Zac Herrod and James Atkins winners at the Lotus Cars Circuit Race League on Tuesday night (June 8) at Norwich, Norfolk
Result: Lotus Cars Circuit Race League
E/1/2/3
1 Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ 2nd
2 Mark Richards DAP Cycling Club 1st
3 Oliver Wood TBW23 Stuart Hall Cycling 2nd
4 Benedict Thompson Team LDN – Brother UK 1st
5 Harley Matthews DAP Cycling Club 1st
6 Tom Fitzpatrick EuroCyclingTrips – CMI Pro Cyc… Elite
7 Kieran Jarvis Brother U.K – Cycle Team OnFor… 2nd
8 Charlie Johnson Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
9 Jack Bracey Norwich Racing Team 3rd
10 Morris Bacon DAP Cycling Club Elite
11 Benjamin Beynon ROTOR Race Team 2nd
12 Saul Busby – Cozic 6AM Cycling 3rd
13 Callum Laborde Tofauti Everyone Active 3rd
14 Daniel Crisp Tri Harder 3rd
15 Tim Guy Norwich Racing Team 3rd
16 Polly Mason Team LDN – Brother UK 2nd
17 Oscar Woodward Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
18 Michael Auger Iceni Velo 2nd
19 Adam Allen trainSharp Development team 3rd
20 Lee Frappell Iceni Velo 3rd
21 Chris Parker Ipswich Bicycle Club 3rd
22 Calvert Churchill Strada 2020 3rd
23 Ivan Carr Strada 2020 3rd
24 Lauren O’Brien Team Watto-LDN 3rd
25 Andrew Taylor DAP Cycling Club Elite
26 Sam Yates Norwich Racing Team 3rd
27 Dominic Cordner Deeside Thistle CC 3rd
28 Benjamin Flanagan Norwich Racing Team 3rd
4th Cat & 50+ masters
1 James Atkins Rats 4th
2 Harvey Thomas Strada 2020 4th
3 John Beardsworth Newmarket Cycling &Triathlon C… 4th
4 Andy Bathe Cambridge CC 2nd
5 Kevin Curtis Stowmarket & District CC 3rd
6 Elliot Hibell Strada 2020 4th
7 Luke Manning Stowmarket & District CC 4th
8 Steve Ogley Rapha Cycling Club 3rd
9 Joe Fisher Tri Harder 4th
10 David Cheshire Newmarket Cycling &Triathlon C… 4th
11 Gabriel Taylor 4th
12 Patrick Stebbens Strada 2020 4th
13 Matthew Holland Gt Yarmouth CC 4th
14 Christian Stewart 4th
15 Jacob Darlison 4th
16 Shea Connell Norwich Racing Team 4th
17 Jamie French Flatlandria.cc 3rd
18 Christian Hare West Suffolk Wheelers 4th
19 John Morgan Tri Harder 4th
20 Jason Bartrum Tri Harder 4th
21 Ferenc Vanhoutte Ely & District CC 4th
22 Oliver Griggs Hub Vélo 4th
23 Daniel Tidy VC Norwich 4th
24 Jack Bacon Iceni Velo 4th
25 Joe Wakelin Godric CC 4th
26 Alexander Chastney North Walsham Velo 4th
27 Andrew Braithwaite West Suffolk Wheelers 4th
28 Shaun Hornsby Velouse Flyers 4th
29 Steven Rose VC Norwich 4th
30 Ryan Litterick Videre Race Team 4th
31 George Head Brother U.K – Cycle Team OnFor… 3rd
32 Kevin Hickman API-Metrow/Bodyby JR 3rd
33 David Fieldhouse 4th
34 Dean Buckingham Velouse Flyers 4th
35 Steve Sach 3rd
36 Callum Stedman Tri Harder 4th
37 Alvin Martin Army Cycling Union 4th
38 Edward Curtis Godric CC 4th
39 Brian Spooner VC Norwich 3rd
40 Greg Wilson 4th
41 Sean Quarmby 4th
42 Kerry Tate Newmarket Cycling &Triathlon C… 4th
43 Lee Cheung DAP Cycling Club 4th
44 Paul Dennison Newmarket Cycling &Triathlon C… 4th
45 Phil Beecher 4th
46 Steven Bottomley West Suffolk Wheelers 4th
47 Kristian Livall Newmarket Cycling &Triathlon C… 4th
48 Stephen King Stowmarket & District CC 4th
U16 Boys
1 Harley Gregory West Suffolk Wheelers A
2 Robert Henry Strada 2020 A
3 Cameron Hansell Strada 2020 A
4 Jack Sutton Suffolk Youth Race Team B
U16 Girls
1 Mia Rutterford Iceni Velo A
U14 Boys
1 Oskar Everett Stowmarket & District CC B
2 Kieran Vanhoutte Ely & District CC B
U14 Girls
1 Abbey Thompson Suffolk Youth Race Team C
U12 Boys
1 Jack Barden-Beatty Suffolk Youth Race Team C
2 Harvey Woodroffe Ely & District CC C
3 Edward Bailey C
4 Charlie Barrett Suffolk Youth Race Team C
5 Aaron Pittson Suffolk Youth Race Team C
6 Ciaran Ho Hadleigh Cycling Club C
U10 Boys
1 Frank Spauls Suffolk Youth Race Team D
2 Bailey Groombridge
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch