Result: Yomp Bonk Crit Series 4

Jack Hartley of JRC-Shutt-Ridley Race Team, Lauren O’Brien, and Tom Cullen winners at round 4 of the Yomp Bonk Crit Series at Forge Valley in Sheffield on Wednesday, August 25

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Yomp Bonk Crit Series 4

Yompers and Bonkers (3/4)
1 Jack Hartley JRC-Shutt-Ridley Race Team
2 Bradley Perkins PDQ Cycle Coaching
3 Tom Scott Trek Sheffield Fox Valley
4 James Pickering
5 Oliver Snodden SF Racing
6 Abbie Taylor Spectra Wiggle p/b Vitus
7 Michael Pugh Rapha Cycling Club
8 Oliver Humphreys Haus Race Team
9 Shaun Ashmore University Of Manchester CC
10 Thomas Hutchison University of Nottingham SCC
11 Tobias Edwards Lifting Gear Prod- CyclesInMot…
12 Samuel Salih Yomp Bonk Crew
13 Kieran Whyte
14 Barry Clay
15 Jude Milburn Rutland CC
16 Robert Craighead Bolsover & District Cycling Cl…
17 Adam Dunajko
18 Phil Longstaff 100 Just Ride
19 Joseph Tivey Holmfirth Cycling Club
20 Anthony Lock Manchester Wheelers Club
21 Thomas Moody JRC-Shutt-Ridley Race Team
22 Henry Moody Yomp Bonk Crew
23 Andrew Slack Rapha Cycling Club
24 Ben Stubley
25 Daniel Shaw Sitwell Cycling Club

… continued after the advert.

Les Watts Des Femmes (Womens 3/4)
1 Lauren O’Brien Team Watto-LDN
2 Hazel Radcliffe Otley CC
3 Isabella Ash University Of Manchester CC
4 Jenny Newbery The Manx Road Club
5 Amelia Cass Loughborough Students CC
6 Hebe Picking Ilkley Cycling Club
7 Jess Fawcett Jam Cycling RT coached by BPC
8 Joanne Sykes Harrogate Nova CC
9 Lilja Raine JRC-Shutt-Ridley Race Team
10 Frances Johnson Hopey Bicycle Repairs
11 Rebecca Jones Knottingley Velo
12 Shona Mosley JRC-Shutt-Ridley Race Team
13 Ruth Allen
14 Kiri Langmead
15 Rebecca Newark Loughborough Students CC
16 Courtney Baldwin University of Lincoln CC
17 Elise Haigh
18 Catherine Gard
19 Alice Evans Army Cycling Union

High Wattage Yomp (E/1/2/3)
1 Tom Cullen Otley CC
2 Charlie Renshaw Clancy Briggs Cycling Academy
3 Cavan Walker Loughborough Students CC
4 Andrew Nichols Lifting Gear Prod- CyclesInMot…
5 William Foster JRC-Shutt-Ridley Race Team
6 James McKay Cycling Sheffield
7 Oliver Snodden SF Racing
8 James Pickering
9 Travis Bramley Nopinz Motip Race Team
10 Bradley Perkins PDQ Cycle Coaching
11 Marc Layfield Team Bikestop Tyrekey
12 Samuel Salih Yomp Bonk Crew
13 Shaun Ashmore University Of Manchester CC
14 Tobias Edwards Lifting Gear Prod- CyclesInMot…

The Yoofs B Boys
1 Matthew Kent Beeston Cycling Club

The Yoofs B Girls
1 Lydia Turan Holmfirth Cycling Club
2 Evie Smith Sportcity Velo

The Yoofs A boys
1 Evan Schofield D2D SHEFFIELD RT
2 Joshua Williams JRC-Shutt-Ridley Race Team
3 Henry Barker-Pine Beeston Cycling Club
4 Jacques Goetz East Bradford Race Team
5 Rowan Trippett Worrall Wheelers
6 Daniel Bentley East Bradford CC
7 Jean-Christophe Goetz East Bradford CC



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK