Lorna Breetzke and Veli-Matti Raikkonen winners in the Deeside Thistle CC Midmar Road Races on August 25 in Aberdeenshire (Scotland)
Result: Deeside Thistle CC Midmar Road Races
Cat 3/4
1 Veli-Matti Raikkonen Granite City RT
2 Ryan Bunyan Torvelo Racing
3 Ray Wilson Ryan’s Bike Surgery-Thomson Ho…
4 Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academ…
5 Jamie Liversidge Deeside Thistle CC
6 Mark Walker Deeside Thistle CC
7 Ian Russell
8 Martin Reynolds Kelpie Racing
9 Daniel Long Elgin CC
10 Mark Madigan Elgin CC
11 David Paterson Livingston Cycling Club
12 Chris Main Deeside Thistle CC
13 Kyle McIntosh
14 Richie Sim Moray Firth Cycling Club
15 Marc Roberts Elgin CC
16 Jamie Chree University of Aberdeen
17 Richard Harris
18 Alan Smith Ythan CC
19 Stuart Gordon Deeside Thistle CC
20 Scott Davidson Moray Firth Cycling Club
21 Chris Petrie Aberdeen Wheelers Cycling Club
22 Stuart King Ythan CC
23 Ewan Gronkowski Ythan CC
24 Steven Sharp Ecosse Northboats
25 Ross Macmillan Dumfries CC
26 Kyle Mowbray Ecosse Northboats
27 James Merry Neukyt
28 Nicholas Moir Elgin CC
29 Innes Jamieson Deeside Thistle CC
30 Alexander Bond Forres CC
31 Peter Davies Ecosse Northboats
32 Lewis Coffin Deeside Thistle CC
33 Jamie Taylor University of Aberdeen
34 Andrew McDonald Deeside Thistle CC
35 Stephen Wilson Ecosse Northboats
36 Iain Macleod Kelpie Racing
37 John Alexander University of Aberdeen
38 Christopher Ashton Deeside Thistle CC
39 Stuart Moir Deeside Thistle CC
40 Elliott Harbottle Elgin CC
41 Brian Duncan Sparta Breda
42 David Mckay Deeside Thistle CC
43 Steve Rae Ythan CC
Women E/1/2/3/4
1 Lorna Breetzke Elgin CC
2 Victoria Smith AeroCoach
3 Harriet Wilson Torvelo Racing
4 Arianne Holland Forth Velo
5 Kate Richardson
6 Erin Murphy Deeside Thistle CC
7 Isla Long Deeside Thistle CC
8 Ruth Quigley University of Aberdeen
9 Rachel Hardman University of Aberdeen
10 Laura Sarkis Velocita Coaching Race Team
11 Roz Boynton Aberdeen Wheelers Cycling Club
12 Christiane Farah Aberdeen Wheelers Cycling Club
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique