Oliver Wood, Shea Connell, William Gilbank, Elijah Storti winners at the Lotus League on May 29 near Norwich
Result: Lotus League (May 29)
Evening events start Tuesday 8th June.
E/1/2/3
1 Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling
2 Tobias Dahlhaus Foran CCC
3 Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ
4 Seb Herrod ROTOR Race Team
5 Michael Auger Iceni Velo
6 David Mitchinson Cinnamon Cafe-Contour Cycles SDRT
7 Gary Freeman Orwell Velo
8 Josh Housley Willebrord Wil Vooruit
9 Benedict Thompson Team LDN – Brother UK
10 Dominic Schils Velo Schils – Interbike RT
11 Simon Norman Beds Road Race Team
12 Fabian Horrocks Velo Schils – Interbike RT
13 Gareth Turner VCEquipe-FlixOralHygiene-Propulse
14 Kieran Jarvis Brother U.K – Cycle Team OnForm
15 Mark Richards DAP Cycling Club
16 Joseph Smith Tofauti Everyone Active
17 Callum Laborde Tofauti Everyone Active
18 Morris Bacon DAP Cycling Club
19 John McClelland AeroLab Ward WheelZ
20 Max Avery Colchester Rovers CC
21 Ken Roesner Bush Healthcare CRT
22 Frank Longstaff Team Terminator
23 Benjamin Flanagan Norwich Racing Team
24 Aidan Kerrigan Lea Valley CC
25 Calvert Churchill Strada 2020
26 Adam Allen trainSharp Development team
27 Thomas Heal Vredestein Basso
3/4 Men
1 Shea Connell Norwich Racing Team
2 Luke Manning Stowmarket & District CC
3 Callum Laborde Tofauti Everyone Active
4 Benjamin Leroy JRC-Shutt-Ridley Race Team
5 Callum Biggs FlandersColor Galloo
6 Joseph Smith Tofauti Everyone Active
7 John Beardsworth Newmarket Cycling &Triathlon Club
8 Peter Fuller
9 Joe Fisher Tri Harder
10 Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club
11 Gabriel Taylor
12 Jamie French Flatlandria.cc
13 James Driver Cheltenham & County Cycling Club
14 Alexander Chastney North Walsham Velo
15 Jason Bartrum Tri Harder
16 Jack Bracey Norwich Racing Team
17 Keke Orth Hornchurch Cycle Club
18 Kevin Curtis Stowmarket & District CC
19 Stephen Tovell Norwich Racing Team
20 Patrick Stebbens Strada 2020
21 Jaroslaw Kobylinski Ipswich Bicycle Club
22 Alex Warburton Velo Schils – Interbike RT
23 Harvey Thomas Strada 2020
24 Kristian Livall Newmarket Cycling &Triathlon Club
25 Brendan Devlin 3RT
26 Dawid Lybacki Ipswich Bicycle Club
27 Oliver Cozens Norwich Amateur BC
28 Dean Buckingham Velouse Flyers
29 James Raine University of Lincoln CC
30 Gabe Collins Norwich Racing Team
31 Steve Ogley Rapha Cycling Club
32 Jack Lang West Suffolk Wheelers
33 Tom Cook Norwich Racing Team
34 Jack Bacon Iceni Velo
35 Ferenc Vanhoutte Ely & District CC
36 Matthew Holland Gt Yarmouth CC
37 Matthew Whitaker East Coast Riders
38 Daniel Tidy VC Norwich
39 Benjamin Flanagan Norwich Racing Team
40 David Cheshire Newmarket Cycling &Triathlon Club
41 Jack Ibbotson Doncaster Whls CC
42 Emily Knight Isorex NoAqua Ladies Cycling Team
43 Paul Dennison Newmarket Cycling &Triathlon Club
44 Ivan Carr Strada 2020
45 Sam Yates Norwich Racing Team
46 William Clough Loughborough Students CC
47 Brian Spooner VC Norwich
48 Stephen King Stowmarket & District CC
49 Oliver Griggs Hub Vélo
50 Edward Curtis Godric CC
51 Lee Cheung NEG Eastern
52 George Head Brother U.K – Cycle Team OnForm
53 Greg Wilson
54 Christian Stewart
55 Sean Quarmby Push Sport – Barford Van Hire
56 Ryan Litterick Videre Race Team
57 Gavin Bones Orwell Velo
58 Steven Bottomley West Suffolk Wheelers
59 Stephen Brook West Suffolk Wheelers
60 Tim Collins Army Cycling Union
61 Phil Beecher
62 Zoe Thomas Cheltenham & County Cycling Club
63 Shaun Hornsby Velouse Flyers
Youth A/B
1 William Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club A
2 Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC A
3 Ethan Storti Welwyn Wheelers CC A
4 Alexander Norman JRC-Shutt-Ridley Race Team A
5 Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club A
6 Harley Gregory West Suffolk Wheelers A
7 Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club A
8 Tom Pruett Welwyn Wheelers CC A
9 Cameron Hansell Strada 2020 A
10 Robert Henry Strada 2020 A
11 Mia Rutterford Iceni Velo A
12 John Appleby A
13 Oscar Heslop Team Milton Keynes A
14 Nathaniel Marsh Lee Valley Youth Cycling Club A
15 Oskar Everett Stowmarket & District CC B
16 Connor Wilkinson Boston Whls CC A
17 William Horspool Boston Whls CC B
18 Ellie Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) B
19 Harry Gilbank Lee Valley Youth Cycling Club B
20 Kieran Vanhoutte Ely & District CC B
21 Michael Swindells Iceni Velo B
22 Edith Smith Suffolk Youth Race Team B
23 Isaac Woolnough A
24 Samuel Brook West Suffolk Wheelers B
Youth C/D
1 Elijah Storti Welwyn Wheelers CC C
2 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team C
3 Theo Wan Fenland Clarion CC C
4 Jack Barden-Beatty Suffolk Youth Race Team C
5 Harvey Woodroffe Ely & District CC C
6 HENRI BOYD C
7 Frank Spauls Suffolk Youth Race Team D
8 Charlie Barrett Suffolk Youth Race Team C
9 Baily Groombridge EpicOrange – Physio Resolutions D
10 Aaron Pittson Suffolk Youth Race Team C
11 Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club C
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch