Rhian Edmunds beat Iona Moir in the Junior Women’s Sprint, Harry Ledingham-Horn beat Marcus Hiley in Junior Men’s sprint, Sam Fisher won the U16 Scratch race, Millie Couzens wins Junior Womens Points and Isabel Sharp of Estrella Bikes won the U16 Pursuit
Day 2: Junior & Youth Track Championships
Junior Women Points
1 Millie Couzens PH-MAS – Paul Milnes Cycles Gold Medal
2 Flora Perkins VC Londres Silver Medal
3 Imani Pereira-James Brother U.K – Cycle Team OnForm Bronze Medal
4 Madelaine Leech PH-MAS – Paul Milnes Cycles
5 Libby Smithson Awol
6 Grace Lister Cero – Cycle Division Racing Team
7 Eilidh Shaw Tofauti Everyone Active
8 Morven Yeoman Tofauti Everyone Active
9 Amber Junker-Brameld VC Londres
Youth Female 2000m Individual Pursuit
1 Isabel Sharp Estrella Bikes 2:29.003 Gold Medal
2 Holly Ramsey Poole Wheelers CC 2:30.858 Silver Medal
3 Carys Lloyd VC Londres 2:31.471 Bronze Medal
4 Cat Ferguson Storey Racing 2:33.238
5 Ella Jamieson Clifton CC 2:34.473
6 Awen Roberts Liv Cycling Club – Halo Cycles 2:36.709
7 Katie-Anne Calton Solent Pirates 2:35.542
8 Lowri Richards Backstedt Bike Performance RC 2:37.948
Youth Male Scratch Race
Final Result
1 Sam Fisher Backstedt Bike Performance RC Gold
2 Jacob Bush Bourne Whls CC Silver
3 Alex Franks Hillingdon Slipstreamers Bronze
4 Jed Smithson WORX Factory Racing
5 Finlay Tarling WORX Factory Racing
6 Alex Beldon PH-MAS – Paul Milnes Cycles
7 Seth Jones Maindy Flyers CC
8 Mark Lightfoot Welwyn Wheelers CC
9 Charlie Abraham Charlotteville CC
10 Archie Fletcher Innovation Racing
11 Ben Marsh WORX Factory Racing
12 Ben Wiggins Team SP HUB
13 Cormac McConville East Kilbride Road Club
14 Finlay Hawker VC Londres
15 Peter Drabble WORX Factory Racing
16 Joshua Jackson Team Ohten Aveas
17 Corey Whiteford Lanark Race team
18 Harry Codd Maindy Flyers CC
Junior Female Sprint
Finals Result
Gold Medal Ride
1 Rhian Edmunds DIMASCIO 11.85 1.766
2 Iona Moir SES Racing
Bronze Medal Ride
1 Hannah Davis Black Line 13.026 12.258
2 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team 12.979
Final Classification
1 Rhian Edmunds DIMASCIO Gold Medal
2 Iona Moir SES Racing Silver Medal
3 Hannah Davis Black Line Bronze Medal
4 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team
5 Anna Whitworth Hay JRC-Shutt-Ridley Race Team
6 Emily Burgess Sportcity Velo
7 Tyana Reid Sportcity Velo
Junior Male Sprint
Gold Medal Ride
1 Harry Ledingham-Horn Black Line 10.615 10.584
2 Marcus Hiley SES Racing 10.78
Bronze Medal Ride
1 Tom Sharples Welwyn Wheelers CC 10.958 10.82
2 Ed Lowe Black Line
Final Classification
1 Harry Ledingham-Horn Black Line Gold Medal
2 Marcus Hiley SES Racing Silver Medal (fastest qualifier)
3 Tom Sharples Welwyn Wheelers CC Bronze Medal
4 Ed Lowe Black Line
5 Bo Mayer Enhanced
6 Benjamin Gill Enhanced
7 Daniel Cutler Black Line
8 Harry Radford Black Line
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch