Chris McNamara warms up for Wally Gimber victory with fastest time in the Epsom 10 mile time trial on Saturday (August 14), Danuta Tinn fastest female, Adam Page fastest on a road bike
Result: Epsom CC 10M TT
1 Christopher McNamara Nuun-Sigma Sport-London RT 19:14 Male Vet
2 Simon McNamara HuntBikeWheels.com 19:22 Male Vet
3 Lewis Tompsett Thanet RC 19:32 Male Senior
4 Mark Bashford East Grinstead CC 20:00 Male Senior
5 Stuart Bettis HuntBikeWheels.com 20:07 Male Senior
6 Justin Webb …a3crg 20:09 Male Vet
7 Paul Deen Epsom CC 20:13 Male Vet
8 Paul Willcox North Road CC 20:23 Male Vet
9 Stuart Hourigan 34 Nomads CC 20:54 Male Vet
10 Edward Renwick Oxford City RC 21:01 Male Vet
11 Edmond Long London Dynamo 21:16 Male Senior
12 Nicolas Stagg Hounslow & District Whs 21:24 Male Vet
13 Matthew Wright Oakley Pedalers 21:35 Male Senior
14 James Churchard Reading CC 21:37 Male Vet
15 Richard Llewellyn Imperial Racing Team 21:41 Male Vet
15 Stuart Stow Twickenham CC 21:41 Male Vet
17 Howard Waller Python RT 21:43 Male Vet
18 Jon Shillingford Thames Velo 21:44 Male Senior
19 Nathan Wilson Race Hub 21:46 Male Espoir
20 Simon Church trainSharp 21:48 Male Vet
21 Timothy Budd Hounslow & District Whs 21:49 Male Vet
22 Chris Ford High Wycombe CC 21:54 Male Vet
23 Richard Berry Twickenham CC 22:16 Male Vet
24 Chris Lord Brighton Excelsior CC 22:21 Male Vet
25 Jason Hunter Pearson Cycling Club 22:34 Male Vet
26 Mike Anderson CC Moncontour 22:41 Male Vet
27 Tom Cosgrove VTTA (London & Home Counties) 22:49 Male Vet
28 Danuta Tinn Maidenhead & District CC 22:50 Female Vet
29 David Yates High Wycombe CC 22:56 Male Vet
30 Paul O’Driscoll Team Swindon Cycles 23:09 Male Vet
31 Colin Toppin Worthing Excelsior CC 23:12 Male Vet
32 Martin Beale Velo Club St Raphael 23:17 Male Vet
33 Andrew Payne Maidenhead & District CC 23:20 Male Vet
34 Michael Porter 34 Nomads CC 23:21 Male Vet
35 Stu Carver North Hampshire RC 23:25 Male Vet
36 Terry Icke Velo Club St Raphael 23:51 Male Vet
37 Mark Thomas Bigfoot CC 23:56 Male Vet
38 Peter Iffland Chippenham & District Wheelers 24:06:00 Male Vet
39 Delyth Williams Dulwich Paragon CC 24:18:00 Female Senior
40 John Isard Hampshire Road Club 24:27:00 Male Vet
41 Colin Gray Norwood Paragon CC 24:32:00 Male Vet
42 Richard Williams Farnham RC 24:51:00 Male Vet
43 Duncan Folkes Kingston Phoenix RC 25:15:00 Male Vet
43 Steve Grout Epsom CC 25:15:00 Male Vet
45 Stephen Landeg Ogmore Valley Wheelers 25:17:00 Male Vet
46 Steve Davies Farnham RC 25:19:00 Male Vet
46 Edric Hobbs VTTA West Group 25:19:00 Male Vet
48 Michael Ashurst Poole Wheelers Cycling Club 26:33:00 Male Vet
49 David England Crabwood Cycling Club 27:02:00 Male Vet
50 John Froud Festival Road Club 27:09:00 Male Vet
51 Peter Horsfield Redmon CC 27:28:00 Male Vet
52 Phil Headen East Surrey RC 27:30:00 Male Vet
53 Rachel Green Cheltenham & County Cycling Club 27:51:00 Female Vet
54 Robert Jolliffe New Forest CC 27:55:00 Male Vet
55 Chris Summers Sotonia CC 28:34:00 Male Vet
56 Richard Opie Kingston Phoenix RC 29:13:00 Male Vet
57 Elli Melbourne 32:03:00 Female J Festival Road Club
ROAD BIKES
1 Adam Page Paceline RT 21:50 Male Vet
2 Robert Gilmour Hounslow & District Whs 24:30:00 Male Vet
3 Roger Hutchings Lewes Wanderers CC 24:53:00 Male Vet
4 Vernon Schutte Farnborough & Camberley CC 25:31:00 Male Vet
5 Catherine Ridgway BellaVelo cc 25:46:00 Female Senior
6 Mihai Condur Islington Cycling Club 26:08:00 Male Senior
7 David Hodsman Dulwich Paragon CC 26:18:00 Male Senior
8 Jorj James LFGSS CC 27:16:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands