Jacob Tipper, James Phillips, Paul Miller and Ian Hope winners on Day 2 of the British Masters Circuit Race Championships in Leicester on July 4th
Result: British Masters Circuit Race Championships D2
Men Masters 30-34
1 Jacob Tipper Ribble Weldtite Pro Cycling Elite
2 Barnabas Purbrook Nuun-Sigma Sports-London RT Elite
3 Andrew Brinkley OVB 1st
4 James Bevan Saint Piran Development 2nd
5 Tim Allen Team LDN – Brother UK 2nd
6 Jake Hales Spirit Bontrager BSS Rotor Elite
7 Matthew Davey Verulam – reallymoving.com 2nd
8 Mark Barningham ViCiOUS VELO 2nd
9 Mark Day HuntBikeWheels 2nd
10 Marc Layfield Team Bikestop Tyrekey 2nd
11 Ian Vagg Project 51 1st
12 Thomas Barningham ViCiOUS VELO 2nd
13 Andrea Bartoluccio Verulam – reallymoving.com 3rd
14 Dominic Schils Velo Schils – Interbike RT Elite
15 Sean Meager Jam Cycling RT coached by BPC 2nd
16 Joseph Allen Kingud Factory Racing 3rd
17 Tom Ford EvoVelo Karbona 2nd
Men Masters 35-39
1 James Phillips Nopinz Motip Race Team 1st
2 Stefan Gloyn Army Cycling Union 2nd
3 Mark Richards DAP Cycling Club 1st
4 Rory Barrett Southborough & District Whls 1st
5 Thomas Grigson Vredestein Basso 2nd
6 Greig Burt Beeston Cycling Club 3rd
7 Gareth Harvey OVB 2nd
8 Steve Young Royal Air Force CA 2nd
9 James Chapman Team PB Performance 1st
10 Craig Cole Team Solo Vinci 1st
11 Ken Buckley Nuun-Sigma Sports-London RT Elite
12 Andrew Taylor DAP Cycling Club Elite
13 Tom Hill Coalville Wheelers CC 3rd
14 Gavin Shirley Studio Velo 3rd
15 Benjamin May TRASH MILE 2nd
16 Darren Cole Team PB Performance 2nd
17 Doug McGuire Army Cycling Union 4th
…. continued after the advert.
Men Masters 40-44
1 Paul Miller Athlon CC 2nd
2 Richard King MTS Cycle Sport 2nd
3 Andrew Hastings Haste cc 2nd
4 James Dent Team PB Performance 2nd
5 Ian Perry Velo Schils – Interbike RT 2nd
6 Richard Helm Barrow Central Wheelers 4th
7 Kurt Hatwell Ilkeston Cycle Club 2nd
8 Ashley Harvey Stayer Racing 2nd
9 James Mason Inflite-Dynamic Rides Race Tea… 3rd
10 Richard Walker Sowerby Brothers CRT 2nd
11 Daniel Dale Jam Cycling RT coached by BPC 2nd
12 Stuart Gough Beds Road Race Team 3rd
13 James Foster High Wycombe Cycling Club 3rd
14 Oliver Humphreys Haus Race Team 3rd
15 Mark Trevis Informed Sport- LGC 2nd
16 Peter Haworth Team Tor 2000 Kalas 2nd
17 Alexander Yeldham VC Meudon 3rd
18 Marc Lowden Directions Racing 2nd
19 Steven Whitehurst Reflex Racing 2nd
20 Mike Walker NCG 4th
21 Robert Abbey Hemel Hempstead CC 2nd
22 Neil Robertson Royston Cycling Club 3rd
Men Masters 45-49
1 Ian Hope Team Solo Vinci 1st
2 Anthony Greenhalgh Tactic Sport UK Race Team 3rd
3 Lee Brown Holmfirth Cycling Club 2nd
4 Andy Edwards BIKESTRONG-KTM 2nd
5 Justin McKie Regents Park Rouleurs 1st
6 Chris Burns Verulam – reallymoving.com 2nd
7 Michael Cowland Beds Road Race Team 3rd
8 David Tate 3rd
9 Lee Smith PB Cycle Coaching Racing Team 3rd
10 Antony Ryder Ilkeston Cycle Club 2nd
11 Martin Ford 1st
12 Ken Prince Meudon Pedal Heaven Le Col RT 2nd
13 Paul Butler PB Cycle Coaching Racing Team 3rd
14 Jonathan Ladle 3rd
15 Chris Parker VCGH 3rd
16 Gavin Lancaster Steele Davis Via Roma Racing T… 2nd
17 James Norris Cinnamon Cafe-Contour Cycles S… 2nd
18 Sam Humpheson Look Mum No Hands! 2nd
19 Matthew Norris Primera-TeamJobs 2nd
20 Stuart Jameson Solihull CC 3rd
21 Martin Lawless Cycle Club Ashwell (CCA) 2nd
22 Keith Henderson Southborough & District Whls 1st
23 James Mead Team Solo Vinci 3rd
24 Daniel Pugh Southend Wheelers 3rd
25 Kerry Greenham Coventry Road Club 3rd
26 Dylan Hubble Thames Velo 2nd
27 James Whittaker 4th
28 Steve Thompson Clancy Briggs Cycling Academy 3rd
29 Stephen Feeney Tactic Sport UK Race Team 2nd
30 Frazer Glew Team Signum 3rd
31 Richard Taylor Regents Park Rouleurs 3rd
32 James Williams Mid Devon CC 1st
33 Jo Skelton 2nd
34 David Micklethwaite 3RT 3rd
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)