Result: National Youth Championship TT Final

Amy Loftus was fastest girl, Matthew Cole fastest boy in the National Youth Time Trial Championship at Mallory Park on Saturday

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: National Youth Championship TT Final

Female
1 Amy Loftus East Bradford CC 24:11:00 Female Junior
2 Mabli Phillips Maindy Flyers Cycling Club 24:32:00 Female Juvenile
3 Jess Pickavance Team RL 360 I.O.M. 24:45:00 Female Juvenile
4 Georgia Lancaster Sleaford Wheelers Cycling Club 24:50:00 Female Junior
5 Hebe Picking Ilkley CC 25:37:00 Female Junior
6 Freya Eccleston Palmer Park Velo 25:58:00 Female Junior
7 Evelyn Field Liverpool Century Cycling Academy 26:01:00 Female Juvenile
8 Sophie Quay-Clark Palmer Park Velo 26:35:00 Female Junior
9 Maia Howell Matlock CC 26:38:00 Female Juvenile
10 Abbey Thompson Stonham Barns Park – SYRT 26:39:00 Female Juvenile
11 Ferne Peirce Thanet RC 26:43:00 Female Juvenile
12 Megan Lloyd Harry Middleton CC 26:53:00 Female Juvenile
13 Amelia Staunton Wokingham Cycling Club 26:58:00 Female Juvenile
14 Sophie Heighton Ferryhill Whs 27:11:00 Female Juvenile
15 Alice Feetham Sportcity Velo 27:19:00 Female Juvenile
16 Lydia Turan Holmfirth C C 28:03:00 Female Juvenile
17 Emily Tanner Woolwich CC 28:22:00 Female Juvenile
18 Evie Turner Holmfirth C C 29:58:00 Female Juvenile

Male
1 Matthew Cole Team Bottrill 20:23 Male Junior
2 Cormac Nisbet High Wycombe CC 20:34 Male Junior
3 Lucas Jowett Team Bottrill 20:47 Male Junior
4 Alex Galpin Bourne Wheelers 20:52 Male Junior
4 Fred Meredith Team Backstedt Bike Performance 20:52 Male Junior
6 Dan Galpin Bourne Wheelers 21:04 Male Junior
7 Toby Bush Bourne Wheelers 21:21 Male Juvenile
8 Oliver Peace Team Bottrill 21:41 Male Junior
9 Joseph Turnbull Otley CC 21:42 Male Juvenile
10 Bobby Buenfeld Velo Club Venta 21:50 Male Juvenile
11 Harris Hall Velo Culture 22:07 Male Juvenile
12 Dominic Switzer Welland Valley CC 22:13 Male Junior
13 Rhys Edwards Edinburgh Road Club 22:15 Male Juvenile
13 Joe Dixon Velo Culture 22:15 Male Juvenile
15 Matthew Peace Otley CC 22:22 Male Juvenile
16 James Brown WORX Factory Racing Powered by Silverstone 22:24 Male Juvenile
17 Kyle Jones WORX Factory Racing Powered by Silverstone 22:28 Male Junior
18 James Kinrade Team RL 360 I.O.M. 22:41 Male Juvenile
19 Xavier Teece-Round Innovation Racing 22:50 Male Junior
20 Joe Homer Redditch Road & Path CC 22:52 Male Junior
21 Ruben Stacey North Devon Wheelers 22:54 Male Juvenile
22 Ryan Williams Beeston Cycling Club 22:58 Male Juvenile
23 Niall Colquitt Team RL 360 I.O.M. 22:59 Male Junior
24 Oliver Sewell Beeston Cycling Club 23:03 Male Junior
25 James Scott Team RL 360 I.O.M. 23:06 Male Junior
26 Reece Pittman Palmer Park Velo 23:07 Male Juvenile
27 Dylan Sage Bush Healthcare CRT 23:11 Male Juvenile
28 Harry Corney Market Drayton Cycling Club 23:13 Male Junior
29 Emil Howell Matlock CC 23:22 Male Juvenile
30 Bruno Cabrelli Hemel Hempstead CC 23:27 Male Junior
31 Oliver Wade Wheal Velocity 23:30 Male Juvenile
32 Ryan Thomas East Bradford CC 23:47 Male Juvenile
33 Noah Horton Palmer Park Velo 23:49 Male Juvenile
35 Lucas Houghton Preston Park Youth Cycling Club 24:12:00 Male Juvenile
35 William Horspool Boston Wheelers CC 24:12:00 Male Juvenile
37 Jamie Bretton Stonham Barns Park – SYRT 24:15:00 Male Junior
38 James Wicks Essex Roads CC 24:17:00 Male Juvenile
39 Thomas Lewis Ely & District CC/B&T Motor Repairs 24:21:00 Male Juvenile
40 Joseph Martindale Chippenham & District Wheelers 24:27:00 Male Juvenile
41 Thomas Tregear Wheal Velocity 24:30:00 Male Juvenile
43 Ryan Jackson Essex Roads CC 24:38:00 Male Juvenile
45 Cillian Lewis Stockton Wheelers CC 24:48:00 Male Juvenile
46 Evander Wishart Fenland Clarion CC 24:50:00 Male Juvenile
48 Tom Womack Southend Wheelers 24:58:00 Male Junior
49 Cavan Burrows Southend Wheelers 25:05:00 Male Junior
50 Arran Cairns Derwentside CC 25:24:00 Male Juvenile
51 Antoine Rouyer-Brown Southend Wheelers 25:36:00 Male Juvenile
51 Casey Humber-Kelly VC Deal 25:36:00 Male Juvenile
55 Connor Wilkinson Boston Wheelers CC 25:59:00 Male Juvenile
57 Noah White Mid Shropshire Wheelers 26:03:00 Male Juvenile
57 Max Webster Stockton Wheelers CC 26:03:00 Male Juvenile
59 Michael Carter Rockingham Forest Wheelers 26:05:00 Male Junior
60 Niclas Olley Sotonia CC 26:11:00 Male Juvenile
61 Toby Clayson VC Deal 26:29:00 Male Juvenile
67 Nicholas Smith Westmead Team 88 26:57:00 Male Juvenile
69 Bayley Woodger Mid Devon CC 27:08:00 Male Juvenile
72 Archie Goodwin Mid Devon CC 27:48:00 Male Junior
73 Douglas Tullett Thanet RC 28:03:00 Male Juvenile
77 Jared Ghebrehewet Chester RC 40:01:00 Male Juvenile

 



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK