Tom Merry, Emma Matthews, George Radcliffe, Emma Jeffers of JRC-Shutt-Ridley and Abigail Cooper of Brother UK/OnForm winners at the YBC Day @ Da Races at Forge Valley in Sheffield on Sunday
Result: YBC Day @ Da Races
High Wattage Yomp (Men’s E/1/2/3 Nat B)
1 Tom Merry Vanelli-Project Go 1st
2 Pete Matthews Clancy Briggs Cycling Academy 2nd
3 Cavan Walker Loughborough Students CC 2nd
4 Christopher Walkinshaw Team PB Performance 1st
5 James Bentley Team PB Performance 1st
6 Dexter Leeming-Sykes Tofauti Everyone Active 2nd
7 Martin Ford 1st
8 Henry Hollyman Otley CC 2nd
9 Tom Mazzone Saint Piran 1st
10 Sean Dodsworth Army Cycling Union 2nd
11 Benjamin Leroy JRC-Shutt-Ridley Race Team 3rd
12 William Foster JRC-Shutt-Ridley Race Team Elite
13 Chris Sherriffs Crimson Orientation Marketing … Elite
14 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team 2nd
15 Thomas Moody JRC-Shutt-Ridley Race Team 3rd
Les Watts Des Femmes (Women’s E/1/2/3 Nat B)
1 Emma Jeffers JRC-Shutt-Ridley Race Team 2nd
2 Ria Mobbs 2nd
3 Erin Avill Storey Racing 2nd
4 Laura Cheesman Evans Cycles Race Team 2nd
5 Isabella Torrie Datalynx-Parenesis Cycling 3rd
6 Lilja Raine JRC-Shutt-Ridley Race Team 3rd
7 Iona Sewell Datalynx-Parenesis Cycling 2nd
Women’s cat 4 Only
1 Abigail Cooper Brother U.K – Cycle Team OnFor… 4th
2 Katherine Handy Valley Striders CC 4th
3 Alexandra Thomas Army Cycling Union 4th
4 Karolina Chudzikiewicz Sheffield Hallam Cycling Club 4th
5 Frances Johnson Hopey Bicycle Repairs 4th
6 Rebecca Mews
7 Kiri Langmead
8 Sarah Mews
9 Nicola Richardson Hopey Bicycle Repairs 4th
10 Karen Tarry Sitwell Cycling Club 4th
11 Alice Evans
12 Courtney Baldwin University of Lincoln CC 4th
13 Elise Haigh 4th
14 Catherine Gard Yorkshire Rose N/A
Lickle Yoofs (Youth C/D)
1 Billy Ladle Kirklees Cycling Academy C
2 Benjamin Taylor Sheffield Youth Cycling Club C
3 Alfie Nott North Midlands Youth Squad C
4 William Harvey Sportcity Velo C
5 Archie Cole Huddersfield Star Wheelers D
6 Ben Parris North Midlands Youth Squad D
Women’s 3/4
1 Emma Matthews Sowerby Sunday Club 3rd
2 Lilja Raine JRC-Shutt-Ridley Race Team 3rd
3 Eve Davies-Heywood Team 22 3rd
4 Isabella Torrie Datalynx-Parenesis Cycling 3rd
5 Katherine Handy Valley Striders CC 4th
6 Abigail Cooper Brother U.K – Cycle Team OnFor… 3rd
7 Kiri Langmead
8 Frances Johnson Hopey Bicycle Repairs 3rd
9 Rebecca Mews
10 Kaz Tarry
Big Yoofs (Youth B)
1 Alex Hodgkins Otley CC B
2 Isaac Oliver Sheffield Youth Cycling Club B
3 Samuel Abbott Wyre Forest CRC B
4 Lydia Turan Holmfirth Cycling Club B
5 Katherine Bucknell Otley CC B
6 Millie Salmon C
Big Yoofs (Youth A)
1 Archie Moffat Common Lane Occasionals A
2 Jack Cook Calder Clarion CC A
3 James Luxton Otley CC A
4 Elliot Fraser Sportcity Velo A
5 Rowan Trippett Worrall Wheelers A
Yompers and Bonkers (Men’s 3/4)
1 George Radcliffe Identity Racing 3rd
2 Sean Dodsworth Army Cycling Union 3rd
3 Finn McHenry The Cycling Academy 3rd
4 Archie Ellen The Cycling Academy 3rd
5 Robert McPherson Saint Piran Development 3rd
6 Lewis Smith Calder Clarion CC 3rd
7 Benjamin Leroy JRC-Shutt-Ridley Race Team 3rd
8 Joe Thorp HUUB Ribble Performance Academ… 3rd
9 Tom Hartwell Albarosa Cycling Club 3rd
10 George Ford Yomp Bonk Crew 4th
11 Adam Dvnajko
12 Joshua Horsfield Bridgnorth Cycling Club 3rd
13 Ryan Williams Beeston Cycling Club A
14 Jude Milburn Rutland CC 3rd
15 Ian Anderson Clifton CC
16 Oscar Devine-wright
17 Thomas Moody JRC-Shutt-Ridley Race Team 3rd
18 Simon Opie
19 Jack Walker
20 Philip Richards Rugby Velo 3rd
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Gillingham & Dist Whs TT
- RR Result: Gifford Road Race (3-4)
- TT Result: Southern Counties CU 10m TT
- Crit Result: Omega Early Season Circuits
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch