Report/Full Result: Jose Gilbert Memorial Trophy

Under a burning hot sun at Loughborough University, Beth Morrow attacked her way to victory in a Storey Sport 1-2 in the Jose Gilbert Memorial Trophy, part of the British Team Cup (Monday, May 31st)


INTERVIEWS FIRST – REPORT AND RESULT FOLLOW UNDERNEATH



RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Report/Full Result: Jose Gilbert Memorial Trophy
By Jon Miles

Beth Morrow crosses the line first as the sprint for the podium unfolds in the background

Probably the biggest line up yet of a women’s race was for the Jose Gilbert Memorial Trophy in memory of Jose who was killed whilst riding her bike. Racing the event were friends of hers and presenting the prizes were Jose’s mum and dad.

The race, British Team Cup was held under a scorching sun and after the race, the winner from Storey Sport, Beth Morrow said “I am not a good sprinter so on the final lap, Lucy Gadd(teammate) said I should go for it on the climb to get away and if I was caught she would go but it worked really well. I loved the course, even the corners were fast, it was technical but very rideable”.

Beth had also raced the day before at Redbridge taking a 4th place.

L-R: Lucy Gadd, Beth Morrow and Frankie Hall – podium for the Jose Gilbert Memorial – 

The Jose Gilbert Memorial Trophy race started at a fast pace on this tough course (up then down with a load of right angle corners) so after a couple of laps, a group of 12 prised themselves free from a strung out bunch never to be caught as they eventually lapped the whole field. With 11 laps covered the lead group was down to six riders as the fast pace hurt so many legs. The leaders were taking 2 minutes 30 seconds to cover a lap which was 10 or so seconds faster than the chasing bunch. On the final corner as the crowd gave voice, Beth was first to appear and crossing the line first before her teammate Lucy Gadd won the sprint ahead of Jose’s close friend, Frankie Hall.

The riders line up for an emotional minutes silence for Jose Gilbert – gone but never forgotten 

And a very proud winner of the Jose Gilbert Memorial Trophy, Beth Morrow

British Team Cup/Jose Gilbert Memorial Trophy
1 Beth Morrow Storey Racing
2 Lucy Gadd Storey Racing 3.29
3 Francesca Hall Loughborough Lightning – TRG 3.382
4 Flora Perkins VC Londres 3.556
5 Isabel Darvill Team Boompods 5.915
6 Gwenno Hughes Crimson Orientation Marketing RT 11.74
7 Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active 01:25.6
8 Heather Mayer Team Watto-LDN 01:25.8
9 Lucy Ellmore Crimson Orientation Marketing RT 1:26.2
10 Madeline Verdegaal Brother U.K – Cycle Team OnForm 01:26.6
11 Charlotte Berry Pro-Noctis – Redchilli Bikes – Heidi Kjeldsen 01:27.4
12 Nicole Coates Weston Homes-Torelli-Assure 01:27.7
13 Bexy Dew Saint Piran WRT 01:28.9
14 Christina Wiejak Saint Piran WRT 01:52.7
15 Eva Callinan Awol 02:00.2
16 Alderney Baker Loughborough Lightning – TRG 02:02.4
17 Dame Sarah Storey Storey Racing 02:12.1
18 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team 1 Lap
19 Georgia Hilleard Team Boompods 1 Lap
20 Mathilde Pauls 1904 RT 1 Lap
21 Jennifer Holden Team Boompods 1 Lap
22 Polly Burge Jadan – Vive le Velo 1 Lap
23 Meg Smith Loughborough Lightning – TRG 1 Lap
24 Samantha Fawcett Pro-Noctis – Redchilli Bikes – Heidi Kjeldsen 1 Lap
25 Erin Avill Storey Racing 1 Lap
26 Maisy Vasic Chambery Cyclisme Competition 1 Lap
27 Unknown Rider 1:15:01.89 1 Lap
28 Rebecca Hair Magspeed Racing 1 Lap
29 Flora Knight Loughborough Lightning – TRG 1 Lap
30 Sarah Briggs RFDA 1 Lap
31 Emily Tillett Jadan – Vive le Velo 1 Lap
32 Francesca Cutts Team LDN – Brother UK 1 Lap
33 Millie Skinner Pro-Noctis – Redchilli Bikes – Heidi Kjeldsen 2 Laps
34 Sophie Earl Crimson Orientation Marketing RT 2 Laps
35 Lauren Higham Team LDN – Brother UK 2 Laps
36 Gemma Sargent Saint Piran WRT 2 Laps
37 Charlotte-Louise McGreevy Awol 2 Laps
38 Ellen Inglis Brother U.K – Cycle Team OnForm 2 Laps
39 Lucia Bruton Saint Piran WRT 2 Laps
40 Sophie Lankford Jadan – Vive le Velo 2 Laps
41 Sian Botteley Brother U.K – Cycle Team OnForm 2 Laps
42 Christine Robson VC Londres 2 Laps
43 Rose McGovern Cowley Road Condors 2 Laps
44 Ileia Spyropoulou Will Houghton Racing Team 2 Laps
45 Poppy Thompson Pro-Noctis – Redchilli Bikes – Heidi Kjeldsen 2 Laps
46 Amelia Southall RFDA 3 Laps
47 Jennifer Andrews 1904 RT 3 Laps
48 Jacqueline Kinsey Awol 3 Laps
49 Holly Bailey JRC-Shutt-Ridley Race Team 3 Laps
50 Charlotte Gibson Awol 3 Laps
51 Connie McLaughlin Tofauti Everyone Active 3 Laps
52 Laura Pittard Brother U.K – Cycle Team OnForm 3 Laps
53 Annabel Ramsay JRC-Shutt-Ridley Race Team 3 Laps
54 Isabella Johnson Datalynx-Parenesis Cycling 4 Laps
55 Roisin Lally Weston Homes-Torelli-Assure 4 Laps
56 Frances Lammyman Abingdon Race Team 5 Laps
57 Sian Reynolds Sprinteur Club Femine 5 Laps
58 Alexandra Hamilton TW1 Racing 5 Laps

 



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK

Tags: