Jasmine Cornelius, Callum Laborde, Mia Rutterford, Mia Rutterford, Calum Moir, Aelwen Davies, Henry Hobbs and Eloise Ward winners at the National Champs Warm Up Races at Redbridge Cycling Centre on June 12
Result: National Champs Warm Up Races
Junior Girls
1 Jasmine Cornelius Barking & Dagenham CC 3rd
2 Ella Baker Elitecycling 3rd
3 Zoe Warner Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
Junior men
1 Callum Laborde Tofauti Everyone Active 3rd
2 Benjamin Flatau Elitecycling Junior Team 3rd
3 Joseph Blackmore ROTOR Race Team 3rd
4 Benjamin Tuchner VC Londres 3rd
5 Charlie Johnson Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
6 Joseph Smith Tofauti Everyone Active 3rd
7 Arthur Hitchen Orwell Velo 3rd
8 Huw Buck Jones Backstedt Bike Performance RC 3rd
9 Immanuel Ndungu Welwyn Wheelers CC 4th
10 Joshua Golliker trainSharp Development team 3rd
11 Angus Lawrence Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
12 Dylan Humber-Kelly Elitecycling Junior Team 3rd
13 Jamie Gostick Banjo Cycles – Raceware – Spec… 3rd
14 Jamie Maxen Verulam – reallymoving.com 3rd
15 Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
16 Elliot Moreve 3rd
17 Olivier Mangham VC Londres 3rd
18 Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
19 Edward Bowley VC Londres 3rd
20 Daniel Goodwin trainSharp Development team 3rd
21 Toby Brown Welwyn Wheelers CC 4th
22 Gaurav Meher Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
23 Matthew Brown Elitecycling Junior Team 4th
24 Will Barham Maldon & District CC 4th
25 Ethan Rowell Cycling Club Hackney 3rd
26 Alex Benson Lee Valley Youth Cycling Club 4th
U16 Girls
1 Mia Rutterford Iceni Velo A
2 Amelia Cebak Team Milton Keynes A
3 Millie Jenkins Lee Valley Youth Cycling Club A
4 Tallulah Butcher Thanet RC A
5 Bobbie O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club A
6 Naomi Perry Lee Valley Youth Cycling Club A
U16 Boys
1 Calum Moir Welwyn Wheelers CC A
2 Alex Franks Hillingdon Slipstreamers A
3 Jed Smithson WORX Factory Racing A
4 Charlie Abraham Charlotteville CC A
5 Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC A
6 Harley Gregory West Suffolk Wheelers A
7 William Munday 4T+ Cyclopark A
8 Cormac Nisbet High Wycombe Cycling Club A
9 James Brown WORX Factory Racing A
10 Thomas Mead Lee Valley Youth Cycling Club A
11 William Jones Hillingdon Slipstreamers A
12 Charlie Yardy Lee Valley Youth Cycling Club A
13 Angus Stoneham Beaconsfield Cycling Club A
14 Ethan Storti Welwyn Wheelers CC A
15 Alasdair Mildred Team Milton Keynes A
16 Oscar Heslop Team Milton Keynes A
17 Samuel Leslie Lee Valley Youth Cycling Club A
18 Toby Pullan Cambridge Junior Cycling Club A
19 Cai Curtis-Roberts Rhyl Cycling Club A
20 Benedict Walker Lee Valley Youth Cycling Club A
21 Jake Latham Lee Valley Youth Cycling Club A
22 Samuel Little Islington Cycling Club A
23 Alfie Cullender Lee Valley Youth Cycling Club A
24 James Robinson Lee Valley Youth Cycling Club A
25 Mantas Noreika Lee Valley Youth Cycling Club A
U14 Girls
1 Aelwen Davies Velo Myrddin CC powered by Y B… B
2 Ellie Mitchinson Cycle Club Ashwell (CCA) B
3 Anna Lloyd VC Londres B
4 Emily Tanner Woolwich CC B
5 Emma Harding Lee Valley Youth Cycling Club B
6 Ilana Lord VC Deal B
7 Martha Walker Lee Valley Youth Cycling Club B
8 Rianna Mahoney Limited Edition Cycling B
9 Sophie Potter Barking & Dagenham CC B
U14 Boys
1 Henry Hobbs Welwyn Wheelers CC B
2 Rory Gravelle Velo Myrddin CC powered by Y B… B
3 Alec Rowles Hillingdon Slipstreamers B
4 Finn O’Brien Lee Valley Youth Cycling Club B
5 Rupert Cavill Welwyn Wheelers CC B
6 Gregory Berrisford Sweet Islington Cycling Club B
7 Jack Matthews Lee Valley Youth Cycling Club B
8 Lochlan Dyer Lee Valley Youth Cycling Club B
9 Toby Tombs Lee Valley Youth Cycling Club B
10 Joe Tysoe Lee Valley Youth Cycling Club B
Under 12 Boys
1 Noah Smith Southborough & District Whls C
2 Milo De La Mare VC Londres C
3 Samuel de la Mare VC Londres C
4 Tyler Six Welwyn Wheelers CC C
5 Elijah Storti Welwyn Wheelers CC C
6 Harvey Woodroffe Ely & District CC C
7 Lenz Haring Peckham Challengers BMX Club C
8 Monty Melville Lee Valley Youth Cycling Club C
9 Fabio Reina Lee Valley Youth Cycling Club C
10 Billy Tomlinson Lee Valley Youth Cycling Club C
11 Freddie Collier Lee Valley Youth Cycling Club C
12 Tiger Gloag VC Londres C
13 Henry Jago Lee Valley Youth Cycling Club C
14 George Burrell Lea Valley CC C
15 Alex MacInnes Chelmer CC C
U12 Girls
1 Eloise Ward Lee Valley Youth Cycling Club C
2 Lois Rogerson Lee Valley Youth Cycling Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch