Bradley Naughton, Ellen McDermott, Jordan Doig and Jack Rees of Ribble Weldtite Pro Cycling winners at round 2 of the Mark Evans Memorial Series at Middlesbrough on June 12
Result: Mark Evans Memorial Series 2
E/1/2/3 Men
1. Jack Rees Ribble Weldtite Pro Cycling
2. Chris Sherriffs Crimson Orientation Marketing RT
3. Michael Gill Scotland Track Cycling Team
4. George Peden Team PB Performance
5. Jenson Young Saint Piran
6. Matthew Dobbing Cleveland Whls RT/Catley Lakeman
7. William Foster JRC-Shutt-Ridley Race Team
8. William Brown Ribble Weldtite Pro Cycling
9. Lloyd Wise BIKESTRONG-KTM
10. Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli
11. Alexander Ball Edinburgh RC
12. Ben Flanagan Derwentside CC
13. Ben Moody Team Anarto SVK
14. joe coukham Prologue Racing Team
15. Hugo Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academy
Women 1,2,3,4
1. Ellen McDermott Team Boompods
2. Sophie Lankford Jadan – Vive le Velo
3. Lauren Watson Team Boompods
4. Lucy Ellmore Crimson Orientation Marketing RT
5. Rachel Galler Blaydon Cycle Club
6. Matilda Gurney Spalding Cycling Club
7. Gemma Sargent Saint Piran WRT
8. Isla Rush Awol
9. Gemma Hutchins Blaydon Cycle Club
10. Hannah Bayes AWOL- OShea
Men Cat 3/4
1. Jordan Doig Wheelbase CabTech Castelli
2. Max Krasinski Prologue Racing Team
3. Ben Pease Moonglu CC
4. Joe Shillabeer Clifton CC
5. Adam Bent Wheelbase CabTech Castelli
6. Marcus Cockerill Clifton CC
7. Elijah Kwon The Cycling Academy
8. Max Lutz-Atkinson HUUB Ribble Performance Academy
9. Sam Kettlewell TS Racing
10. Sam Dudman Paceline Cycles North
11. Chris Mather Derwentside CC
12. Tom Stringer
13. Mal Wicks Manilla Cycling
14. Jon Ladle
15. Charlie Mace TS Racing
Men Cat 4
1. Bradley Naughton
2. Joseph Trim Durham University Cycling Club
3. Bailey Brown Cog Set Papyrus Racing Club
4. Sean Dodsworth Richmond Cycling Club
5. Chris Morris Muckle Cycle Club
6. Kieran Graham South Shields Velo Cycling Club
7. Chris Smith Reifen Racing
8. Kenny McLellan Cestria CC
9. Ben Swinney Muckle Cycle Club
10. Garry Greenaway Berwick Wheelers CC
11. Paul Best Manilla Cycling
12. Geoff Keighley Blaydon Cycle Club
13. Stephen Brown Prima Team Racing
14. Paul Sill Manilla Cycling
15. Simon Russell PDQ Cycle Coaching
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch