Richard Oakes (18.43) fastest in the VTTA London & Home Counties Time Trial over 10 miles on May 16 (Sunday) near Aylesbury; Angela Carpenter fastest woman
Result: VTTA London & Home Counties TT
1 Richard Oakes Team Ohten Aveas 18:43 Male Vet
2 Joel Stewart Team Ohten Aveas 18:51 Male Vet
3 Alan Murchison DRAG2ZERO 19:11 Male Vet
4 Anthony Turner Mickey Cranks Cycling Club 19:22 Male Vet
5 Mark Greenwood Lungs 2 Legs 19:38 Male Vet
6 Gaz Poulson Royal Air Force Cycling Association 19:44 Male Vet
7 Matt Steel Shaftesbury CC 19:46 Male Vet
8 Brett Davis trainSharp 19:51 Male Vet
8 Colin McDermott Festival Road Club 19:51 Male Vet
10 Mark Ellis Mercedes AMG Petronas CC 20:03 Male Vet
11 Dan Blake ZeroBC Race Team 20:04 Male Vet
12 Tim Hood Team Bottrill 20:13 Male Vet
13 Ben Houston East Grinstead CC 20:16 Male Vet
14 Simon Adcook Worcester St. Johns CC 20:17 Male Vet
15 James Scarth Bishop’s Stortford CC 20:21 Male Vet
16 Michael Parker TMG Horizon Cycling Team 20:25 Male Vet
16 Tony Chapman Frome and District Wheelers 20:25 Male Vet
16 Martin Reynolds Cambridge CC 20:25 Male Vet
19 Simon Smart DRAG2ZERO 20:27 Male Vet
20 Antony Brown George Fox Cycling Solutions 20:30 Male Vet
21 Keith Dorling Team Bottrill 20:36 Male Vet
22 Matthew Reader Verulam CC 20:41 Male Vet
22 Jim Moffatt CC Luton 20:41 Male Vet
24 Jeff Roberts High Wycombe CC 20:50 Male Vet
25 Grant Orsborn Bedfordshire Road RT 20:51 Male Vet
25 Andrew Grant Cambridge CC 20:51 Male Vet
27 Andy Sharman Team Bottrill 20:52 Male Vet
28 Mat Wilson VTTA (London & Home Counties) 20:58 Male Vet
29 Tom Houghton Team TMC 21:01 Male Vet
30 Jonathan Mills-Keeling Bridgnorth Cycling Club 21:03 Male Vet
31 Angela Carpenter …a3crg 21:06 Female Vet
32 Thomas Meir Newbury Velo 21:08 Male Vet
33 Mark Hamer Stratford Cycling Club 21:12 Male Vet
33 Colin Parkinson South Western Road Club 21:12 Male Vet
35 Antony Bee Wigmore CC 21:13 Male Vet
36 Tim Davies CC Luton 21:14 Male Vet
37 Mike Skillings Full Moo Cycling 21:19 Male Vet
38 Stu Wright QN Racing 21:22 Male Vet
39 Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club 21:23 Male Vet
40 Michael Bennett Bicester Millennium CC 21:25 Male Vet
41 Jason Davies Royal Air Force Cycling Association 21:26 Male Vet
42 Graham Rudd API-Metrow 21:29 Male Vet
43 Martin Stanley Didcot Phoenix CC 21:31 Male Vet
43 Stan Nwaka Verulam CC 21:31 Male Vet
45 Sally Turner trainSharp 21:35 Female Vet
46 Melanie Sneddon TORQ Performance 21:36 Female Vet
46 Peter Cottington Bath Cycling Club 21:36 Male Vet
48 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 21:38 Male Vet
49 Paul Blamire Amersham Road Cycling Club 21:39 Male Vet
50 Martin O’Sullivan Teddington and Turing Velo 21:41 Male Vet
51 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 21:42 Male Vet
52 Matt Wilmington Icknield RC 21:44 Male Vet
52 Geoff Reynolds Hemel Hempstead CC 21:44 Male Vet
54 Ed Watson Ratae RC 21:53 Male Vet
55 Richard Berry Twickenham CC 22:04 Male Vet
56 Michael Edmunds Verulam Really Moving 22:06 Male Vet
57 Peter Richards Icknield RC 22:07 Male Vet
58 Colin Lizieri Cambridge CC 22:12 Male Vet
59 James Foster High Wycombe CC 22:14 Male Vet
60 George Turner VTTA (London & Home Counties) 22:16 Male Vet
61 Doz Bree CC Sudbury 22:17 Male Vet
62 Gary Johnson CC Sudbury 22:20 Male Vet
63 Martin Lines Worcester St. Johns CC 22:21 Male Vet
64 Adrian Gorham Kettering CC 22:24 Male Vet
64 James Ellis London Dynamo 22:24 Male Vet
66 Chris Dyason Cambridge CC 22:28 Male Vet
67 Rob Vessey Didcot Phoenix CC 22:32 Male Vet
68 Colin Harrison East Grinstead CC 22:35 Male Vet
69 Simon Bowller Berkhamsted Cycling Club 22:48 Male Vet
70 Michael Garvey High Wycombe CC 22:50 Male Vet
71 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 22:57 Female Vet
72 Janet Birkmyre TORQ Performance 23:08 Female Vet
73 Lisa Davis DRAG2ZERO 23:09 Female Vet
74 Kirsty McSeveney …a3crg 23:23 Female Vet
75 Neal Marrin Finsbury Park CC 23:30 Male Vet
76 Nicholas Coe Verulam CC 23:35 Male Vet
77 Philip Skinner Welwyn Whs 23:37 Male Vet
78 Sue Rust Kettering CC 23:40 Female Vet
79 David Prom San Fairy Ann CC Ltd 23:43 Male Vet
80 Mark Thomas Bigfoot CC 23:46 Male Vet
81 Chris Symonds North Road CC 24:01:00 Male Vet
82 Sean Mallon Team Swindon Cycles 24:08:00 Male Vet
83 Alan Allcock Didcot Phoenix CC 24:10:00 Male Vet
84 Cliff Voller Newbury RC 24:13:00 Male Vet
85 Richard Moule Bossard Whs 24:20:00 Male Vet
86 Mark Vowells (Tricycle) San Fairy Ann CC Ltd 24:25:00 Male Vet
87 David Cook Bedfordshire Road RT 24:55:00 Male Vet
88 Janet Fairclough Liverpool Phoenix CC (Aintree) 24:59:00 Female Vet
89 Andrew Grant Chelmer CC 25:17:00 Male Vet
90 Brian Jones Morden CRC 25:24:00 Male Vet
91 Malcolm Ash Aylesbury CC 25:37:00 Male Vet
92 David Guy OV Cycling Club 25:47:00 Male Vet
93 Allison Kaye Verulam CC 25:58:00 Female Vet
94 Jeff King Oxonian CC 26:02:00 Male Vet
95 Gillian Reynolds Willesden CC 26:04:00 Female Vet
96 Peter White VC 10 26:11:00 Male Vet
97 Robert Jolliffe New Forest CC 27:04:00 Male Vet
98 John J Murphy Gloucester City Cycling Club 27:22:00 Male Vet
99 Gillian Morgan Westerley Cycling Club 27:49:00 Female Vet
100 John Hassall Bossard Whs 28:52:00 Male Vet
101 Trevor Parrish A5 Rangers CC 28:55:00 Male Vet
Tandem
1 Murray Kirton A5 Rangers CC 25:26:00 Male Vet
1 David Stockley A5 Rangers CC 25:26:00 Male Vet
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)