Adam Charleston fastest in the High Wycombe CC 10 mile time trial on July 3rd; Dena Ford was fastest woman
Result: High Wycombe CC 10m TT
1 Adam Charleston High Wycombe CC 20:29 Male Espoir
2 Jamie Copus High Wycombe CC 20:34 Male Senior
3 Joe Shepherd Kingston Phoenix RC 21:37 Male Senior
4 Frederick Purcell Regents Park Rouleurs 21:39 Male Senior
5 Crispin Knill Maidenhead & District CC 21:47 Male Senior
6 Chris Ford High Wycombe CC 21:57 Male Vet
7 Tony Ball Legato Racing Team (LRT) 22:06 Male Vet
8 John Franklin Twickenham CC 22:39 Male Senior
9 Jon Shillingford Thames Velo 23:02 Male Senior
10 Dena Ford High Wycombe CC 23:13 Female Vet
11 Andy Gajraj High Wycombe CC 23:21 Male Vet
12 David Yates High Wycombe CC 23:25 Male Vet
13 Philip Porteous High Wycombe CC 23:30 Male Vet
14 Philip Skinner Welwyn Whs 23:32 Male Vet
15 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 23:34 Female Vet
16 Mark Boyles Banbury Star Cyclists’ Club 24:04:00 Male Vet
17 Simon Stone Dulwich Paragon CC 24:05:00 Male Vet
18 Alan Allcock Didcot Phoenix CC 24:11:00 Male Vet
19 Amelia Davies Regents Park Rouleurs 25:16:00 Female Senior
20 Michelle Ayres South Bucks RC 25:36:00 Female Vet
21 Stephen Anderson High Wycombe CC 25:50:00 Male Vet
22 Jared Banham Twickenham CC 26:04:00 Male Senior
23 Harriet Hernando Will Houghton Racing Team (WHRT) 26:07:00 Female Senior
24 Robert Lambert High Wycombe CC 26:11:00 Male Vet
25 Charlie Hussey High Wycombe CC 26:38:00 Male Juvenile
26 Gillian Reynolds Willesden CC 26:41:00 Female Vet
27 Clare Smith High Wycombe CC 26:48:00 Female Vet
28 Pippa O’Brien RT PODA 30:44:00 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: East Cleveland Classic
- Features, Reports, Results
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
- Crit Result: Full Gas Summer Circuit Series #2
- Crit Result: Ride Flux Spring Crit series #2
- Youth Result: Maindy Flyers Freewheel League 1
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Crit Result: Tameside Cycling Development Circuit Races 1
- Crit Result: 2024 West Thames League 1
- Startlist: The Drummond Trophy
- TT Result: VTTA Surrey/Sussex 10 mile TT
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- TTT Result: Scorton TTT
- TT Result: Manchester & District TTA 25m TT
- TT Result: Stowmarket & District CC 15m TT
- TT Result: Paceline RT Sporting TT
- TT Result: Hereford & District Wheelers 25m TT
- RR Result: Yorkshire RRL #1
- Crit Result: Scottish Student Cycling Criterium Championships
- Events: Dave Peck Memorial
- TT Result: Blaydon CC Two Up TT
- TT Result: Kent CA 10m TT
- TT Result: Wessex RC 24m TT
- TT Result: Easterley RC 25m TT
- TT Result: Cranbrook CC 10m TT
- TT Result: Penzance Wheelers 12.5m TT
- TT Result: Fife Century RC 25m TT
- TT Result: Bramley Wheelers 10m TT
- TT Result: Mid Shropshire Wheelers 25m TT
- Youth Result: Hog Hill GP (National Youth Series)
- RR Result: Velo Club Venta Spring Road Race
- News: Women’s Tour of Britain
- Crit Result: Ennerdale Season Openers 2
- RR Result: NCRA Handicap RR (week 5)
- RR Result: Surrey League 2/3 (April 14)
Other News on VeloUK
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)