Result: Caithness CC TT Weekend

Iain MacLeod and Jamie Davidson two of the mens winners at the Caithness CC Time Trial Weekend; Natalie Stevenson and Michelle Esson the female winners as well in Scotland

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Caithness CC TT Weekend

Two Miles
1 Iain MacLeod Kelpie Racing 05:42 Male Senior
2 Jamie Davidson Kelpie Racing 05:47 Male Senior
3 Thomas Gelati Kelpie Racing 05:59 Male Senior
4 Alasdair Munro RT 23 06:22 Male Espoir
5 Martin Reynolds Kelpie Racing 06:24 Male Senior
6 Gavin Shirley Studio Velo 06:31 Male Senior
7 Stuart Anderson Wick Wheelers 06:32 Male Vet
8 Scott Davidson Moray Firth CC 06:36 Male Senior
9 Natalie Stevenson Eat Plants Not Pigs CC 06:44 Female Senior
10 Thomas Lynch Orkney Cycling Club 06:48 Male Senior
11 Daniel Long Elgin Cycle Club 06:51 Male Vet
12 Graeme Clyne Wick Wheelers 06:54 Male Senior
13 David MacIvor West Lothian Clarion 07:02 Male Senior
14 Gary Paterson Spokes Race Team 07:03 Male Vet
15 James Gunn Orkney Cycling Club 07:34 Male Senior
16 Lorna Breetzke Elgin Cycle Club 07:35 Female Vet
17 Donald Miller Wick Wheelers 07:38 Male Vet
18 Scott Slater Elgin Cycle Club 08:01 Male Juvenile
19 Alistair Miller Caithness Cycling Club 08:07 Male Vet
20 Alun Arnold Wick Wheelers 08:09 Male Vet
20 Alexander Whyte Moray Firth CC 08:09 Male Vet
22 Olga Tierney Orkney Cycling Club 08:15 Female Vet
23 Kevin Lackie RT 23 08:28 Male Vet
24 Matthew Lynch Orkney Cycling Club 08:37 Male Senior
25 Jo Donaldson Orkney Cycling Club 08:38 Female Senior
26 Angus MacKay Caithness Cycling Club 08:45 Male Vet
27 Deborah Larnach Caithness Cycling Club 08:58 Female Vet
28 Lorna Stanger Caithness Cycling Club 09:12 Female Vet
29 Iain Miller Caithness Cycling Club 09:40 Male Vet
30 Martine Hughes Caithness Cycling Club 11:24 Female Vet

10 Mile
1 Jamie Davidson Kelpie Racing 20:01 Male Senior
2 Iain MacLeod Kelpie Racing 20:13 Male Senior
3 Thomas Gelati Kelpie Racing 20:26 Male Senior
4 Alasdair Munro RT 23 21:01 Male Espoir
5 Martin Reynolds Kelpie Racing 21:26 Male Senior
6 Gavin Shirley Studio Velo 21:48 Male Senior
7 Garry Latimer Vanelli-Project GO 21:56 Male Vet
8 Mark Dryburgh Ross-shire Roads Cycle Club 22:02 Male Vet
9 Stuart Anderson Wick Wheelers 22:07 Male Vet
10 Scott Davidson Moray Firth CC 22:10 Male Senior
11 David MacIvor West Lothian Clarion 22:29 Male Senior
12 Gary Paterson Spokes Race Team 22:36 Male Vet
13 Graeme Clyne Wick Wheelers 22:38 Male Senior
14 Daniel Long Elgin Cycle Club 22:42 Male Vet
15 Thomas Lynch Orkney Cycling Club 22:46 Male Senior
16 Natalie Stevenson Eat Plants Not Pigs CC 23:03 Female Senior
17 Alan McCaffrey Moray Firth CC 23:08 Male Vet
18 Alun Arnold Wick Wheelers 23:21 Male Vet
19 Donald Miller Wick Wheelers 23:36 Male Vet
20 James Shewan Moray Firth CC 23:41 Male Senior
21 James Gunn Orkney Cycling Club 23:49 Male Senior
22 Andrew McGhee Velopreda 23:53 Male Senior
23 Alexander Whyte Moray Firth CC 24:12:00 Male Vet
24 Lorna Breetzke Elgin Cycle Club 24:29:00 Female Vet
25 Kevin Lackie RT 23 24:35:00 Male Vet
26 Scott Slater Elgin Cycle Club 24:47:00 Male Juvenile
27 Ewen Scott Wick Wheelers 25:18:00 Male Senior
28 Matthew Lynch Orkney Cycling Club 25:21:00 Male Senior
29 Innis Mitchell Ross-shire Roads Cycle Club 25:33:00 Male Vet
29 Olga Tierney Orkney Cycling Club 25:33:00 Female Vet
31 Alistair Miller Caithness Cycling Club 25:34:00 Male Vet
32 Jo Donaldson Orkney Cycling Club 25:44:00 Female Senior
33 Hector Nicolson Moray Firth CC 26:32:00 Male Vet
34 Martha Gates Moray Firth CC 26:38:00 Female Senior
35 Deborah Larnach Caithness Cycling Club 27:08:00 Female Vet
36 Angus MacKay Caithness Cycling Club 27:16:00 Male Vet
37 Iain Miller Caithness Cycling Club 27:21:00 Male Vet
38 Lorna Stanger Caithness Cycling Club 27:28:00 Female Vet
39 Alasdair Washington Caithness Cycling Club 27:31:00 Male Vet
40 Martine Hughes Caithness Cycling Club 32:41:00 Female Vet
41 Anne Mitchell Ross-shire Roads Cycle Club 32:48:00 Female Vet

25 mile
1 Iain MacLeod Kelpie Racing 51:19:00 Male Senior
2 Jamie Davidson Kelpie Racing 51:28:00 Male Senior
3 Thomas Gelati Kelpie Racing 52:36:00 Male Senior
4 Alasdair Munro RT 23 53:37:00 Male Espoir
5 Martin Reynolds Kelpie Racing 54:08:00 Male Senior
6 Jed Scott Moray Firth CC 54:25:00 Male Espoir
7 Gavin Shirley Studio Velo 54:47:00 Male Senior
8 Peter Ettles RT 23 55:31:00 Male Vet
9 Stuart Anderson Wick Wheelers 56:06:00 Male Vet
10 Scott Davidson Moray Firth CC 56:10:00 Male Senior
11 Mark Dryburgh Ross-shire Roads Cycle Club 56:49:00 Male Vet
12 David MacIvor West Lothian Clarion 58:00:00 Male Senior
13 Daniel Long Elgin Cycle Club 58:04:00 Male Vet
13 Gary Paterson Spokes Race Team 58:04:00 Male Vet
15 Thomas Lynch Orkney Cycling Club 58:26:00 Male Senior
16 Donald Miller Wick Wheelers 01:01:01 Male Vet
17 Alexander Whyte Moray Firth CC 01:01:48 Male Vet
18 Eric Davidson Moray Firth CC 01:02:42 Male Vet
19 James Gunn Orkney Cycling Club 01:02:49 Male Senior
20 Kevin Lackie RT 23 01:03:59 Male Vet
21 Michelle Esson Forres CC 01:05:42 Female Vet
22 Olga Tierney Orkney Cycling Club 01:06:16 Female Vet
23 Alistair Miller Caithness Cycling Club 01:06:29 Male Vet
24 Jo Donaldson Orkney Cycling Club 01:07:13 Female Senior
25 Matthew Lynch Orkney Cycling Club 01:09:00 Male Senior
26 Deborah Larnach Caithness Cycling Club 01:10:04 Female Vet
27 Alasdair Washington Caithness Cycling Club 01:12:20 Male Vet
28 Lorna Stanger Caithness Cycling Club 01:13:50 Female Vet
29 Martine Hughes Caithness Cycling Club 01:27:28 Female Vet

 



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK