There were thunder storms raging near the Newcastle under Lyme Velodrome however luckily they passed nearby and gave way to a hot evening’s racing
Result: Brooks Cycles Track League
22nd July 2021
There were thunder storms raging near the Newcastle under Lyme Velodrome however luckily they passed nearby and did not wet the track. By the time the event started there were blue skies and it was very hot for the 12th round of the Brooks Cycles Track League. After an excellent nights racing the results for the night were as follows;
Results:
Sprinters 500m Handicap
1st – Dan Cooper ( Team Terminator )
2nd- Josh Spendelow ( Brooks Cycles )
3rd – Phil Houlton ( Brooks Cycles)
Youth Scratch
1st – Aidan Pettitt ( Coalville Wheelers CC)
2nd – Leo Allen ( Newport CC )
3rd – Xander Brandon-Higgs ( Hafren CC )
Endurance A Scratch
1st – Joseph Allen ( Kingud Factory Racing)
2nd – Ross Hooley ( Innovation RT )
3rd – Josh Marsden ( Innovation RT )
Endurance B Scratch
1st – Martin Alcock ( Lyme RC )
2nd -Tom Hyde ( Newport CC)
3rd – Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC)
Endurance C Scratch
1st- Adrian Derbyshire ( Leek CC )
2nd- Gareth Croft ( Lyme RC)
3rd – Robert Barber ( Southend Wheelers CC)
Sprinters Flying 2 -Up Team Sprint
1st – Tony Brooks ( Brooks Cycles ) Dan Cooper
2nd- Phil Houlton ( Brooks Cycles) Steve Cronshaw
3rd – Pete Humphries ( Brook Cycles) Josh Spendelow
Youth Elimination
1st -Aidan Pettitt
2nd – Leo Allen
3rd – Xander Brandon Higgs
A Endurance Elimination
1st- Josh Marden
2nd -Ross Hooley
3rd- Joseph Allen
Endurance Elimination
1st- Thomas Hyde
2nd- Reuban Blakeman ( Derby Mercury)
3rd -Andrew Bonnett
Endurance C Elimination
1st – Richard Coates ( Leek CC)
2nd- Robert Barber
3rd – Adrian Derbyshire
Youth Points
1st – Aidan Pettitt
2nd- Leo Allen
3rd- Xander Barndon-Higgs
Endurance A Points
1st- Josh Marsden
2nd -Ross Hooley
3rd – Iain Davidson ( BC PM)
Endurance B Points
1st- Harry Cheung ( BC PM )
2nd- Thomas Hyde
3rd – Andrew Bonnett
Endurance C Points
1st- Adrian Derbyshire
2nd- Robert Barber
3rd – Harry Brayford ( Lyme RC )
Sprint Final
1st – Dan Copper
2nd -Josh Spendelow
3rd – Chris Pyatt
Youth Scratch
1st- Leo Allen
2nd -Nathan Pettitt ( Coalville Wheelers CC)
3rd – Aidan Pettitt
Endurance C Scratch
1st – Richard Coates
2nd – Robert Barber
3rd – Adrian Derbyshire
Endurance B Scratch
1st -Andrew Bonnett
2nd -Martin Alcock
3rd – Thomas Hyde
Endurance A Scratch
1st – Jospeh Allen
2nd – Dan Cooper
3rd – Ross Hooley
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch