Matthew Gilmour, Oliver Gill, Joshua Nation, Rebecca Seal and Matthew Dennis winners at the Sotonia Summer Criteriums on June 13 (Sunday) in Hampshire
Result: Sotonia Summer Criteriums
4th Cat only
1 Joshua Nation Southampton University Road Cl… 4th
2 Jack Rubini La Cassette Cycling 4th
3 Grzegorz Gacek 4th
4 Benjamin Gibbs Velo Club Venta 4th
5 Angus Lee La Cassette Cycling 4th
6 Josh Kent 4th
7 Craig Smith Sotonia CC 4th
8 Dave Phillips Cotswold Veldrijden 4th
9 Tom Quinlan University Of Reading 4th
10 Patrick Torrison Southborough & District Whls 4th
11 Sherif Attia Southampton University Road Cl… 4th
12 Edward Cox Sotonia CC N/A
13 Owen Howells Royal Navy & Royal Marines CA 4th
Women (2/3/4)
1 Rebecca Seal Weston Homes-Torelli-Assure 3rd
2 Madeleine Nutt Paceline RT 3rd
3 Lucia Bruton Saint Piran WRT 2nd
4 Catriona Ross Bridport CC 2nd
5 Joanne Clarke Velo Club Venta 4th
6 Emily Chilton 4th
7 Elodie Hudson Charlotteville CC 4th
8 Elena Day Montezuma’s Race Team 4th
9 Sarah Hickman Nova Race Team 3rd
10 Leah Moorman 4th
11 Gemma Wilks Sotonia CC 4th
12 Ella Lawrence Valkyrie Race Team 3rd
13 Rachel Dunn Verulam – reallymoving.com 2nd
14 Virginia Phillips Cotswold Veldrijden 4th
2nd/3rd Cat only
1 Matthew Dennis Salisbury Road and Mountain CC 2nd
2 James Bevan Saint Piran Development 2nd
3 Jordan Giles Southampton University Road Cl… 2nd
4 Andrew Gardiner Sotonia CC 3rd
5 Samuel Clark TBW23 Stuart Hall Cycling 2nd
6 Oliver Hurdle Southampton University Road Cl… 2nd
7 Matthew Clarke Wheelbase CabTech Castelli 2nd
8 Harry Jukes Mid Devon CC 3rd
9 Oscar Pratt Velo Club Venta 3rd
10 Tom Budden Sotonia CC 3rd
11 Daniel Tilley 3rd
12 Cameron Foster Bedfordshire Road Cycling Club 2nd
13 Kenneth Henning SD Cycling Club 2nd
14 Kouros Driscoll Sotonia CC 2nd
15 Nathan Leaves Cwmcarn Paragon Cycle Club 3rd
16 Pete Boustred DHC (DistrictsofHamwicCyclespo… 3rd
17 Ben Voller Ex Machina 3rd
18 Jeremy Hubbard Sotonia CC 2nd
YOUTH
U8 Girls
1 Isabelle Mar-Molinero Solent Pirates E
2 Penelope Campbell
U10 Boys
1 Maximillian Atkins Cotswold Veldrijden D
2 Isaac Barral D
3 Fred Kelsall-Joel Sotonia CC D
4 Benjamin Allen Sotonia CC D
5 Elliot Chapman
6 Samuel Comben Sotonia CC D
U10 Girls
1 Matilda Wilks Sotonia CC D
2 Jaya Martingale Sotonia CC D
U12 Boys
1 Harrison Hendy Team HUP C
2 Stanley Phillips Sotonia CC C
3 Thomas Allen Sotonia CC C
4 Thomas Wilks Sotonia CC C
5 Sammy Baker Palmer Park Velo RT C
6 James Blankley Sotonia CC C
7 Monty Wilden Velo Club Venta C
8 Oliver Patterson Palmer Park Velo RT C
U12 Girls
1 Skye Martingale Sotonia CC C
2 Isla Watson Solent Pirates C
3 Rosie Wingate Solent Pirates C
4 Sophie Jacobs Sotonia CC C
U14 Boys
1 Oliver Gill Poole Wheelers CC B
2 Daniel Phillips WORX Factory Racing B
3 Arthur Gage Avid Sport B
4 Miles Horner Sotonia CC B
5 Huw Watkins Palmer Park Velo RT B
6 Jack Morgan Solent Pirates B
7 Niclas Olley Sotonia CC B
8 Charlie Shepherd Solent Pirates B
9 Tom Smart Cotswold Cycles-TREK -RT B
10 Thomas Jacobs Sotonia CC B
11 Ewan Watson Solent Pirates B
U14 Girls
1 Anna Patterson Palmer Park Velo RT B
2 Nikol Tesarova B
3 Isabella Hall Sotonia CC B
4 Emma Harrison Sotonia CC B
U16 Boys
1 Matthew Gilmour Velo Club Venta A
2 Bobby Buenfeld New Forest CC A
3 Alexander Murphy Velo Club Venta A
4 Reece Pittman Palmer Park Velo RT A
5 Oliver Morgan Solent Pirates A
6 Louis Kirk Sotonia CC A
U16 Girls
1 Ellen Phillips Welwyn Wheelers CC A
2 Lucy Phillips Sotonia CC B
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch