Matthew Lord, Alexandar Richardson and Marine Guerin winners at ELV Summer on the Hill (round 2) at Redbridge in NE London on Thursday, June 24
Result: ELV Summer on the Hill 2
E/1/2/3
1 Alexandar Richardson Alpecin-Fenix Elite
2 Samuel Painter TBW23 Stuart Hall Cycling 2nd
3 Noah Hobbs Backstedt Bike Performance RC 2nd
4 Irfan Zaman Panagua CC 3rd
5 Timothy Lynch London Dynamo Elite
6 Brandon Baldacci Lee Valley Youth Cycling Club 2nd
7 Tobias Dahlhaus Foran CCC 1st
8 Neil Phillips TEKKERZ CC 1st
9 Daniel Rees Momentum Cycles RC 2nd
10 Peter Merritt TBW23 Stuart Hall Cycling 2nd
11 Stephen Maxwell Dulwich Paragon CC 3rd
12 Jody Paxman Team LDN – Brother UK 2nd
13 Max Bolton QSW Fenwicks 2nd
14 Tom Wiley Team LDN – Brother UK 1st
15 Callum Stewart East London Velo 2nd
16 Thomas Lowther Vredestein Basso 2nd
17 Samuel Asker Richardsons-Trek RT 1st
18 Oisin Murphy VCEquipe-FlixOralHygiene-Propu… 2nd
19 Oliver Parsons Saint Piran Development 2nd
20 Tom Yiangou Athlon CC 3rd
21 James Madgwick 2nd
22 Alexander Herd Oxford University Cycling Club 2nd
23 Daniel Goodwin trainSharp Development team 3rd
24 James Drain Arctic Aircon RT 2nd
25 Gabor Szucs GFTL 3rd
26 Thomas Wright Team PB Performance 2nd
3/4
1 Matthew Lord Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
2 Oliver Fox Cambridge University CC 4th
3 Alfie Salmon Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
4 Callum Biggs FlandersColor Galloo 3rd
5 Phillip Belshaw Dulwich Paragon CC 3rd
6 Rafael Hackenbroch Regents Park Rouleurs 3rd
7 James Muir Onyx Racing Team 3rd
8 Thomas Bardill Cycling Club Hackney 3rd
9 Christopher Stuart-Leach Beds Road Race Team 3rd
10 Connor Stevens Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
11 Alessandro Sella Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
12 David Nearney Cycling Club Hackney 3rd
13 Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club 3rd
14 Jack Kellam Cambridge University CC 3rd
15 Joshua Wilder Brixton Cycles Club 3rd
16 Conor Walsh Dulwich Paragon CC 4th
17 Monte Guerrini Onyx Racing Team 3rd
18 Rowan Baker London Dynamo 4th
19 David Gorton Hub Vélo 3rd
20 Jake Gillett Velosport Cycling Club 4th
21 Timothy Holmes OCTAVE 3rd
22 Antonius Wubben 3rd
23 Luca Unwin Lee Valley Youth Cycling Club 4th
24 Alexandre Proy Rapha Cycling Club 3rd
25 Jack Charlton-Hunt Lee Valley Youth Cycling Club 3rd
26 Jack Oliver-Blaney VC Londres 3rd
27 Vincent Christan East London Velo 3rd
28 Adrian Castrillon Moya 4th
29 Ethan Rowell Cycling Club Hackney 3rd
30 Richard Turner London Dynamo 3rd
31 Rob O’Grady Hub Vélo 4th
32 Ben Wheeler Brixton Cycles Club 4th
33 Rupert Beharrell Islington Cycling Club 3rd
34 Philip Hersey Eagle RC 3rd
35 Jeevan Grewal Black Cyclists Network 4th
36 Matthew Hoare
37 Luke Adams Dulwich Paragon CC 4th
38 James Moss Hart Performance Coaching 4th
39 James Penson 4th
40 Julian Dyer Bigfoot CC 4th
41 Alex Seaton Islington Cycling Club 4th
42 Giuseppe Pes Lea Valley CC 4th
43 George Dix N/A
Women’s Only E/1/2/3/4
1 Marine Guerin Team Watto-LDN 2nd
2 Maddie Heywood Team Watto-LDN 3rd
3 Beth Carter 4th
4 Hannah Graveney AWOL- O’Shea 2nd
5 Miriam Bullock East London Velo 2nd
6 Emily Chilton Veloccino Squadra Donne 3rd
7 Amy Harvey Verulam – reallymoving.com 3rd
8 Isabelle Rayner 4th
9 Clover Murray CAMS-Basso 2nd
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)