James Foggensteiner fastest in the Coventry CC 10 mile time trial on Saturday, August 14 nr Rugby. Jennifer George fastest woman
Result: Coventry CC 10m TT
1 James Foggensteiner Team PB Performance 19:55 Male Espoir
2 Jeremy MacLean Solihull CC 19:58 Male Junior
3 Chris Spencer Royal Leamington Spa Cycling Club 20:32 Male Senior
4 Josh Newbould Banbury Star Cyclists’ Club 20:41 Male Senior
5 James Perkins Team Ohten Aveas 20:44 Male Vet
6 Sean Vincent Race Hub 20:55 Male Vet
7 Jack O’Neill Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 21:02 Male Senior
8 Keith Dorling Team Bottrill 21:11 Male Vet
9 Eddie Humphreys Moda Racing Team 21:18 Male Vet
10 Andy Sharman Team Bottrill 21:19 Male Vet
11 Joseph Costello Walsall Roads Cycling Club 21:33 Male Vet
12 George Thorne Beacon Roads CC 21:34 Male Senior
13 Isaac Russell Team PB Performance 21:37 Male Espoir
14 Ian Taylor Rugby Racing Cycling Club 21:53 Male Vet
15 Simon Dighton Beacon Roads CC 21:55 Male Vet
16 Blaine Carpenter JRC Shutt Ridley RT 22:00 Male Espoir
17 Adrian Cox Team Milton Keynes 22:01 Male Vet
18 Lior Saad University Of Manchester CC 22:06 Male Espoir
18 Lee Spendlove VéloElite RC 22:06 Male Vet
20 Christian Norris Mercedes AMG Petronas CC 22:08 Male Senior
21 Chris McAteer Royal Leamington Spa Cycling Club 22:09 Male Vet
22 Ian Taylor Beacon Roads CC 22:19 Male Vet
23 Christopher Davis Giant CC Halo Films 22:22 Male Vet
24 Alastair Semple Stafford RC 22:25 Male Vet
25 Philip Marks Stratford Cycling Club 22:28 Male Vet
25 Matt Plews Welland Valley CC 22:28 Male Vet
27 Skylar Kan Goode2tri Team 22:31 Male Junior
28 David Angliss Apache Brave Racing 22:33 Male Vet
29 Philip Wilkinson Milton Keynes RC 22:34 Male Vet
29 Stuart Quick Banbury Star Cyclists’ Club 22:34 Male Vet
31 Michael Townend Coalville Whs 22:48 Male Vet
32 Josh Lovell Banbury Star Cyclists’ Club 22:58 Male Senior
33 Philip Brown Walsall Roads Cycling Club 23:11 Male Vet
34 Ben Taylor Rugby Racing Cycling Club 23:21 Male Senior
35 Stephen Eggleton Stratford Cycling Club 23:27 Male Vet
36 Reed Partridge Ambion Racing Team 23:29 Male Vet
37 Daniel Clarke Rugby Racing Cycling Club 23:46 Male Senior
38 David Garrett Rugby Velo 23:47 Male Vet
39 Paul Birkin Buxton CC/Sett Valley Cycles 23:54 Male Vet
40 John Bourton Bicester Millennium CC 24:08:00 Male Vet
41 Steve Cronshaw Brereton Whs 24:11:00 Male Vet
42 Ian Stones Royal Leamington Spa Cycling Club 24:14:00 Male Vet
43 Christopher Huxley Stratford Cycling Club 24:18:00 Male Vet
44 John Tracey 1485 Tri Club 24:24:00 Male Vet
45 Charlie Case 45 RC 24:30:00 Male Senior
46 Garry Shuker Walsall Roads Cycling Club 25:05:00 Male Vet
47 Jason Noone Coventry Cycling Club 25:19:00 Male Vet
48 Martin Orrill Rugby Racing Cycling Club 25:37:00 Male Vet
49 Steve Donaldson Fullarton Wheelers 25:59:00 Male Vet
50 Rod J Weston Sleaford Wheelers Cycling Club 26:08:00 Male Vet
51 Michael Gillett Banbury Star Cyclists’ Club 26:10:00 Male Senior
52 Stephen Cooke Walsall Roads Cycling Club 26:24:00 Male Vet
53 Bob Awcock Born to Bike – Bridgtown Cycles 26:33:00 Male Vet
54 Edward Matthews Ratae RC 26:47:00 Male Vet
55 Declan Logue Stratford Cycling Club 27:34:00 Male Vet
56 Roger Chappell Team Vision Racing – Silverhook 27:55:00 Male Vet
57 Russell Carter South Pennine RC 28:15:00 Male Vet
58 Graham Hewson PDQ Cycle Coaching 28:54:00 Male Vet
59 Graeme Church Team Milton Keynes 29:28:00 Male C1
60 John Frydman Leamington C & AC 29:55:00 Male Vet
61 Graham Bickle Kings Cliffe Flyers 30:13:00 Male Vet
WOMEN
1 Jennifer George The Independent Pedaler – Nopinz 21:21 Female Senior
2 Melanie Sneddon TORQ Performance 22:40 Female Vet
3 Sian Marsh Banbury Star Cyclists’ Club 23:05 Female Senior
4 Naomi De Pennington Banbury Star Cyclists’ Club 23:06 Female Vet
5 Fay Barrington Banbury Star Cyclists’ Club 23:40 Female Vet
6 Janet Birkmyre TORQ Performance 23:46 Female Vet
7 Madeline Moore TORQ Performance 23:54 Female Vet
8 Diana Egerton-Warburton Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 24:01:00 Female Vet
9 Vikki Sivertsen VC Sevale (Malvern) 24:33:00 Female Vet
10 Gemma Johnson Beacon Roads CC 24:37:00 Female Senior
11 Gail Lowe Congleton CC 24:56:00 Female Vet
12 Heidi Yates Banbury Star Cyclists’ Club 24:57:00 Female Vet
13 Susanna O’Shaughnessy Wyre Forest Cycle Racing Club 26:06:00 Female Senior
14 Gillian Campbell Born to Bike – Bridgtown Cycles 26:08:00 Female Vet
15 Pamela Moore Coalville Whs 26:45:00 Female Vet
16 Suzanne Collinson Royal Leamington Spa Cycling Club 27:00:00 Female Vet
17 Stephanie Cousins QN Racing 27:11:00 Female Vet
18 Alice Hall Team Jewson – MI Racing ~Poly Pipe~McCann 27:12:00 Female Senior
19 Arja Scarsbrook Team Echelon 27:49:00 Female Vet
20 Caroline Gordon Coalville Whs 28:16:00 Female Vet
21 Christine Broughan Rugby Racing Cycling Club 28:53:00 Female Vet
22 Rebecca Wheaver Rugby Racing Cycling Club 29:49:00 Female Senior
XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)