Felix Wilkinson fastest in the Farnham RC 25m time trial on Sunday (June 13); Isabel Sharp fastest female; Monte Guerrini, Richard Todd, Ole Henrik and Piers Curle fastest in the 4 up TTT
Result: Farnham Road Club 25m TT
Solo Male
1 Felix Wilkinson Tetbury Velos 48:04:00 Male Senior
2 Thomas Day SEG Racing Academy 48:32:00 Male Espoir
3 Liam Maybank Twickenham CC 49:20:00 Male Vet
4 Kevin Tye VeloRefined Rule 5 50:27:00 Male Vet
5 James Boyman Hoops Velo 50:48:00 Male Senior
6 Ross Chaplin Onyx RT 50:55:00 Male Senior
7 Pat Wright Paceline RT 51:02:00 Male Senior
8 Pjotrs Suhovs Paceline RT 51:23:00 Male Senior
9 Stuart Hourigan 34 Nomads CC 51:57:00 Male Vet
10 Paul Haywood Epsom CC 52:20:00 Male Vet
11 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 52:50:00 Male Vet
12 Stephen Wilkinson TWB – On Time Race Team 53:44:00 Male Vet
13 Martin O’Sullivan Teddington and Turing Velo 54:15:00 Male Vet
14 Martin Jones Colour Tech RT 54:16:00 Male Vet
15 Paul Smith VeloRefined Rule 5 54:37:00 Male Vet
16 Keith Lea Paceline RT 54:54:00 Male Vet
17 James Cadman Hounslow & District Whs 54:55:00 Male Senior
17 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 54:55:00 Male Vet
19 David French Weybridge Wheelers 55:50:00 Male Vet
20 Jon Hughes Velo Club Godalming & Haslemere 56:00:00 Male Vet
21 Abid Hussain Icknield RC 56:20:00 Male Vet
Solo Female
1 Isabel Sharp DRAG2ZERO 55:16:00 Female Juvenile
2 Gabriella Homer Rupelcleaning Champion-Lubricants 57:00:00 Female Espoir
3 Katie Phipkin Precision Race Team 58:37:00 Female Senior
4 Tracy Wilkinson-Begg TWB – On Time Race Team 01:03:19 Female Vet
5 Su-Anne Bullock Icknield RC 01:04:25 Female Vet
6 Judy Reid Icknield RC 01:05:46 Female Vet
7 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 01:06:01 Female Vet
8 Michelle Walter Bournemouth Arrow CC 01:06:06 Female Vet
9 Eva Zsigoova …a3crg 01:06:27 Female Senior
4 Up TTT
1 Monte Guerrini Onyx RT 48:58:00 Male Senior
1 Richard Todd Onyx RT 48:58:00 Male Vet
1 Ole Henrik Bang-Andreasen Onyx RT 48:58:00 Male Senior
1 Piers Curle Onyx RT 48:58:00 Male Vet
2 Matthias Hieber Onyx RT 50:12:00 Male Vet
2 Dara Ahern Onyx RT 50:12:00 Male Senior
2 Andrew Cocker Onyx RT 50:12:00 Male Vet
2 Scott Leeson Onyx RT 50:12:00 Male Senior
3 James Muir Onyx RT 50:29:00 Male Vet
3 Alexander Moody Onyx RT 50:29:00 Male Senior
3 Darren Kidson Onyx RT 50:29:00 Male Senior
3 Andy Haigh Onyx RT 50:29:00 Male Senior
4 Sam Barnett Onyx RT 51:36:00 Male Vet
4 Tom Miller Onyx RT 51:36:00 Male Senior
4 Gareth Collins Onyx RT 51:36:00 Male Senior
4 Michael Bogdan Onyx RT 51:36:00 Male Vet
5 Robbie Massey Viceroys Triathlon Club 52:00:00 Male Senior
5 Dave Bell Cambridge CC 52:00:00 Male Senior
5 Christopher Tebb Vector Cycling Race Team 52:00:00 Male Senior
5 Matthew Hnatiw Hereford & Dist Whs CC 52:00:00 Male Senior
6 Stefan Gloyn Army Cycling 52:35:00 Male Senior
6 Paul Quinn Army Cycling 52:35:00 Male Senior
6 Jonathan Hitch Army Cycling 52:35:00 Male Senior
6 Mark Cain Army Cycling 52:35:00 Male Vet
7 Ben Leach Onyx RT 52:50:00 Male Vet
7 Simon Fieldhouse Onyx RT 52:50:00 Male Vet
7 Stephen Baldwin Onyx RT 52:50:00 Male Vet
7 James Miller Onyx RT 52:50:00 Male Senior
8 Roger Taylor Farnham RC 54:43:00 Male Vet
8 Gary Taylor Farnham RC 54:43:00 Male Vet
8 Alastair Godfrey Farnham RC 54:43:00 Male Vet
8 Mike Godfrey Farnham RC 54:43:00 Male Senior
9 Spencer Kirkham Worthing Excelsior CC 55:24:00 Male Vet
9 Trevor Leeding Worthing Excelsior CC 55:24:00 Male Vet
9 Colin Toppin Worthing Excelsior CC 55:24:00 Male Vet
9 Nolan Heather Worthing Excelsior CC 55:24:00 Male Vet
10 Mike Logue ZeroBC Race Team 56:15:00 Male Vet
10 Christopher Edginton ZeroBC Race Team 56:15:00 Male Vet
10 Neil Johnson ZeroBC Race Team 56:15:00 Male Vet
10 Ben Walker ZeroBC Race Team 56:15:00 Male Vet
11 Sophie Curle Onyx RT 57:11:00 Female Vet
11 Clare Todd Onyx RT 57:11:00 Female Vet
11 Kimberley Burrows Onyx RT 57:11:00 Female Vet
11 Kathryn Hughes Onyx RT 57:11:00 Female Vet
12 Christopher Davis Giant CC Halo Films 57:47:00 Male Vet
12 Melanie Sneddon TORQ Performance 57:47:00 Female Vet
12 Janet Birkmyre TORQ Performance 57:47:00 Female Vet
12 Jennifer Allum TORQ Performance 57:47:00 Female Senior
13 Charlotte Matthews Onyx RT 59:50:00 Female Senior
13 Jessica Prior Onyx RT 59:50:00 Female Senior
13 Laura Leeson Onyx RT 59:50:00 Female Senior
13 Tracy Corbett Onyx RT 59:50:00 Female Vet
14 Clare Fox Tri20 Triathlon Club 01:10:55 Female Senior
14 Cindy Goslar Reading CC 01:10:55 Female Vet
14 Benjamin Du Bernard Socks4Watts Race Team 01:10:55 Female Vet
14 Mireia Garcia Tri20 Triathlon Club Female Senior
TANDEM
1 Peter Oliver ZeroBC Race Team 53:38:00 Male Vet
1 Paul Allday ZeroBC Race Team 53:38:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch