Scott Redding, Matthew Gilmour, and Fergus Phelan winners at week 21 of the Behind The Bikeshed’s Summer Circuit Races on August 24 at Thruxton
Result: Behind The Bikeshed’s Summer Circuits
E/1/2 Only
1 Scott Redding
2 Daniel Shoobridge Nopinz Motip Race Team
3 Elliot Barratt TAAP Cervelo
4 Luke Barfoot Primera-TeamJobs
5 George Smith Primera-TeamJobs
6 Oscar Hutchings Team Tor 2000 Kalas
7 Joshua Knowles Will Houghton Racing Team
8 Oliver Hucks Nopinz Motip Race Team
9 Thomas Springbett Foran CCC
10 James Bevan Saint Piran Development
11 Oliver Winwood Bratchell Velo Club Venta
12 Thomas Day SEG Racing Academy
13 James Williams Reflex Racing
14 William Jewitt JRC-Shutt-Ridley Race Team
15 Matthew Norris Primera-TeamJobs
16 Guy Jones Equipe CMI
17 Callum McQueen UpShift Nutrition Race Team
18 Jonathan Hitch Army Cycling Union
19 Justin Hoy Pronto Bikes
20 Joshua Gray Team Tor 2000 Kalas
21 Charlie Revell Team Tor 2000 Kalas
22 Euan Macleod Canyon DHB Sungod
23 Edward Morgan Caffi Gruff
24 Matthew Conner Jam Cycling RT coached by BPC
25 Dean Hendry GS Mossa
3rd Cat Only.
1 Matthew Gilmour Velo Club Venta
2 Ashley Hutchison VC St Raphael
3 Crispin Doyle Montezuma’s Race Team
4 Alvin Martin Army Cycling Union
5 Samuel Hucks High Wycombe Cycling Club
6 Thomas Smith Ex Machina
7 William Piccin-White Wheal Velocity
8 Connor Carey Hargroves Cycles CC
9 Oscar Pratt Velo Club Venta
10 Robert McPherson Saint Piran Development
11 Christopher Goslar Reading CC
12 Finlay Walter Team Zoyland Race Academy
13 Seth Sagayam Onyx Racing Team
14 Freddie Loveday Team Surrey Cycling
15 Jack Roe London Dynamo
16 Paul Walsingham Reflex Racing
17 Chris Hutchings Velo Club Venta
18 Andrew Whiteside Kingston Wheelers CC
19 David Hutchison VC St Raphael
20 Sean Adams
21 Graeme Lackford Team Tor 2000 Kalas
22 Elliott Holman DHC (DistrictsofHamwicCyclespo…
23 Tom Collyer Watford Velo Sport
24 Peter Humphreys Gillingham and District Wheele…
25 Benjamin Fell Velo Club Venta
4th Cat Only.
1 Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu…
2 Craig Smith Sotonia CC
3 Harry O’Donoghue Sotonia CC
4 Nathan Wilson
5 Joshua Bathurst
6 Sam Rutty Velo Club Bristol
7 Joseph Mulford
8 Matt Cox
9 Liam Kemp Southampton University Road Cl…
10 Jon Bird Clevedon & District RC
11 Ben Elliott
12 Tobias Hunter Hart Veloce
13 Fraser Rogers
14 Alec Rich Yeovil CC
15 Christopher O’Neill Army Cycling Union
16 Paul Dickinson DHC (DistrictsofHamwicCyclespo…
17 Stephen Lovelock
18 Sherif Attia Southampton University Road Cl…
19 Elliot Watts Yeovil CC
20 Joshua Coulling Newbury Velo
21 Andrew Morgan
22 Sam Burville
23 Harry Preston Backyardbikeshop.com
24 Damon Payne Royal Navy & Royal Marines CA
25 Adrian Phelan
26 Michael Vester
27 Jamie Copus High Wycombe Cycling Club
28 Darren Carey
29 Oliver Rayner FTP-Fulfil The Potential-Racin…
30 Michael Dance DHC (DistrictsofHamwicCyclespo…
31 Alex Porter Army Cycling Union
32 Christopher Bayliss DHC (DistrictsofHamwicCyclespo…
33 Rui Simpson
34 James Wellington Army Cycling Union
35 Peter Tomlin Oakley Pedalers
36 Joshua Lahiri Portsdown Hill CC
37 Thomas Reynolds Army Cycling Union
38 James Shaw CC London
39 Dan Wood
40 John Paisey
41 Wayne Prevett Sotonia CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- RR Result: PB Performance U23 Nat Series RR
- Features, Reports, Results
- TT Result: GTR – Return To Life TT Series 10m TT
- TT Result: Barrow Central Wheelers 21m TT
- TT Result: Dursley Road Club 6.8m TT
- TT Result: Farnborough & Camberley CC 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 10m TT
- TT Result: Kings Lynn CC 10m TT
- Youth Result: North West Youth League 2
- Crit Result: Ennerdale 2024 Season openers 3
- Crit Result: Carlisle Some Enchanted Evenings 1
- Crit Result: Hub Velo/6AM Cycling Spring Crit Series
- Crit Result: Oxfordshire Road Race League (Abingdon)
- RR Result: Radnorshire Road Race
- Crit Result: Full Gas Spring Cup #1
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- TT Result: VTTA East Midlands 10m TT
- TT Result: East Sussex CA 25m TT
- TT Result: VTTA Kent 30m Time Trial
- TT Result: Shaftesbury CC 25m TT
- TT Result: CTT Classic Series 3
- TT Result: Diss & District CC 25m TT
- TT Result: Icknield RC 20m TT
- TT Result: Royal Albert CC 10m TT
- TT Result: Southport CC 15m TT
- Crit Result: Milton Keynes Development Races
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- The Dave Peck Memorial: British Women’s Team Cup 2
- BMCR RESULT: National A/B RR and Echelon Cycles Stallard races
- RR Result: Proper Northern Road Races (Oakenclough)
- RR Result: Drummond Trophy
- Crit Result: Thruxton Tuesday Series 2
- Crit Result: CDPP Sport Crit Series 1
- Crit Result: SACA Salt Ayre Series 1
- Crit Result: Portsmouth Evening Circuits 4
- Crit Result: Rowe & King Maindy 1
- Q&A: Charlie Abraham (Lee Valley Youth Junior Cycling Team)
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Youth Result: Isle of Man Youth League
- Youth Result: Lawford Youth Series (Curborough) #2
Other News on VeloUK
- Events: 18th Rutland-Melton CiCLE Classic Route
- Events: Nigel Harrop Memorial Road Race
- This weekend: 18th CiCLE Classic UCI 1.2
- Events: SSSCCRRL Road Race League
- Ribble Collective: Ride More in ’24
- Startlist: The Drummond Trophy
- EVENTS: Proper Northern Road Races – Round 2 Oakenclough
- Events: Dave Peck Memorial
- News: Women’s Tour of Britain
- Startlist: PB Performance Espoirs Road Race
- East Cleveland Classic: Saint Piran Team
- News: New kit for Ribble Rebellion Riders
- Events: Halesowen Friday Track Nights
- Team News: Ribble Rebellion off to the USA
- News: Pedal Club Lunch (March)
- Rider News: Winning start for Billy Ladle
- News: CiCLE Classic 2024
- Startlist: Stars of the SW Men’s U23 RR
- Startlist: Danum Trophy 2024 (Nat B)
- Startlists: London Dynamo Road Races
- Startlist: La Fleche Waltonne Road Races (BMCR)
- Meet Ribble HoloRider
- Startlists: East Cleveland Classic 2024
- Former Winners: Lincoln Grand Prix
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team