Lloyd Chapman fastest in the Stowmarket & District CC 10 mile time trial on September 5; Laura Davies fastest woman
Result: Stowmarket & District CC 10m TT
1 Lloyd Chapman Loose Cannon’s Conditioning 19:00 Male Senior
2 Mark Richards D A P Cycling Club 19:08 Male Senior
3 Nick Partridge VC Baracchi 19:18 Male Vet
4 Matt O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 19:20 Male Vet
5 Andy Proffitt Arctic Aircon RT 19:25 Male Vet
6 James Potter Loose Cannon’s Conditioning 19:30 Male Vet
7 David Halliday Newmarket Cycling & Triathlon Club 19:48 Male Senior
8 Alex Purcell CC Sudbury 20:12 Male Senior
9 Dan Blackburn Epic Orange Race Team 20:14 Male Vet
10 Julian Bosley Stowmarket & District CC 20:21 Male Vet
11 Stuart Supple VC Baracchi 20:58 Male Vet
12 Andrew Grant Cambridge CC 21:00 Male Vet
13 Jon Surtees Born to Bike – Bridgtown Cycles 21:37 Male Vet
14 Adrian Pettitt Stowmarket & District CC 21:41 Male Vet
15 Lee Garrod Sole Bay Cycle Sport 21:52 Male Vet
16 Keith Wolferstan Stowmarket & District CC 21:54 Male Vet
17 Laura Davies Orwell Velo 22:04 Female Senior
18 Ian Pike Lincoln Wheelers CC 22:15 Male Vet
19 Becky Ridge TPH Racing 22:16 Female Vet
20 Jamie Watson Clacton Cycling & Running Club 22:21 Male Vet
21 Hannah O’Brien Loose Cannon’s Conditioning 22:29 Female Vet
22 Denise Hurren Sole Bay Cycle Sport 22:56 Female Vet
23 Mark Booth Spalding CC 23:00 Male Vet
24 Verity Smith Loose Cannon’s Conditioning 23:14 Female Vet
25 David Meyerowitz Stowmarket & District CC 23:18 Male Senior
25 Nathan Franklin Stowmarket & District CC 23:18 Male Senior
27 Gillian Leech Loose Cannon’s Conditioning 23:27 Female Vet
28 Siobhan Curtis trainSharp 23:50 Female Vet
29 Mark Careless Newmarket Cycling & Triathlon Club 23:55 Male Vet
30 Susan Triplow CC Sudbury 23:58 Female Vet
31 Patrick Charlton Wolsey RC 25:04:00 Male Vet
32 Harley Wenman Stowmarket & District CC 25:20:00 Male Vet
33 John Swanbury VC Baracchi 25:29:00 Male Vet
34 David Fenn CC Sudbury 27:33:00 Male Vet
35 Gareth Young Stowmarket & District CC 28:04:00 Male Vet
36 Mark Carroll VC Baracchi 28:15:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique