Katy Simcock, Matthew Ellis of Saint Piran, David Earth, Billy Reed & Oliver Dawson winners on a very tough course on an ancient moat in the Lincolnshire Fens at round 4 of the Lincolnshire CX League on November 21
Result: Lincolnshire CX League
Women
1 Katy Simcock Trek Bicycle Club Senior Female
2 Anastasia Bowler AS Test Team Senior Female
3 Rachel Drew Private entry Vet 40-49 Female
4 Joanne Howes Sleaford Wheelers CC Vet 40-49 Female
5 Julie Clark Witham wheelers Vet 40-49 Female
6 Pam Challen VC Veldrijden Vet 40-49 Female
7 Grace Chambers lincoln wheelers Junior Female
Seniors
1 Matthew Ellis Saint Piran Senior Male
2 Nathan Wilson Wilsons Wheels RT Senior Male
3 George Thompson Rose Race Team Senior Male
4 Mark Cotton Velo Club Lincoln Senior Male
5 Thomas Howes Sleaford Wheelers CC Senior Male
6 Ben Lambert Velo One Cycling Team Senior Male
7 Richard Summerbell PainTrain_Lincoln Senior Male
8 Matt Taylor OVB Senior Male
9 Jack Wilson Louth Cycle Centre RT Senior Male
10 Sam Grant Private entry Senior Male
11 Ben Vaughan Vc lincoln Senior Male
12 Henry Heyes Louth cycle centre Senior Male
13 Shaun Jarvis Private entry Senior Male
14 Craig Dowse Pilgrim pedlars Senior Male
…. continued after the advert.
Veterans
1 David Earth Rose Race Team Vet 40-49 Male
2 Greg Simcock CC Luton Vet 50-59 Male
3 Mark Stanley Pedal Power Loughborough Vet 40-49 Male
4 David Allen Alford Wheelers Vet 40-49 Male
5 Brian Stanley Private entry Vet 40-49 Male
6 Bart Kieres Bourne Wheelers CC Vet 40-49 Male
7 Ben Swain Paintrain Lincoln Vet 40-49 Male
8 Ivan Oxborough Ellmore Factory Racing Vet 40-49 Male
9 David Robinson VC Veldrijden Vet 60+ Male
10 Stuart Harrison v c veldrijden Vet 40-49 Male
11 Oliver Mccall Private entry Vet 40-49 Male
12 George Hackney Paintrain Lincoln Vet 40-49 Male
13 Jason Clark Velo Club Lincoln Vet 40-49 Male
14 Robert Smith Lindsey Roads Vet 40-49 Male
15 Edward Loftus VC Veldrijden Vet 50-59 Male
16 Ed Burkitt lincoln wheelers Vet 40-49 Male
17 Sheehan Quirke Lincsquad Vet 50-59 Male
18 Alan Bailey Paintrain Lincoln Vet 40-49 Male
19 Glenn Porter Lincoln Wheelers CC Vet 50-59 Male
20 Andy Stewart Private entry Vet 40-49 Male
21 Andrew Mosley lincoln wheelers Vet 40-49 Male
22 Paul Conneely VC Veldrijden Vet 50-59 Male
23 Liam Drew Private entry Vet 40-49 Male
24 Julian Herriott Boston wheelers Vet 40-49 Male
25 Gary Sharp Sherwood pines cycles Vet 40-49 Male
26 Philip Heyes Louth cycles Vet 60+ Male
27 Gareth Richards Spalding CC Vet 50-59 Male
28 Simon Croft Ellimore factory racing Vet 50-59 Male
29 Shane Norton Spalding Vet 50-59 Male
30 Peter Smith Wilsons Wheels RT Vet 50-59 Male
31 Jonathan Backhouse lincoln wheelers Vet 40-49 Male
32 Graham Wright VeloOne cycling team Vet 50-59 Male
33 James Bramma Spalding CC Vet 40-49 Male
34 Alastair Grant Private entry Vet 50-59 Male
35 Graham Atkins Private entry Vet 60+ Male
36 Ian Thorpe Doncaster Wheelers Vet 50-59 Male
37 David Symonds Private entry Vet 50-59 Male
38 Robin Frisby Sleaford Wheelers CC Vet 50-59 Male
39 Simon Wright Spalding CC Vet 50-59 Male
40 Mark Booth Spalding CC Vet 40-49 Male
41 Graeme Parker Brown Cow Buckaroos Vet 50-59 Male
42 Graham Horspool Wisbech Wheelers Vet 40-49 Male
43 Neil Hall Team Hall Vet 50-59 Male
44 David Miller Witham wheelers Vet 60+ Male
45 Michael Ward Private entry Vet 50-59 Male
46 Tim Higgins scuthorpe road club Vet 50-59 Male
47 Nigel Middlehurst Ellmore Factory Racing Vet 60+ Male
48 Andy Bullimore v c veldrijden Vet 50-59 Male
49 Peter Gossop Lincsquad Vet 50-59 Male
50 Chris Bettinson Spalding CC Vet 50-59 Male
51 Dennis Owen Sleaford Wheelers Vet 60+ Male
52 Chris Beetham Seacroft Wheelers Vet 60+ Male
53 Joe Vaughan Velo Club Lincoln Vet 60+ Male
54 Terry Beisty Scunthorpe polytechnic Vet 60+ Male
Juniors
1 Billy Reed Origin RT Junior Male
2 Harry Garfield Peterborough Cycling Club Junior Male
3 Gil Grayson Tuxford Clarion Junior Male
4 Thomas Williams lincoln wheelers Junior Male
5 Connor Wilkinson Boston Wheelers Cycling Club Junior Male
YOUTH
1 Oliver Dawson RTD/JsCYCLESHACK.COM Youth U16 Male
2 Felix Earth Sleaford Wheelers Youth U16 Male
3 Ethan Storti Welwyn Wheelers Youth U16 Male
4 Aaron Cocker Clancy Briggs Youth U14 Male
5 Lewis Smith Ashfield Road Club Youth U16 Male
6 Daniel Backhouse lincoln wheelers Youth U16 Male
7 Charlie Thorpe Doncaster Wheelers Youth U16 Male
8 William Horspool Boston wheelers Youth U16 Male
9 Noah Starbuck Sleaford Wheelers Youth U16 Male
10 Oliver Swinburn Velo Club Lincoln Youth U14 Male
11 Ben Baker Lindsey Rd CC Youth U16 Male
12 Oliver Bailey Clancy Briggs Academy Youth U14 Male
13 Max Burkitt lincoln wheelers Youth U16 Male
14 James Bushell Sleaford Wheelers Youth U16 Male
15 Luke Brumpton Private entry Youth U16 Male
16 Arthur Morley Boston wheelers Youth U14 Male
17 Oliver Turnbull Boston Whls CC Youth U14 Male
18 Isla Earth Sleaford Wheelers Youth U14 Female
19 Oscar Farrow Sleaford Wheelers Youth U16 Male
20 Bayley Graham Ketton Panthers Tri Club Youth U16 Male
Under 12
1 Harvey Woodroffe Ely and District cc Under 12 Male
2 Sherlock Drew Private entry Under 12 Male
3 Toby Carpenter Vc lincoln Under 12 Male
4 Tristan Bramma Private entry Under 12 Male
5 Charlie Trimble Velo Club Lincoln Under 12 Male
6 Simon Morley Boston wheelers Under 12 Male
7 Freya Vaughan Velo Club Lincoln Under 12 Female
8 Max Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Under 12 Male
9 Callum Horspool Boston wheelers Under 12 Male
Under 9
1 Nixon Drew Private entry Under 9 Male
2 Hector Short Boston wheelers Under 9 Male
3 William Barton Louth Cycle Centre RT Under 9 Male
4 Jude Clark Velo Club Lincoln Under 9 Male
5 Louis Thompson Sleaford Wheelers Under 9 Male
6 Tom Wheelwright Sleaford Wheelers Cycling Club Under 9 Male
7 John Lunn Private entry Under 9 Male
8 Toby Lunn Private entry Under 9 Male
9 Elliot Moore Private entry Under 9 Male
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
- Result/Report: Nick Corkill RR
- Team Report: Shibden Apex RT Junior Men
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 2
Other News on VeloUK
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)