Marcel Schubert fastest in the Holmfirth CC 10 mile time trial on September 12; Josie Smith fastest woman
Result: Holmfirth CC 10m TT
1 Marcel Schubert Darlington Cycling Club 19:33 Male Vet
2 Darren Yarwood Chapeau! Vive Le Velo 19:48 Male Vet
3 Richard Dean Rockingham CC 20:01 Male Vet
4 Keith Murray DRAG2ZERO 20:02 Male Vet
5 John Brearley Squadra RT 20:13 Male Senior
6 Julian Ramsbottom Team Bottrill 20:18 Male Vet
7 Aidan Adams Harrogate Nova CC 20:38 Male Vet
8 David Brearley Squadra RT 20:42 Male Senior
9 Matthew Asquith Team Sportslab 20:47 Male Vet
10 Harry Walker Revolver Racing 20:49 Male Vet
11 John Fiddies Team Lusso 20:52 Male Vet
12 Phillip Tyas Barnsley Road Club 21:02 Male Senior
13 Andrew Miller VC Beverley 21:05 Male Vet
14 Graham Heaton City RC (Hull) 21:19 Male Vet
15 Ellis Murray Vector Racing 21:23 Male Junior
16 Neil Cleminshaw Chapeau! Vive Le Velo 21:24 Male Vet
17 Ian Richardson Selby CC 21:43 Male Vet
18 Karl Caton Elmsall Road Club 21:49 Male Vet
19 Andrew Lyons Hull Thursday RC 21:51 Male Vet
20 Chris Taylor Holmfirth C C 21:52 Male Vet
20 James Meadows Cleveland Wheelers CC 21:52 Male Senior
22 Mike Dalton Stockton Wheelers CC 21:57 Male Vet
23 Graeme Carter Stockton Wheelers CC 22:00 Male Vet
24 Jymmy Trevor Jem Hadar Racing 22:02 Male Vet
25 Shaun Lawson Clifton CC York 22:10 Male Senior
26 Russell Horner Team Sportslab 22:11 Male Vet
27 Josie Smith Barnsley Road Club 22:16 Female Senior
28 Andy Wond Sowerby Sunday Club 22:16 Male Vet
29 Sam Straw Albarosa CC 22:23 Male Senior
30 John Martin Elmsall Road Club 22:34 Male Vet
31 Adrian Stott Yorkshire Road Club 22:36 Male Vet
32 Ross Burton Calder Clarion 22:37 Male Vet
33 Russell Bridge Stockport Clarion CC 22:39 Male Vet
34 Lucy Ellmore Crimson Orientation Marketing RT 22:43 Female Espoir
35 Neil Bainbridge AIMS Cycling 22:52 Male Vet
36 Christopher Green Drighlington BC 22:54 Male Vet
37 Mark Laughton York Cycleworks 22:55 Male Vet
38 Stephen Knight Wakefield Triathlon Club 23:00 Male Vet
39 Ed Neilson Vive Le Velo 23:02 Male Vet
40 Evan Schofield D2D Sheffield RT 23:05 Male Juvenile
41 Paul Tyler Ferryhill Whs 23:07 Male Vet
42 Steve Burrows Vive Le Velo 23:10 Male Vet
43 Alasdair Bruce Yorkshire Road Club 23:16 Male Vet
44 Madeline Moore TORQ Performance 23:31 Female Vet
44 Richard Dixon Swift Racing 23:31 Male Vet
46 Daniel Hornsby Swift Racing 23:34 Male Senior
46 Sarah Harrison Sheffield Triathlon Club 23:34 Female Vet
48 Stuart Raw Bishop Auckland CC 23:35 Male Senior
49 Amy Loftus East Bradford CC 23:39 Female Junior
50 Brian Parker Rugged & Refined CC 23:43 Male Vet
51 Paul Noton Drighlington BC 23:53 Male Vet
52 Beth Grogan Selby CC 23:55 Female Senior
53 Alan Chalmers Valley Striders Cycling Club 23:58 Male Vet
54 Jacob Riby Team Sportslab 24:01:00 Male Junior
55 Tim Burdon Allen Valley Velo 24:02:00 Male Vet
56 Stuart Burrows Elmsall Road Club 24:10:00 Male Vet
57 Andrew Lee York Triathlon RT 24:16:00 Male Vet
58 Helen Goldthorpe Otley CC 24:22:00 Female Vet
59 Christopher Stokes Otley CC 24:46:00 Male Senior
60 Andrew Spittlehouse Calder Clarion 24:50:00 Male Vet
61 Caroline Ratcliff Ferryhill Whs 24:53:00 Female Vet
62 Simon Ward Wakefield Triathlon Club 24:57:00 Male Vet
62 Richard Durham Settle Wheelers 24:57:00 Male Vet
64 Alistair Cole Clifton CC York 24:58:00 Male Vet
65 Sandra Burrows Vive Le Velo 25:35:00 Female Vet
66 Dave Carrick Holmfirth C C 25:36:00 Male Vet
67 Jeff Belt Stockton Wheelers CC 25:46:00 Male Vet
68 Rich Banks Calder Clarion 25:53:00 Male Vet
69 Mark Philipson City RC (Hull) 25:56:00 Male Vet
70 Peter Richardson Swift Racing 26:02:00 Male Vet
71 Liz Ball Valley Striders Cycling Club 26:03:00 Female Vet
71 Rod Brooks Warrington Road Club/Horton Light Engineering 26:03:00 Male Vet
73 Gill Arnett Hopey Bicycle Repairs 26:06:00 Female Vet
74 Simon Richardson VTTA (Yorkshire) 26:08:00 Male Vet
75 Paul Dawson VTTA (North) 26:16:00 Male Vet
76 Peter Haigh Nelson Whs CC 26:18:00 Male Vet
77 Alice Feetham Sportcity Velo 26:21:00 Female Juvenile
78 Gary Brearley City RC (Hull) 26:39:00 Male Vet
79 Dalia Hawley Albarosa CC 27:14:00 Female Senior
80 Keith Storey Seacroft Whs 27:17:00 Male Vet
81 Mike Cole Huddersfield RC 27:19:00 Male Vet
82 Stephanie Evans Albarosa CC 27:45:00 Female Senior
83 Stephen Woodrup Yorkshire Road Club 27:47:00 Male Vet
84 Kate Harwood Holmfirth C C 28:13:00 Female Junior
85 Evie Turner Holmfirth C C 29:26:00 Female Juvenile
86 Marjorie Davison Ravensthorpe CC 30:28:00 Female Vet
Tandem Trike
1 Andy Newham (Trike) Lincoln Wheelers CC 22:08 Male Vet
1 Dave Mason [Trike] Lincoln Wheelers CC 22:08 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Yorkshire Cycling Federation 10m TT
- TT Result: ECCA 10m TT
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch