July 29 saw another good nights racing at the Brooks Cycles Track League at the Newcastle -under-Lyme Velodrome with a good field of riders contesting a full program of racing under grey skies but no threat of rain.
Result: Brooks Cycles Track League
There was another good nights racing at the Brooks Cycles Track League at the Newcastle -under-Lyme Velodrome. A good field of riders contested the full program of racing under grey skies but no threat of rain. The top rider of the night was Joe Allen who won the Kierin final and then backed this up winning the final 20 laps scratch.
The results were as follows;
Sprinters 500m Handicap
1st – Tony Brooks ( Brooks Cycles)
2nd- Phil Houlton ( Brooks Cycles)
3rd – Paul Sydenham ( Brooks Cycles )
Youth Scratch
1st – Leo Allen ( Newport CC)
2nd – Thea Lee ( Newport CC)
3rd – Ethan Campbell ( Newport CC)
Endurance A Scratch
1st -Louis Evans ( Team Novo Nordisk)
2nd – Joe Allen ( Kingud Factory Racing)
3rd – Josh Marsden ( Innovation RT )
Endurance B Scratch
1st – Lloyd Smith ( Vanelli Project Go)
2nd -Andrew Bonnett ( Uttoxeter CC)
3rd – Tom Hyde ( Newport CC )
Endurance C Elimination
1st- Adrian Derbyshire ( Leek CC )
2nd- Gareth Croft ( Lyme RC )
3rd – Robert Barber ( Southend Wheelers)
Sprinters Flying 2 -Up Team Sprint
1st -Chris Pyatt ( Brooks Cycles ) Joe Allenrthur,
2nd- Josh Spendelow , Paul Sydenham
3rd – Dan Cooper Glasgow ( Team Terminator )Thomas Wheaver ( Lyme RC )
Youth Elimination
1st -Leo Allen
2nd -Ethan Campbell
3rd – Nathan Pettitt ( Coalville Wheelers )
A Endurance Elimination
1st- Josh Marsden
2nd -Joe Allen
3rd – Louis Evans
Endurance B Elimination
1st- Lloyd Smith
2nd- Reuban Blakeman ( Derby Mercury )
3rd -Cerys Greaves ( Lichfield CCC)
Endurance C Elimination
1st – Adrian Derbyshire
2nd- Robert Barber
3rd – Harry Brayford
Youth Course De Primes
1st – Leo Allen
2nd- Thea Lee
Endurance A Course De Primes
1st- Josh Marsden
2nd -Louis Evans
Endurance B Course De Primes
1st- Andrew Bonnett
2nd- Lloyd Smith
Endurance C Course De Primes
1st- Robert Barber
2nd- Ken Warrilow
3rd – Emma Clarke ( Pankhurst Cycles)
Kierin Final
1st- Joe Allen
2nd-Josh Spendelow
3rd-Chris Pyatt
Youth Scratch
1st- Leo Allen
2nd -Thea Lee
3rd – Ethan Campbell
Endurance C Scratch
1st – Robert Barber
2nd – Tony Brooks
3rd – Adrian Derbyshire
Endurance B Scratch
1st -Andrew Bonnett
2nd -Lloyd Smith
3rd – Tom Hyde
Endurance A Scratch
1st – Joe Allen
2nd – Josh Marsden
3rd- Louis Evans
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
- Crit Result: Haus RT Darley Moor #1
- TT Result: Kernow Racing Team 10m TT
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch