW 23:10.9 Vet (60+) Male
2 Mick Mccann NDW 24:56.8 Vet (60+) Male
ROAD BIKE
Road Bike (non-aero) 10 miles – Female
1 Zoe Betteridge NDW 27:15.8 Vet (40-49) Female
2 Amelia Pengelly North Devon Wheelers 28:12.8 Junior (16-17) Female
Road Bike (non-aero) 10 miles – Male
1 Simon De Burgh Simon De Burgh 24:50.9 Vet (50-59) Male
2 Ben Staley North Devon Wheelers 24:59.0 Senior (18-39) Male
3 Shaun Duffield Mid Devon CC 25:04.0 Junior (16-17) Male
4 Henry Dunn North Devon Wheelers 25:52.7 Senior (18-39) Male
5 Charlie Davis North Devon Wheelers 26:45.5 Juvenile (12-15) Male
6 Alan Bellew North Devon Wheelers 27:09.9 Vet (50-59) Male
7 Andy Warner None 27:13.8 Vet (50-59) Male
8 Alex Bergin North Devon Wheelers 28:31.4 Vet (40-49) Male
9 Neil Bennett North Devon Wheelers 28:34.9 Vet (50-59) Male
10 Scott Robertson NDW 29:04.6 Senior (18-39) Male
Road Bike (non-aero) 10 miles – Junior (16-17) – Female
1 Amelia Pengelly North Devon Wheelers 28:12.8 Junior (16-17) Female
Road Bike (non-aero) 10 miles – Junior (16-17) – Male
1 Shaun Duffield Mid Devon CC 25:04.0 Junior (16-17) Male
Road Bike (non-aero) 10 miles – Juvenile (12-15) – Male
1 Charlie Davis North Devon Wheelers 26:45.5 Juvenile (12-15) Male
Road Bike (non-aero) 10 miles – Senior (18-39) – Male
1 Ben Staley North Devon Wheelers 24:59.0 Senior (18-39) Male
2 Henry Dunn North Devon Wheelers 25:52.7 Senior (18-39) Male
3 Scott Robertson NDW 29:04.6 Senior (18-39) Male
Road Bike (non-aero) 10 miles – Vet (40-49) – Female
1 Zoe Betteridge NDW 27:15.8 Vet (40-49) Female
Road Bike (non-aero) 10 miles – Vet (40-49) – Male
1 Alex Bergin North Devon Wheelers 28:31.4 Vet (40-49) Male
Road Bike (non-aero) 10 miles – Vet (50-59) – Male
1 Simon De Burgh Simon De Burgh 24:50.9 Vet (50-59) Male
2 Alan Bellew North Devon Wheelers 27:09.9 Vet (50-59) Male
3 Andy Warner None 27:13.8 Vet (50-59) Male
4 Neil Bennett North Devon Wheelers 28:34.9 Vet (50-59) Male
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique