Christopher Gibbard fastest in the Bynea CC 50 mile Time Trial in Wales on Sunday; Hannah Munday fastest women; Ed Laverack fastest on a road bike
Result: Bynea CC 50m Time Trial
1 Christopher Gibbard Bynea Cycling Club 01:45:02 Male Senior
2 Andrew Horsfall-Turner Cycle Specific 01:45:44 Male Senior
3 Robert Shaw Plymouth Corinthian CC 01:47:12 Male Senior
4 William Cowen Jackpot Racing 01:47:40 Male Senior
5 Oliver Simon ATAC – Ammanford Triathlon And Cycling 01:50:36 Male Vet
6 Will Munday Tri Training Harder 01:51:56 Male Senior
7 Lee Williams North Hampshire RC 01:53:22 Male Senior
8 Kyle Davies Cycle Specific 01:54:21 Male Senior
9 Craig Burrows American Flyers 01:56:56 Male Senior
10 Benjamin Curtin Swansea Vale Tri 01:58:05 Male Senior
11 Rhys Jones Porth & District CC 01:58:21 Male Senior
12 Marc Barrow Swansea Vale Tri 01:58:22 Male Vet
13 Daniel Newton Bynea Cycling Club 01:58:54 Male Senior
14 Dan Farmer RÁS 01:59:05 Male Senior
15 Iwan Jones Total Tri Training 01:59:31 Male Senior
16 Jonathan Sayce Hereford & Dist Whs CC 01:59:49 Male Vet
17 Paul Colman Haverfordwest Hornets 02:01:18 Male Vet
18 Mike Hall Port Talbot Whs CC 02:04:19 Male Vet
19 Dan Jenkins Bynea Cycling Club 02:04:22 Male Senior
20 Iago Williams Towy Riders Cycle Club 02:06:39 Male Junior
21 Daniel Madden Bristol South Cycling Club 02:07:23 Male Senior
22 Jack Tremlett Bynea Cycling Club 02:07:46 Male Vet
23 Josh Townsend Bynea Cycling Club 02:07:48 Male Senior
24 Hannah Munday Tri Training Harder 02:10:11 Female Senior
25 Ian Davies CC Blaenau Gwent 02:11:18 Male Vet
26 Jeff Partridge Bynea Cycling Club 02:12:31 Male Vet
27 Chris Williams Celtic Tri 02:13:27 Male Senior
28 Dan Oconnor RÁS 02:14:21 Male Senior
29 Markus Pieterse Swansea Vale Tri 02:15:53 Male Senior
30 Daniel Totterdale Bynea Cycling Club 02:15:56 Male Senior
31 John Williams Bynea Cycling Club 02:20:13 Male Vet
32 Alex Smart Rapha Cycling Club 02:20:26 Male Vet
33 Les Thomas Port Talbot Whs CC 02:20:31 Male Vet
34 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC 02:27:33 Male Vet
35 John Hiddlestone Bynea Cycling Club 02:27:37 Male Vet
Road Bike
1 Ed Laverack Backpedal 01:53:11 Male Senior
2 Dylan Griffiths Towy Riders Cycle Club 01:58:59 Male Junior
3 Nick Cox Cwmcarn Paragon Road Club 02:15:42 Male Senior
4 Matthew Pizey Merthyr CC 02:17:27 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
- Report/Result: TLI Cycling Dave Astles Memorial Races
- RR Result: Cadence Junior Road Race
- Crit Result: Matlock CC Darley Moor Circuit Race #1
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)