Thomas Day fastest (18.25) ahead of Richard Oakes (18.34) on a windy day at the Hemel Hempstead cc 10 mile time trial; Francesca Hall was fastest of the women ahead of Alice Lethbridge
Result: Hemel Hempstead CC 10m TT
Men
1 Thomas Day SEG Racing Academy 18:25 Male Espoir
2 Richard Oakes Team Ohten Aveas 18:34 Male Vet
3 Mattie Dodd Team Backstedt Bike Performance 18:35 Male Junior
4 Ollie Hucks Nopinz Motip Race Team 18:38 Male Senior
5 Alex Doherty DRAG2ZERO 18:50 Male Senior
6 Samuel Tillett Bikestrong-KTM 18:56 Male Espoir
7 Ross Holland Saint Piran 18:58 Male Senior
8 Luke Norris Banbury Star Cyclists’ Club 18:59 Male Senior
9 Aaron Freeman Richardsons-Trek RT 19:00 Male Espoir
10 Richard Sharp Chapeau! Vive Le Velo 19:02 Male Senior
11 Robert Willcocks Royal Air Force Cycling Association 19:08 Male Vet
12 Andrew Hastings Haste CC 19:09 Male Vet
13 Rob Walker AeroLab Ward WheelZ 19:09 Male Senior
14 Jamieson Blain Bikestrong-KTM 19:11 Male Espoir
14 Alastair Luxford Full Gas Racing Team 19:11 Male Senior
16 Jacob Bush Bourne Wheelers 19:12 Male Junior
17 Dave Bell Cambridge CC 19:13 Male Senior
18 Mark Jones DRAG2ZERO 19:16 Male Vet
19 Sam Brown 6AM Cycling 19:18 Male Senior
20 Neal Parkin Team Bottrill 19:19 Male Vet
21 Fergus Jones ZeroBC Race Team 19:21 Male Espoir
22 Adam Charleston High Wycombe CC 19:23 Male Espoir
23 Alan Murchison DRAG2ZERO 19:24 Male Vet
24 Finlay Tarling WORX Factory Racing Powered by Silverstone 19:27 Male Juvenile
24 Lewis Tompsett Thanet RC 19:27 Male Senior
24 Zachary Herrod AeroLab Ward WheelZ 19:27 Male Senior
24 Mark Greenwood Lungs 2 Legs 19:27 Male Vet
28 Edward Hales London Dynamo 19:29 Male Vet
28 Ben Williams GS Mossa 19:29 Male Senior
30 Kieran Morris Oswestry Paragon CC 19:30 Male Espoir
31 James Fawcett …a3crg 19:34 Male Vet
32 Darren Yarwood Chapeau! Vive Le Velo 19:36 Male Vet
33 Brett Davis trainSharp 19:38 Male Vet
34 Bevan Jones Team Sportslab 19:39 Male Espoir
35 Nick Dwyer Lewes Wanderers CC 19:40 Male Vet
35 Sam Hucks High Wycombe CC 19:40 Male Espoir
37 David Holland Cowley Road Condors CC 19:41 Male Senior
38 Brendan Reese Army Cycling 19:43 Male Vet
39 Simon Bowler AS Test Team 19:47 Male Vet
39 Ian Knight Milton Keynes RC 19:47 Male Vet
41 Andrew Morgan G.S. Henley 19:48 Male Vet
42 Chris Spencer Royal Leamington Spa Cycling Club 19:49 Male Senior
42 Ben Houston East Grinstead CC 19:49 Male Vet
44 Jamie Copus High Wycombe CC 19:50 Male Senior
44 Ronnie Stone Regents Park Rouleurs 19:50 Male Vet
46 Stuart Wells Lindsey Roads Cycling Club 19:51 Male Vet
47 Henry Farrell Full Gas Racing Team 19:54 Male Senior
48 Ady Dench Team Sheffield 19:59 Male Vet
48 Mark Atkinson Alford Whs 19:59 Male Senior
50 Daniel Chambers Bicester Millennium CC 20:02 Male Senior
51 Keith Ainsworth Sheffrec CC 20:04 Male Vet
51 Graham Winstone ZeroBC Race Team 20:04 Male Vet
51 Christopher Wedge Whitewebbs CC 20:04 Male Vet
54 Paul Schofield St Ives CC 20:06 Male Vet
55 Stuart Day VC Sevale (Malvern) 20:07 Male Vet
55 Nicholas Candy Finchley RT 20:07 Male Espoir
55 Stuart Hourigan 34 Nomads CC 20:07 Male Vet
58 Rad Hart-George Mickey Cranks Cycling Club 20:09 Male Senior
59 Andy Thomas Lindsey Roads Cycling Club 20:11 Male Vet
60 David Nearney Cycling Club Hackney 20:12 Male Senior
60 Peter Younghusband Petersfield Triathlon Club 20:12 Male Vet
62 Sam Wightman Team Bottrill 20:14 Male Vet
63 Simon Adcook Worcester St. Johns CC 20:17 Male Vet
63 Matt Steel Shaftesbury CC 20:17 Male Vet
65 Matt Donovan Bedfordshire Road RT 20:18 Male Senior
66 Mark Bashford East Grinstead CC 20:19 Male Senior
66 Lee Francis Velo Club Bristol 20:19 Male Senior
68 Toby Bush Bourne Wheelers 20:20 Male Juvenile
68 Michael Barnes Royal Air Force Cycling Association 20:20 Male Senior
70 Adam Fisher Cambridge CC 20:23 Male Senior
71 Keith Dorling Team Bottrill 20:26 Male Vet
72 Tim May PDQ Cycle Coaching 20:28 Male Vet
72 Matt Hill Velo Club Godalming & Haslemere 20:28 Male Vet
74 Cormac Nisbet High Wycombe CC 20:34 Male Junior
75 Daniel Thompson Hillingdon Triathletes 20:36 Male Senior
76 Neil Mackley …a3crg 20:37 Male Vet
77 Mathew Stonley Mapperley CC 20:38 Male Vet
77 Steven Cottington Bath Cycling Club 20:38 Male Vet
77 Grant Orsborn Bedfordshire Road RT 20:38 Male Vet
80 James Churchard Reading CC 20:40 Male Vet
81 James Moss North Road CC 20:41 Male Vet
81 Matthew Reader Verulam CC 20:41 Male Vet
83 Peter Lloyd Lindfield Coffee Works 20:42 Male Vet
83 Rob Fletcher JCA Equipe Velo 20:42 Male Vet
85 Antony Brown George Fox Cycling Solutions 20:43 Male Vet
86 Peter Shaw Bedfordshire Road RT 20:45 Male Senior
87 Ian Woodcock Bedfordshire Road RT 20:46 Male Vet
88 Martin O’Sullivan Teddington and Turing Velo 20:47 Male Vet
89 Stephen Wilkinson TWB – On Time Race Team 20:51 Male Vet
90 Matthew Houlberg Meudon Pedal Heaven Le Col RT 20:53 Male Espoir
91 Mark Tyrrell Oxonian CC 20:54 Male Vet
92 Colin Parkinson South Western Road Club 20:57 Male Vet
93 Stu Wright QN Racing 20:58 Male Vet
94 Graham Rudd API-Metrow 21:02 Male Vet
95 Richard Gifford trainSharp 21:05 Male Vet
96 Thomas Pfeiffer Dulwich Paragon CC 21:07 Male Vet
96 Robert Barker Kettering CC 21:07 Male Vet
98 Mark Woolford Team Swindon Cycles 21:10 Male Vet
99 Michael Costello Race Hub 21:11 Male Vet
100 Craig Chappell Team Vision Racing – Silverhook 21:14 Male Vet
100 Dexter Mansel-Thomas Tofauti Everyone Active 21:14 Male Espoir
102 Ed Watson Ratae RC 21:17 Male Vet
103 Gary Pamment CC Sudbury 21:20 Male Vet
104 Andy Lack Paceline RT 21:25 Male Vet
104 Simon Church trainSharp 21:25 Male Vet
106 Dylan Sage Bush Healthcare CRT 21:28 Male Juvenile
107 Tom Houghton Team TMC 21:30 Male Vet
107 Michael Bennett Bicester Millennium CC 21:30 Male Vet
109 Andrew Halliday Westerley Cycling Club 21:39 Male Vet
110 Edwin Kaye Alford Whs 21:41 Male Vet
111 Rod Hicks Port Talbot Whs CC 21:42 Male Vet
112 Jonathan Williams Amersham Road Cycling Club 21:50 Male Vet
113 William Grainger Andover Wheelers 21:53 Male Vet
114 Graham Harman Sotonia CC 22:03 Male Vet
115 Adrian Gower Hitchin Nomads CC 22:24 Male Vet
116 Thomas Meller Gibbs Lincoln Wheelers CC 24:02:00 Male Juvenile
117 Graeme Church Team Milton Keynes 26:50:00 Male C1
Women
1 Francesca Hall Loughborough Lightning / TRG 20:25 Female Senior
2 Alice Lethbridge DRAG2ZERO 20:47 Female Senior
3 Sally Turner trainSharp 20:48 Female Vet
4 Anastasia Bowler AS Test Team 21:04 Female Senior
5 Jennifer Millmore Team Watto 21:05 Female Senior
6 Fiona Sharp Chapeau! Vive Le Velo 21:55 Female Vet
7 Laura Pittard Brother Uk – Team OnForm 22:10 Female Senior
8 Kirsty McSeveney …a3crg 22:25 Female Vet
9 Deborah Beare Icknield RC 22:52 Female Senior
10 Sue Rust Kettering CC 23:01 Female Vet
11 Teresa Robbins Reading CC 23:25 Female Vet
12 Beth Grogan Selby CC 23:39 Female Senior
13 Becca Drake BellaVelo cc 24:10:00 Female Senior
14 Tracy Wilkinson-Begg TWB – On Time Race Team 24:26:00 Female Vet
15 Emma McDermott Oxonian CC 24:43:00 Female Vet
16 Louise Moriarty Look Mum No Hands! 24:47:00 Female Vet
17 Su-Anne Bullock Icknield RC 24:52:00 Female Vet
18 Judy Reid Icknield RC 25:04:00 Female Vet
19 Gillian Reynolds Willesden CC 26:02:00 Female Vet
20 Rachel Green Cheltenham & County Cycling Club 27:21:00 Female Vet
21 Jill Bartlett Hounslow & District Whs 28:10:00 Female Vet
22 Rosslyn Young Serpentine Running Club 30:18:00 Female Vet
23 Jan Farmer Serpentine Running Club 32:11:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch