Richard Oakes fastest in the Cleveland Coureurs National Veterans Closed Circuit 10 mile time trial championship; Angela Hannon-Flaherty fastest woman; Douglas Watson fastest on a road bike
Result: National Veterans C/Circuit 10m TT Championship
TT Bikes
1 Richard Oakes Team Ohten Aveas 20:27 Male Vet
2 Marcel Schubert Darlington Cycling Club 20:42 Male Vet
3 Chris Smart GTR – Return To Life 20:49 Male Vet
4 Mike Twelves Team Ohten Aveas 21:40 Male Vet
5 Craig Horseman Beacon Wheelers 21:47 Male Vet
6 Neil Withington Beacon Wheelers 22:27 Male Vet
7 Michael Cross Harrogate Nova CC 22:50 Male Vet
8 Ian Taylor Blumilk.com 23:11 Male Vet
9 Adrian Dent Team Ohten Aveas 23:12 Male Vet
10 Wayne Coates Team Bottrill 23:16 Male Vet
10 Peter Gunn Cleveland Wheelers CC 23:16 Male Vet
12 Simon Horsley Legato Racing Team (LRT) 23:19 Male Vet
13 Jymmy Trevor Jem Hadar Racing 23:22 Male Vet
14 David Swainson Derwentside CC 23:27 Male Vet
15 Chris Taylor Holmfirth C C 23:28 Male Vet
16 David Leckenby VTTA (Yorkshire) 23:30 Male Vet
17 Mick Flaherty Seacroft Whs 23:41 Male Vet
17 Ian Richardson Selby CC 23:41 Male Vet
19 Daryl May Sheffrec CC 24:07:00 Male Vet
20 Paul Sander Stockton Wheelers CC 24:13:00 Male Vet
20 Andrew Smith VC Glasgow South 24:13:00 Male Vet
20 Malcolm Steer Darlington Cycling Club 24:13:00 Male Vet
23 Daniel Hornsby Swift Racing 24:17:00 Male Vet
24 Terry Parvin Ferryhill Whs 24:32:00 Male Vet
25 Duncan Smart Scarborough Paragon CC 25:05:00 Male Vet
26 Angela Hannon-Flaherty Seacroft Whs 25:06:00 Female Vet
27 Ian Hutchinson Cleveland Wheelers CC 25:08:00 Male Vet
28 Peter Greenan Ferryhill Whs 25:09:00 Male Vet
29 Ian Hampton Clifton CC York 25:27:00 Male Vet
30 Stewart Yates Holmfirth C C 25:48:00 Male Vet
31 Paul Hickman Malton Whs 25:55:00 Male Vet
32 Keith Storey Seacroft Whs 26:13:00 Male Vet
33 Mark Bartley Cambridge CC 26:36:00 Male Vet
33 Gareth Shepherd Bramley Wheelers CC 26:36:00 Male Vet
35 Kate Sanderson Cleveland Wheelers CC 26:37:00 Female Vet
36 Miriam Rennet Kinross CC 26:42:00 Female Vet
36 David Capes Scarborough Paragon CC 26:42:00 Male Vet
38 Liz Ball Valley Striders Cycling Club 26:54:00 Female Vet
39 Richard Durham Settle Wheelers 27:09:00 Male Vet
40 Dave Carrick Holmfirth C C 27:16:00 Male Vet
41 Michelle Highfield Berwick Wheelers Cycling Club 28:11:00 Female Vet
42 Peter Richardson Swift Racing 28:16:00 Male Vet
43 Andy Delaney Northumbria Police C.C. 28:43:00 Male Vet
44 Phil Wright Hartlepool CC 28:59:00 Male Vet
45 Janet Fairclough Liverpool Phoenix CC (Aintree) 29:05:00 Female Vet
46 Ian MacKenzie Durham Triathlon Club 30:55:00 Male Vet
47 Ronnie Thompson Derwentside CC 33:11:00 Male Vet
Road Bikes
1 Douglas Watson GTR – Return To Life 22:37 Male Vet
2 Shaun Tyson Protech Velo 22:41 Male Vet
3 Ian Swinscoe Royal Air Force Cycling Association 23:27 Male Vet
4 John Blomeley Yorkshire Road Club 23:48 Male Vet
5 David Deacon Protech Velo 25:31:00 Male Vet
6 John Flanagan Moonglu CC 25:44:00 Male Vet
7 David Nichol Ferryhill Whs 26:17:00 Male Vet
8 Paul Noton Drighlington BC 26:46:00 Male Vet
9 Steve Milburn Gosforth RC 27:14:00 Male Vet
10 Howard Heighton Ferryhill Whs 27:58:00 Male Vet
11 Andrew Robertson Holmfirth C C 28:02:00 Male Vet
12 Paul Smith Huddersfield Star Whs 28:42:00 Male Vet
13 Graham Lloyd Halifax Imperial Wheelers 29:57:00 Male Vet
14 Richard Bellerby Harrogate Nova CC 31:08:00 Male Vet
15 Tony Farrell Westmead Team 88 31:34:00 Male Vet
16 Caroline Heighton Ferryhill Whs 33:02:00 Female Vet
17 Michael Hutchings Harrogate Nova CC 33:08:00 Male Vet
18 Karen Haldane Derwentside CC 33:16:00 Female Vet
19 Heather Gould North Shields Polytechnic Club 34:40:00 Female Vet
20 John Melvyn Bedford Holmfirth C C 37:50:00 Male Vet
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique