Result: St Christophers CC 25m TT

Kyle Gordon (48.15) fastest in the St Christophers CC 25 mile time trial on August 15 in Scotland; Christina Murray fastest woman

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: St Christophers CC 25m TT

1 Kyle Gordon RT 23 48:15:00 Male Senior
2 Douglas Watson GTR – Return To Life 50:19:00 Male Vet
3 Silas Goldsworthy Ryan’s Bike Surgery – Thomson Homes 50:47:00 Male Senior
4 Lee Rosie University of Aberdeen 51:39:00 Male Espoir
5 Robbie Mitchell Auchencrow Thistle CC 52:10:00 Male Vet
6 Gavin Shirley Studio Velo 52:25:00 Male Senior
7 Sandy Waller Edinburgh Road Club 53:04:00 Male Senior
8 Nico Anelli Dundee Thistle 53:13:00 Male Senior
8 Graham Smith Vanelli-Project GO 53:13:00 Male Vet
10 Ryan Bunyan Torvelo Racing 53:20:00 Male Senior
11 Alasdair Munro RT 23 53:22:00 Male Espoir
12 Calum McVie Torvelo Racing 53:26:00 Male Senior
13 Hans Forhaug Glasgow United CC 53:36:00 Male Vet
14 Marc Anderson GTR – Return To Life 53:39:00 Male Vet
15 Leahn Theedam Parry Smart121 53:46:00 Male Vet
16 Stewart Burke Team Andrew Allan Architecture 53:50:00 Male Senior
17 Chris Petrie Aberdeen Wheelers 53:56:00 Male Senior
18 Andrew Scott Musselburgh RCC 54:09:00 Male Vet
19 David MacNeil Team Andrew Allan Architecture 54:16:00 Male Senior
20 Calum Shackley Dooleys RT 54:18:00 Male Espoir
21 Ben Dixon Royal Navy & Royal Marines CA 54:24:00 Male Vet
22 Derek McMillan SVTTA 55:12:00 Male Vet
23 Paul Davis Musselburgh RCC 55:14:00 Male Senior
24 Aidan Quinn Dooleys RT 55:15:00 Male Senior
25 Gordon Graham Fullarton Wheelers 55:18:00 Male Vet
26 Angus Wilson Team Andrew Allan Architecture 55:31:00 Male Vet
27 Stuart MacCallum Team Andrew Allan Architecture 55:49:00 Male Vet
28 Joe Hands JAM Cycling Race Team coached by BPC 55:55:00 Male Vet
29 Steve MacLuskie VC Glasgow South 55:56:00 Male Vet
30 Stephen Makin Falkirk B C 55:58:00 Male Vet
31 Andrew Gallacher SVTTA 56:00:00 Male Vet
32 Karl Farmer VC Glasgow South 56:07:00 Male Vet
33 Fraser Caldwell Cromarty Firth CC 56:10:00 Male Vet
34 Craig Duncan Team Andrew Allan Architecture 56:18:00 Male Senior
35 Alan Davidson Dundee Thistle 56:21:00 Male Vet
36 David Lewendon Musselburgh RCC 56:32:00 Male Vet
36 Gary Bratt Fruin Road Club 56:32:00 Male Vet
38 Michael Curran Ayr Roads CC 56:35:00 Male Vet
39 Sean Quinn Law Wheelers 56:36:00 Male Vet
40 Allan Duncan Fullarton Wheelers 56:37:00 Male Vet
41 Alasdair MacMillan Musselburgh RCC 56:39:00 Male Vet
42 Sean Gordon Dooleys RT 57:01:00 Male Senior
43 Neil Griffiths Torvelo Racing 57:11:00 Male Senior
44 David Nicoll Perth United CC 57:36:00 Male Vet
45 Christina Murray Army Cycling 57:38:00 Female Vet
46 Alan Clark Torvelo Racing 57:43:00 Male Senior
47 Alastair Pell Glasgow Nightingale CC 57:45:00 Male Vet
48 Alan MacIntyre Coatbridge Clarion CC 58:01:00 Male Vet
49 Natalie Stevenson Eat Plants Not Pigs CC 58:03:00 Female Senior
50 Jim Petrie Dundee Wheelers CC 58:42:00 Male Vet
51 Graham Jones Edinburgh Road Club 58:54:00 Male Vet
52 Simon Porter Fullarton Wheelers 59:01:00 Male Vet
53 Victoria Smith AeroCoach 59:04:00 Female Senior
54 James Muir Glasgow Nightingale CC 59:05:00 Male Vet
55 Patricia Baird Ecosse Performance Cycling Coaching 59:13:00 Female Vet
56 Greig Logan Fruin Road Club 59:17:00 Male Senior
57 Beth MacRae Ayr Roads CC 59:50:00 Female Senior
58 Allan Ross Fruin Road Club 59:58:00 Male Vet
59 Alexandra Hayden Vanelli-Project GO 01:00:17 Female Senior
60 Brian Nicol Velo Club Vitesse 01:00:30 Male Vet
60 Glen Hornby Glasgow Ivy CC 01:00:30 Male Junior
62 Ken Thomson Dunfermline CC 01:00:31 Male Vet
63 Michael Perkins Eat Plants Not Pigs CC 01:00:41 Male Vet
64 Kevin Lackie RT 23 01:00:44 Male Vet
65 Brian McGhee Road Club Cumbernauld & Kilsyth 01:00:46 Male Vet
66 Bud Johnston SVTTA 01:00:50 Male Vet
67 Alan Manson SVTTA 01:01:01 Male Vet
67 Kevin Smith Moray Firth CC 01:01:01 Male Vet
67 Murray Doyle Bute Wheelers 01:01:01 Male Vet
70 Neil Mitchell Road Club Cumbernauld & Kilsyth 01:01:02 Male Vet
71 Bill Groves EH Star Cycling 01:01:13 Male Vet
72 Steven Purdie Glasgow Green Cycle Club 01:01:19 Male Vet
73 John McCrory Glasgow United CC 01:01:45 Male Vet
74 Gerard McGuire Pentland Velo 01:01:46 Male Vet
75 Robert Kelly Ayr Roads CC 01:01:49 Male Vet
76 Jim Barr VC Glasgow South 01:01:55 Male Vet
77 Chris Hunter Glasgow Ivy CC 01:02:02 Male Vet
78 Brendan McCabe Aberdeen Wheelers 01:02:13 Male Vet
79 Chris Bown SVTTA 01:02:20 Male Vet
80 Robert Brown EH Star Cycling 01:02:36 Male Vet
81 Scott McCord Carnoustie Cycling Club 1979 01:03:21 Male Senior
82 Alastair Stewart Ayrodynamic Triathlon Club 01:03:38 Male Vet
83 Paul Hornby Glasgow Ivy CC 01:03:56 Male Vet
84 Wilf Turner Arria Wheelers Cycling Club 01:04:14 Male Vet
85 Joanne Clark Royal Albert Cycling Club 01:04:30 Female Vet
86 Martin Shields Fullarton Wheelers 01:05:14 Male Vet
87 Matthew Clarke Falkirk B C 01:05:22 Male Vet
87 Martin Kane Livingston Cycling Club 01:05:22 Male Vet
89 Miriam Rennet Kinross CC 01:05:30 Female Vet
90 Jasper Post Law Wheelers 01:05:44 Male Vet
91 James Robb Deeside Thistle CC 01:05:58 Male Vet
92 Edd Shackley Glasgow Ivy CC 01:06:01 Male Vet
93 John Gemmell Ayr Roads CC 01:06:44 Male Vet
94 Steve Donaldson Fullarton Wheelers 01:07:00 Male Vet
95 Carol Middleton Ythan CC 01:07:18 Female Vet
96 Valerie Martin Dooleys RT 01:07:26 Female Vet
97 Hector Nicolson Moray Firth CC 01:08:32 Male Vet
98 Will Pegg Stone Wheelers CC 01:10:08 Male
99 Esther Hamill Dumfries CC 01:10:29 Female Vet
100 Alexander Munro SVTTA 01:19:39 Male Vet
101 Jennifer Nicol Velo Club Vitesse 01:23:12 Female Vet

 



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK