Result: Lincolnshire Cyclo-Cross League 2

Oliver Dawson, Chris Hilbert, Thomas Cragg, Joanne Howes, Samuel Howes, David Earth, and Jude Clark winners at week 2 of the Lincolnshire Cyclocross League at Scunthorpe on October 3rd

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Result: Lincolnshire Cyclo-Cross League 2

WOMEN
1 Joanne Howes Sleaford Wheelers CC Vet 40-49 Female
2 Rachel Gottlieb Scunthorpe Road Club Vet 50-59 Female
3 Rachel Ogle Lincsquad Vet 40-49 Female
4 Amanda Clements Lincsquad Vet 50-59 Female

SENIORS
1 Samuel Howes Sleaford wheelers Senior Male
2 Jake Jackson Rose Race Team Senior Male
3 George Thompson Rose Race Team Senior Male
4 Ben Lambert Velo One Cycling Team Senior Male
5 Luke Barton Louth cycle centre RT Senior Male
6 Jack Wilson Louth cycle centre RT Senior Male
7 Adam Reeder VC Veldrijden Senior Male
8 Daniel Ingham VC Veldrijden Senior Male
9 Mark Staples VC Veldrijden Senior Male
10 Henry Heyes Louth cycle centre Senior Male

VETERANS
1 David Earth Rose Race Team Vet 40-49 Male
2 Gareth Whittall Private entry Vet 40-49 Male
3 Kev Dawson RTD/JsCYCLESHACK RT Vet 50-59 Male
4 David Allen Alford Wheelers Vet 40-49 Male
5 Martin Kennedy Ellmore factory rt Vet 40-49 Male
6 Carl Jackson Ellmore factory racing Vet 50-59 Male
7 Ivan Oxborough Ellmore factory racing Vet 40-49 Male
8 Mark Ramage Cliff Pratt Racing Vet 40-49 Male
9 Ben Swain Paintrain Lincoln Vet 40-49 Male
10 Mark Robbins Scunthorpe Poly CC Vet 40-49 Male
11 George Hackney Paintrain Lincoln Vet 40-49 Male
12 Bart Kieres Bourne Wheelers CC Vet 40-49 Male
13 John Wilkinson Moonglu rt Vet 50-59 Male
14 Mark Preston Pain train Vet 40-49 Male
15 David Cocker RTD – Jâ??s Cycle Shack Vet 40-49 Male
16 Pete Smith Wilsons wheels rt Vet 50-59 Male
17 David Robinson VC Veldrijden Vet 60+ Male
18 Stephen Walker 53eleven Vet 50-59 Male
19 Dominic Watts Bolsover & District CC Vet 50-59 Male
20 Stuart Harrison V C Veldrijden Vet 40-49 Male
21 Jason Clark Velo Club Lincoln Vet 40-49 Male
22 Oliver Mccall Private entry Vet 40-49 Male
23 Heath Speck Velo Club Lincoln Vet 50-59 Male
24 Ed Burkitt Lincoln Wheelers Vet 40-49 Male
25 Ian Mckinley VC Beverley Vet 40-49 Male
26 Jon Waller None Vet 40-49 Male
27 Pete Goy Louth cycle centre RT Vet 50-59 Male
28 Kev Lincoln Velo Club Lincoln Vet 40-49 Male
29 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC Vet 50-59 Male
30 Steven Hilbert Sherwood Pines Cycles Forme Vet 60+ Male
31 Simon Abdy Barton Wheelers CC Vet 50-59 Male
32 Paul Conneely VC Veldrijden Vet 50-59 Male
33 Ian Evans Sleaford wheelers Vet 40-49 Male
34 Jonathan Carter Louth cycle centre Vet 40-49 Male
35 Mark Clements Lincsquad Vet 50-59 Male
36 Peter Gossop Lincsquad Vet 50-59 Male
37 Graham Atkins Private entry Vet 60+ Male
38 James Allis Brown Cow Buckaroos Vet 50-59 Male
39 Philip Heyes Louth cycles Vet 60+ Male
40 Andrew Grimwood Lincsquad Vet 50-59 Male
41 Jonathan Backhouse Lincoln Wheelers Vet 40-49 Male
42 Nelson Hunter VC Veldrijden Vet 50-59 Male
43 Bob Hoskin Velo Club Lincoln Vet 50-59 Male
44 Mark Etherton Wilson’s wheels Vet 50-59 Male
45 Gareth Richards Spalding CC Vet 50-59 Male
46 David Norris Barton Wheelers Vet 50-59 Male
47 Graham Wright VeloOne cycling team Vet 50-59 Male
48 John Armstrong LRCC Vet 40-49 Male
49 David Symonds Private entry Vet 50-59 Male
50 Nicholas Mowbray VC Veldrijden Vet 40-49 Male
51 Tim Higgins scuthorpe road club Vet 50-59 Male
52 Robin Frisby Sleaford Wheelers CC Vet 50-59 Male
53 David Miller Witham wheelers Vet 60+ Male
54 Neil Hall Team Hall Vet 50-59 Male
55 James Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Vet 40-49 Male

…. continued after the advert.

JUNIORS
1 Chris Hilbert Clancy Briggs Cycling Academy Junior Male
2 Dan Galpin Bourne Wheelers Junior Male
3 Jacob Bush Fensham Howes – MAS Design Junior Male
4 Alfie Speck Ellmore factory racing Junior Male
5 Connor Wilkinson Boston Wheelers Cycling Club Junior Male

YOUTH
1 Oliver Dawson RTD/JsCYCLESHACK.COM Youth U16 Male
2 Felix Earth Sleaford Wh Youth U16 Male
3 Toby Bush Bourne Wheelers Youth U16 Male
4 Aaron Cocker Clancy Briggs Cycling Academy Youth U14 Male
5 Harrison Evans Sleaford Wheelers CC Youth U14 Male
6 Charlie Thorpe Doncaster Wheelers Youth U16 Male
7 Oliver Thorpe Doncaster Wheelers Youth U14 Male
8 Daniel Backhouse Lincoln Wheelers Youth U16 Male
9 Ben Baker Lindsey Rd CC Youth U16 Male
10 Luke Brumpton Private Youth U16 Male
11 Max Burkitt Lincoln Wheelers Youth U16 Male
12 Amy Kolbert Witham wheelers Youth U16 Female
13 Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Youth U14 Male
14 Isla Kolbert Witham wheelers Youth U14 Female
15 Oliver Bailey Clancy Briggs Academy Youth U14 Male
16 James Bushell Sleaford wheelers Youth U16 Male
17 Jael Maw Boston wheelers CC Youth U16 Female
18 Bethany Goodwin Louth cycle centre RT Youth U14 Female
19 Oliver Turnbull Boston Whls CC Youth U14 Male
20 Arthur Morley Boston Wheelers Youth U14 Male
21 Jessica Stewart Private entry Youth U16 Female

UNDER 12
1 Thomas Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12 Male
2 Isabelle Goodwin Louth cycle centre RT Under 12 Female
3 Toby Carpenter VC Lincoln Under 12 Male
4 Seth Bush Bourne Wheelers Under 12 Male
5 Maximilian Kolbert Witham wheelers Under 12 Male
6 Harry Cragg Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12 Male
7 Simon Morley Boston Wheelers Under 12 Male
8 Elijah Bush Bourne Wheelers Under 12 Male
9 William Allis NE Lindsey Goride Under 12 Male

UNDER 9
1 Jude Clark Velo Club Lincoln Under 9 Male
2 Jacob Whittall Private entry Under 9 Male
3 William Barton Louth cycle centre Under 9 Male
4 Bradley Staples VC Veldrijden Under 9 Male
5 Alfie Bartle Private Under 9 Male
6 Ryan Ingham VC Veldrijden Under 9 Male
7 Toby Whittall Private entry Under 9 Male
8 Thea Staples Under 9 Female



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK