Lily Brindle, Megan Lloyd, Max Hinds, Katie Lawson, and Leon Parker winners at the Dolan Bikes NW Youth League Final on August 7 (Saturday) at Litherland
Result: Dolan Bikes NW Youth League Final
A GIRLS
1 Lily Brindle JRC-Shutt-Ridley Race Team
2 Ruby Oakes JRC-Shutt-Ridley Race Team
3 Jamie Leigh Lloyd Liverpool Braveheart Bicycle C…
4 Katie Mathison Chorley Cycling Club
A BOYS
1 Ioan Oldfield Marsh Tracks Racing – Trek
2 Ben Wiggins Team SB Hub
3 John Bardsley Cog Set Papyrus Racing Club
4 Jack Acres Green Jersey CC
5 Deetray Jarrett Green Jersey CC
6 Dan Eastham Cog Set Papyrus Racing Club
7 Joe Watkins-Wilson North Cheshire Clarion
8 Archie Honeysett Salt Ayre Cog Set
9 Jude Davison Beacon Wheelers
10 Benjamin Livesey Cog Set Papyrus Racing Club
11 Hayden Cockin Halesowen A & CC
12 Freddie Dobson Cog Set Papyrus Racing Club
13 Arthur Yates Dolan Ellesse Race Team
14 Jack Shanley Cog Set Papyrus Racing Club
15 James Clinton Liverpool Braveheart Bicycle C…
B GIRLS
1 Megan Lloyd Harry Middleton Cycling Club
2 Carys Blowers Mid Shropshire Wheelers
3 Gabby Scott North Cheshire Clarion
4 Phoebe Taylor Eastlands Velo
5 Molly Linford Liverpool Century Cycling Acad…
B BOYS
1 Max Hinds Wyre Forest CRC
2 Seth Jackson Kirklees Cycling Academy
3 Alex Coles Velo Myrddin CC powered by Y B…
4 Luca Bednarek Kirklees Cycling Academy
5 Tyler Jackson North Cheshire Clarion
6 Oliver Ball Salt Ayre Cog Set
7 Samuel Stewart-Ball Eastlands Velo
8 Harper Johnson Eastlands Velo
9 Charlie Brennan Red Rose Olympic CC
10 Alex Hodgson Salt Ayre Cog Set
11 Steffan Hunt Rhyl Cycling Club
12 Ewan McGrath Salt Ayre Cog Set
13 Kaden Williams Harry Middleton Cycling Club
14 Thomas Hassell Eastlands Velo
C GIRLS
1 Katie Lawson Secret-Trainin
2 Ciara Postlethwaite Mossley CRT
3 Melissa Moscrop Southport CC
C BOYS
1 Leon Parker Salt Ayre Cog Set
2 Billy Ladle Kirklees Cycling Academy
3 Freddie Winkley Eastlands Velo
4 William Coles Velo Myrddin CC powered by Y B…
5 Alexander Barrington-Crow Sulis Scorpions Youth Cycling …
6 Charlie Porter Rhyl Cycling Club
7 Harry Ball Salt Ayre Cog Set
8 Edward Whittaker Bolton Hot Wheels CC
9 Liam Curran Harry Middleton Cycling Club
10 Oliver Liptrot Rhyl Cycling Club
11 Luke Davison Beacon Wheelers
D GIRLS
1 Annie Fearne Kirklees Cycling Academy
2 Philippa Rankin Ribble Valley Juniors Cycling …
3 Betty Jones North Cheshire Clarion
D BOYS
1 Josh Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
2 Joshua Hughes Rhyl Cycling Club
3 Eamonn Postlethwaite Eastlands Velo
4 Red Johnson Sportcity Velo
5 Albert Winkley Eastlands Velo
6 Harry Jennings Salt Ayre Cog Set
7 Nathaniel Obertelli Bolton Hot Wheels CC
8 Leo Walsh Salt Ayre Cog Set
9 Luke Johnston Salt Ayre Cog Set
10 Finley Potter Rhyl Cycling Club
11 Lewis Linford Liverpool Century Cycling Acad…
12 Finley Brennan Red Rose Olympic CC
E GIRLS
1 Libby Winkley Red Rose Olympic CC
2 Faye Curran Harry Middleton Cycling Club
3 Zoe Scott North Cheshire Clarion
4 Charlotte Brighouse North Cheshire Clarion
E BOYS
1 Cobey Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
2 Oliver Edwards Ribble Valley Juniors Cycling …
3 Bob Galbraith Red Rose Olympic CC
4 William Vernon North Cheshire Clarion
5 Harry Sparks Bolton Hot Wheels CC
6 Mitchell Stewart SteppingStanes Youth Cycling C…
7 Joseph Potter Rhyl Cycling Club
8 Cass Kendall North Cheshire Clarion
8 Cass Kendall North Cheshire Clarion
9 Thomas Berry Mid Lancs BMX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)