Jude Chamberlain and Timothy Lynch winners at the Velo Schils Circuit Races on June 20 in Colchester
Result: Velo Schils Circuit Races
E/1/2/3
1 Timothy Lynch London Dynamo
2 Clay Davies Spirit Racing Team
3 Matt Holmes Arctic Aircon RT
4 Adam Charleston High Wycombe CC
5 Harrison Mayo Bikestrong-KTM
6 James Oconnell Onyx Racing Team
7 Nathan Parrish PRTZ CC
8 Aaron Freeman Richardsons-Trek
9 Arthur Hitchen Orwell Velo
10 Daniel Rees Momentum Cycles RC
11 Archie Peet Flamme Rouge Rouleurs
12 Simon Norman Beds Road Race Team
13 Fabian Horrocks Velo Schils – Interbike RT
14 Paul Miller Athlon CC
15 Timothy Torrie TBW23 Stuart Hall Cycling
16 Jake Crossley Tofauti Everyone Active
17 Aaron Stone Richardsons-Trek
18 Matt Carter Velo Schils – Interbike RT
19 James Drain Arctic Aircon RT
20 Brandon Baldacci Lee Valley Youth
21 Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling
22 Dominic Schils Velo Schils – Interbike RT
23 Harry Horsman TBW23 Stuart Hall Cycling
24 Zac Herrod AeroLab Ward WheelZ
25 Ian Vagg Project 51
26 Martin Smith Team LDN
27 Samuel Asker Richardsons-Treks RT
28 Liam Fenner API-Metrow
29 Callum Riley Richardsons-Trek RT
30 Dexter Mansel-Thomas Tofauti Everyone Active
31 John McClelland AeroLab Ward WheelZ
3&4
1 Jude Chamberlain Team Jewson-MI Racing
2 Luke Houghton Verulam – reallymoving.com
3 Matthew Lord Lee Valley Youth CC
4 Cam Hurst Velo Schils – Interbike RT
5 Jamie Maxen Verulam – reallymoving.com
6 Alfie Aldridge Verulam – reallymoving.com
7 Arthur Hitchen Orwell Velo
8 Kai Watts Black Cyclists Network
9 Elliot Moreve Unattached
10 Daniel Price North Essex Velo
11 Rafael Hackenbroch Regents Park Rouleurs
12 Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth CC
13 Leo Whyton Elitecycling Junior Team
14 Dan Galpin Bourne Whls CC
15 Emmanuel Arthur Black Cyclists Network
16 Daniel Pugh Southend Wheelers
17 Elliot Hibell Strada 2020
18 Connor Stevens Lee Valley Youth CC
19 Stephen Byrne CC London
20 William Carlyon Ipswich BC
21 Kevin Curtis Stowmarket and District CC
22 Sam Hodge trainSharp Development Team
23 Adam Levy Royston CC
24 Spencer Wilson PERSONAL BIKEFIT
25 William Clough Loughborough Students CC
26 Harvey Thomas Strada 2020
27 Michael OKeeffe London Dynamo
28 Yogesh Patel Brixton CC
29 Fabian Horrocks Velo Schils – Interbike RT
30 Clover Murray CAMS-Basso
31 Daniel Murphy Espresso Library
BMCR Circuit Races 20th June
E/F/G/H/W
1 Chris Beales Pearson CC
2 Patrick Schils Velo Schils – Interbike RT
3 Stuart Howard PB Cycle Coaching RT
4 Ralph Keeler St Ives CC
5 John French Jewson MI Racing
6 Julian Niles-Cunnington Condor Cycles
7 Christopher Dunn Maldon CC
8 John Lloyd Velo Schils – Interbike RT
9 Lesley Moss VC Revolution
10 Kevin Jeffries Velo Schils – Interbike RT
11 Mick Hammond Southborough Wheelers
12 Alex Manley Southborough Wheelers
13 Gary Hetrick Velo Schils – Interbike RT
14 Peter Constable Basildon CC
15 Philip Cooper Unattached
16 David Broadbent Moda RT
17 Steven Moss Unattached
18 Michael Paine PB Cycle Coaching RT
A/B/C/D
1 Ross Courtnell Essex Roads CC
2 Lee Smith PB Cycle Coaching RT
3 Daniel Dale JAM Cycling RT Coached by BPC
4 Barry McDonald Datalynx Parenesis
5 Marco Coppola Colourtech RT
6 Roy Chamberlain Corley Cycles RC
7 David Tate In-Gear
8 Valentino Fontana Gemini CC
9 Mike Smith Rapha CC
10 Neil Hughes Velo Schils – Interbike RT
11 Andy Bathe Cambridge CC
12 Brad Lamb Victoria CC
13 Simon Constable Basildon CC
14 Paul Butler PB Cycle Coaching RT
15 David Farrow Eagle Road Club
16 Lee Desborough St Ives CC
17 Rowan Foggitt Old Portlians CC
18 Mark Northover Stourbridge Velo
19 Allan Robinson PB Cycle Coaching RT
20 Os Assem Finchley RT
21 Alex Moss VC Revolution
22 Stephen Simpson PB Cycle Coaching RT
23 Rob Young Team Vision Racing
24 Jason Fitchew Ford CC
Category winners
A Ross Courtnell Essex Roads CC
B Lee Smith PB Cycle Coaching RT
C Barry McDonald Datalynx Parenesis
D Roy Chamberlain Corley Cycles RC
E Chris Beales Pearson CC
F Ralph Keeler St Ives CC
G Peter Constable Basildon CC
W Lesley Moss VC Revolution
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch