Oliver Dawson, Tyana Reid, Mark Prinsloo and legend Kevin Dawson winners at Matlock CC’s Darley Moor Circuit Races on Sunday (Sept 5)
Result: Darley Moor Circuit Races
U8 Boys
1 Fred Havercroft Matlock CC
2 Alfie Astles Matlock CC
3 Bill Havercroft Matlock CC
4 Joseph Clemens
5 George Anthony Matlock CC
6 Finley Taylor Matlock CC
7 Harry Astles Matlock CC
8 Eli Rackham Matlock CC
9 Caleb Rackham
U10 Boys
1 Cody Bassett Derby Mercury RC
2 Liam Jackson Matlock CC
3 Harry Cope
4 Oliver Coefield Matlock CC
5 Oscar Gardner Matlock CC
U10 Girls
1 Olivia Marriott Derby Mercury RC
U12 Boys
1 Jamie Brough Matlock CC
2 Charles van Adrichem
3 Jonas Mullington Derby Mercury RC
4 Joseph Throp Matlock CC
5 Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club
6 Alfie Nott North Midlands Youth Squad
7 Freddie Farr Matlock CC
8 Dylan Barnett Cycle Derby CC
U12 Girls
1 Isla Woolf Matlock CC
2 Maisie Railton Matlock CC
3 Beth Gardner Matlock CC
U14 Boys
1 Matthew Kent Beeston Cycling Club
2 Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy
3 Leo Bass Cero – Cycle Division Racing T…
4 Aidan Pettitt Coalville Wheelers CC
5 Thomas Woolf Matlock CC
6 Callum Marshall Matlock CC
7 Nathan Pettitt Coalville Wheelers CC
8 Dylan Phipps Redditch Road & Path CC
9 William McCristal Matlock CC
10 Liam Campbell Sportcity Velo
U14 Girls
1 Maia Howell Matlock CC
2 Jessica Bufton Hafren CC
3 Gemma Newall Team Empella Cyclo-Cross.Com
U16 Boys
1 Oliver Dawson RTD – J’sCycleShack
2 Ryan Williams Beeston Cycling Club
3 Matthew Kent Beeston Cycling Club
4 Alexander Norman JRC-Shutt-Ridley Race Team
5 Samuel Thomas Derby Mercury RC
6 Finley Bass Cero – Cycle Division Racing T…
7 Joshua Williams JRC-Shutt-Ridley Race Team
8 John Appleby
9 Evan Schofield D2D SHEFFIELD RT
10 Henry Barker-Pine Beeston Cycling Club
11 Kai Buckley Cycle Derby CC
12 Emil Howell Matlock CC
13 Max Bufton Hafren CC
14 Oliver Atkinson Velo Club Lincoln
15 William Shepherd
16 Thomas Greene
Cat 3/4 Male
1 Kevin Dawson RTD – J’sCycleShack
2 Lewis Holmes Beeston Cycling Club
3 Danny Laud Born to Bike Racing Team
4 Ben Stead 3RT
5 Richard Gill EvoVelo Karbona
6 Fred Shenton-McQueen Beeston Cycling Club
7 Edward Hopkins Beeston Cycling Club
8 Josh Marsden Innovation Racing
9 Joe Charley Fred Williams Cycles
10 Martyn Ludlam Witham Wheelers Cycling Club
11 Michael Newall Team Empella Cyclo-Cross.Com
12 David Micklethwaite 3RT
13 Tom Davies Rapha Cycling Club
14 Finlay Holland Beeston Cycling Club
15 Fergus Robinson HUUB Ribble Performance Academ…
16 Thomas Charles trainSharp Development team
17 Joshua Horsfield Bridgnorth Cycling Club
18 Sam Molony NCG
19 Richard Price
20 Thomas Alker University of Nottingham SCC
21 Adam Egner Witham Wheelers Cycling Club
22 Andrew Whitehead Rockingham CC
23 Joe Thorp HUUB Ribble Performance Academ…
24 Aaron Shepherd Manchester Bicycle Club
4th Cat Only
1 Mark Prinsloo Velo Sport Fosse
2 Harry Garfield Peterborough Cycling Club
3 Daniel Piercy Loughborough Students CC
4 Thomas Bright Sheffrec CC
5 Mark Rooney Shibden Cycling Club
6 Jack Friend
7 Mark McGrady Lichfield City CC
8 Stewart Phipps Redditch Road & Path CC
9 James Trevis Birchfield Cycling Club
10 John Dyer Stafford Road Club
11 Darren Hollins Audlem Cycling Club
12 Ashley Pearce Belper BC
13 Chris Venters
14 Zico Grinion Coalville Wheelers CC
15 Mitchell Hall Leicester Forest CC
16 Lee Wild Pro Vision
17 Anthony Lock Manchester Wheelers Club
18 Graham Halford Solihull CC
19 Paul Ochiltree Doncaster Whls CC
20 Dan Stone
Cat 3/4 Female
1 Tyana Reid Sportcity Velo
2 Genevieve Billington Bromsgrove Olympique CC
3 Alexandra Thomas Army Cycling Union
4 Lilja Raine JRC-Shutt-Ridley Race Team
5 Katie Haynes The Racing Chance Foundation
6 Ala Whitehead Rockingham CC
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique