Dan Blackburn fastest in the Norwich ABC 10 mile time trial on July 3rd at Bungay; Gillian Leech fastest woman
Result: Norwich ABC 10m TT
1 Dan Blackburn Epic Orange Race Team 20:48 Male Vet
2 Julian Bosley Stowmarket & District CC 21:10 Male Vet
3 Peter Kerry Plomesgate CC 21:15 Male Vet
4 Stuart Supple VC Baracchi 21:19 Male Vet
5 Dave Clark Orwell Velo 21:22 Male Vet
6 Andrew Grant Cambridge CC 21:23 Male Vet
7 Paul Hayward VC Baracchi 21:41 Male Vet
8 John Swindells Iceni Velo 21:58 Male Vet
9 David Ackerley Team JMC 21:58 Male Vet
10 Colin Lizieri Cambridge CC 22:09 Male Vet
11 Andy Kennedy Ipswich BC 22:10 Male Vet
12 Lee Garrod Sole Bay Cycle Sport 22:23 Male Vet
13 Adrian Rudd Westhorpe Racing Team 22:27 Male Vet
14 Rhys Payne Porth & District CC 22:31 Male Senior
15 Gary Smith Team Velovelocity 22:48 Male Vet
16 Matthew Holland Great Yarmouth C C 22:56 Male Espoir
17 Antony Stapleton North Essex Velo 23:00 Male Vet
18 Ian Newby Diss & District CC 23:02 Male Vet
19 Sandy Telfer Norwich A B C 23:10 Male Senior
20 Gillian Leech Loose Cannon’s Conditioning 23:16 Female Vet
21 Phil Jarvis Colchester Rovers CC 23:18 Male Vet
22 Denise Hurren Sole Bay Cycle Sport 23:19 Female Vet
23 Neil Stevens Tri Harder 23:39 Male Vet
24 Kerry Tate Newmarket Cycling & Triathlon Club 23:41 Female Vet
25 Martin Lewis Ely & District CC/B&T Motor Repairs 24:17:00 Male Vet
26 Craig Starling Ipswich Tri Club 24:18:00 Male Senior
27 Graham Dilks Norwich A B C 24:23:00 Male Vet
28 Brian Carr Great Yarmouth C C 24:26:00 Male Vet
29 Sophie Lee Team Catenary 24:30:00 Female Vet
30 Gary Matthews Sole Bay Cycle Sport 25:16:00 Male Vet
31 Chris Womack VC Baracchi 25:28:00 Male Vet
32 Sally Withey Swift Racing 25:29:00 Female Vet
33 Chris Cantwell West Suffolk Wheelers 25:31:00 Male Vet
34 David Young West Suffolk Wheelers 25:37:00 Male Senior
35 Mark Eastwood West Suffolk Wheelers 25:45:00 Male Vet
36 Linda Hones Newmarket Cycling & Triathlon Club 25:46:00 Female Vet
37 John Steed West Suffolk Wheelers 25:54:00 Male Vet
38 David Smith North Essex Velo 27:22:00 Male Vet
39 David Fenn CC Sudbury 28:08:00 Male Vet
40 Cheryl Tye Plomesgate CC 28:16:00 Female Vet
41 Allan Schoenherr Great Yarmouth C C 29:54:00 Male Vet
42 Caroline Wyke CC Sudbury 32:01:00 Female Vet
YOUTH
1 Jamie Bretton VC Baracchi 23:49 Male Juvenile
2 Thomas Lewis Ely & District CC/B&T Motor Repairs 25:37:00 Male Juvenile
3 Michael Swindells Iceni Velo 28:59:00 Male Juvenile
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique