Jake Sargent fastest (46.59) in the Virtual Cc 25 mile time trial at Monmouth (Wales) on August 22 (Sunday); Michelle Lee fastest woman
Result: Virtual CC 25m TT
1 Jake Sargent FTP (Fulfil The Potential) Racing 46:59:00 Male Espoir
2 Owen Burgess Newport Phoenix CC 48:24:00 Male Senior
3 Ben Jones Cycle Specific 48:43:00 Male Senior
4 Anthony Jones VMCC powered by Y Beic 49:14:00 Male Vet
5 Stuart Day VC Sevale (Malvern) 49:37:00 Male Vet
6 Jason Bateman VTTA North Lancs and Lakes Group 49:44:00 Male Vet
7 Pat Wright Paceline RT 49:58:00 Male Senior
8 Andrew Butcher Cwmcarn Paragon Road Club 50:35:00 Male Vet
9 Josh Griffiths Bikestrong-KTM 50:37:00 Male Espoir
10 Simon Adcook Worcester St. Johns CC 50:49:00 Male Vet
11 Kevin Lane Droitwich Cycling Club 51:58:00 Male Vet
12 John O’Dwyer Dursley Road Club 52:06:00 Male Vet
13 Edd Charlton-Weedy Army Cycling 52:55:00 Male Senior
14 Steven Cottington Bath Cycling Club 53:04:00 Male Vet
15 Lee Francis Velo Club Bristol 53:10:00 Male Senior
16 Matthew Russell Team Swindon Cycles 53:20:00 Male Senior
17 Jonathan Sayce Hereford & Dist Whs CC 53:50:00 Male Vet
18 Gareth Jones Clevedon & District Road Club 53:52:00 Male Vet
19 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 54:03:00 Male Vet
20 Luke Smith Bristol South Cycling Club 54:15:00 Male Vet
21 Dan Kingston Cwmcarn Paragon Road Club 54:25:00 Male Vet
22 Martin Lines Worcester St. Johns CC 54:51:00 Male Vet
23 Gary Jones Successcycling.co.uk 54:55:00 Male Vet
24 Michael Portlock Merthyr CC 54:56:00 Male Vet
25 Mike Hall Port Talbot Whs CC 55:28:00 Male Vet
26 Matthew Hill Gloucester City Cycling Club 55:33:00 Male Vet
27 Paul Winchcombe Chippenham & District Wheelers 55:35:00 Male Vet
28 Tommy Barlow Clevedon & District Road Club 55:56:00 Male Vet
29 Alex McCree VeloVitesse/ALLCAP/James Barry 56:35:00 Male Vet
30 Phil Brush Race Rapid 56:48:00 Male Senior
31 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 56:57:00 Male Vet
31 Vincent Douglas Gloucester City Cycling Club 56:57:00 Male Vet
33 Phil Bowden Saint Piran 57:31:00 Male Vet
34 Niall Foster Cardiff Ajax CC 57:32:00 Male Vet
35 Phillip Turner Bynea Cycling Club 57:58:00 Male Vet
36 Daryl Stroud Gloucester City Cycling Club 58:00:00 Male Vet
37 Michael Cheung Cwmcarn Paragon Road Club 58:09:00 Male Vet
38 Tony Lake Gloucester City Cycling Club 58:24:00 Male Vet
39 Roger Whittle Gloucester City Cycling Club 58:36:00 Male Vet
40 Tom Cox Saint Piran 58:48:00 Male Vet
41 John Aspell PDQ Cycle Coaching 59:07:00 Male Vet
42 Martin Bullen Peterborough CC 59:13:00 Male Vet
43 Marco Marletta Cardiff Jif 59:15:00 Male Vet
44 David Evans Team Echelon 59:40:00 Male Vet
45 Steven Buckley Ride 24/7 59:45:00 Male Vet
46 Edric Hobbs VTTA West Group 01:00:12 Male Vet
47 Mark Evans Chippenham & District Wheelers 01:00:57 Male Vet
48 Dan Laasna Reuter Virtual Cycling Club 01:01:03 Male Vet
49 Les Thomas Port Talbot Whs CC 01:01:12 Male Vet
50 Roger Wood Pontypool Road Cycling Club 01:01:27 Male Vet
51 Hugh Davies Port Talbot Whs CC 01:01:45 Male Vet
52 Michael Collins VC Sevale (Malvern) 01:01:59 Male Vet
53 Mike Broadbent Port Talbot Whs CC 01:02:00 Male Vet
54 Tom Woollard Northover VT / Rudy Project / SCS 01:02:06 Male Vet
55 Josh Townsend Bynea Cycling Club 01:02:11 Male Senior
56 Roger Taylor Frome and District Wheelers 01:03:20 Male Vet
57 Digby Rusling Royal Dean Forest Cycle Club 01:03:51 Male Vet
58 Robert Latchem Somer Valley Cycling Club 01:04:33 Male Vet
59 John Shehan Port Talbot Whs CC 01:05:33 Male Vet
60 Allen Janes Bristol South Cycling Club 01:10:45 Male Vet
61 Kevin Grant Frome and District Wheelers 01:13:29 Male Vet
62 Peter Wilson Bath Cycling Club 01:15:03 Male Vet
63 John Howells Corinium Cycle Club 01:18:15 Male Vet
Women/Junior/Overflow
1 Finlay Tarling WORX Factory Racing Powered by Silverstone 50:29:00 Male Juvenile
2 Michelle Lee PDQ Cycle Coaching 56:11:00 Female Vet
3 Eva Callinan Liv AWOL 57:14:00 Female Junior
4 Clare Greenwood Bush Healthcare CRT 01:00:52 Female Vet
5 Susan Shook Bush Healthcare CRT 01:01:06 Female Vet
6 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 01:03:35 Female Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
Other News on VeloUK
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands