James Ashcroft, Matthew Gilmour, and Molly Thomas winners at round 4 of the Odd Down Winter Series in Bath on January 29
Result: Odd Down Winter Series 4
E/1/2/3
1 James Ashcroft Nopinz Motip Race Team
2 James Phillips Nopinz Motip Race Team
3 Matt Witts Nopinz Motip Race Team
4 Carl Jolly 73Degrees CC
5 Jordan Giles Primera-TeamJobs
6 Joseph Surmon University of Bristol CC
7 Matthew Webster Nopinz Motip Race Team
8 Felix Whetter Mid Devon CC
9 Bradley Perkins Nopinz Motip Development Team
10 Nicholas Jones Army Cycling Union
11 Dylan Griffiths University of Bath Cycling Clu…
12 Matthew Gilmour Velo Club Venta
13 James Brown University of Bristol CC
14 Ashley Hutchison VC St Raphael
15 James Chantler-Mayne Gloucester City Cycling Club
16 Sacha White WORX Factory Racing
17 Rupert Beale Abingdon Race Team
18 Julian Lockwood Primera-TeamJobs
19 Fergus Phelan University of Bath Cycling Clu…
20 Nicholas Beale Abingdon Race Team
3/4
1 Matthew Gilmour Velo Club Venta
2 Nicholas Jones Army Cycling Union
3 Sam Wordley Royal Navy & Royal Marines CA
4 Junda Niu University of Bristol CC
7 Luke Wyatt Maindy Flyers CC
8 Felix Skelton Avid Sport
9 Rhys Thomas Maindy Flyers CC
10 Sam Chaplin High Wycombe Cycling Club
11 Luke Brennan Stratford CC
12 Antony Neads PDQ Cycle Coaching
13 Alex Barker Velo Club La Pomme Marseille
14 Steven Cottington Bath Cycling Club
15 Nathaniel Brookes Gillingham and District Wheele…
16 Myles Thwaites Team Swindon Cycles
17 Spencer Hardman Salt & Sham Cycle Club
18 Michael Janes Royal Navy & Royal Marines CA
19 Rufus Thomas BAD Tri
20 Hywel Leyshon Maindy Flyers CC
21 Thomas Taylor trainSharp Development Team
22 Peter Phillips Bath Cycling Club
23 Elliot Tappin Nopinz Motip Development Team
24 Thomas White Cero – Cycle Division Racing T…
25 James Locke Velo Club Venta
26 Rob Moore Bath Cycling Club
27 Gary Bonds Royal Navy & Royal Marines CA
28 David Stoyle Bath Cycling Club
29 Harvin Johal Salt & Sham Cycle Club
30 Bailey Rafferty VC St Raphael
31 Finlay Webb Exeter Wheelers
32 Justin Gage Bradford on Avon
33 Nigel Burton Bath Cycling Club
34 Charlie Davis North Devon Wheelers
E/1/2/3 Women
1 Olive Holliday Avid Sport
3/4 Women
1 Molly Thomas
2 Marie-Louise Kertzman LAKA Pedal Mafia RT
3 Bethany Bennett JRC-INTERFLON Race Team
4 Caroline Nottage Army Cycling Union
5 Keisha Michael Avid Sport
6 Claire Ablett Portishead Cycling Club
7 Eleanor Gobey Abingdon Race Team
8 Sophie Barnes Army Cycling Union
9 Charmian Monroe Cowley Road Condors
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Youth Result: Milton Keynes Youth Development Races
- TT Result: Southern Counties CU Sporting 21
- TT Result: Manchester & District TTA 10m TT
- TT Result: Northampton & District CA 10m TT
- TT Result: Knockhill Mountain Time Trial
- Youth Result: Lawford Youth Series
- TT Result: Bristol South CC Hardriders
- TT Result: Newmarket Cycling & Triathlon Club TT
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- TT Result: Orwell Velo 15m TT
- TT Result: Hull Thursday RC Hard Riders 2Up
- TT Result: VC Sevale 10m TT
- TT Result: Maldon & District CC Hilly 22m TT
- Youth Result: SCC Youth Races
- Youth Result: ERC Ben Forsyth CRY Youth Race Day
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Crit Result: Not the Portsmouth Easter Circuits
- Crit Result: March Hare Classic
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #3
- Crit Results: Spring MK Bowl Series #3
- Crit Result: No Nonsense Circuit Races 1
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #3
- RR Result: NCRA Handicap RR #3
- RR Result: Halesowen Academy Road Race
- RR Result: Primavera Pursuit Road Race
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- TT Result: VTTA Kent 8 mile TT
- TT Result: Kernow Racing Team TT
- TT Result: Banbury Star CC 21m TT
- TT Result: Velo Club St Raphael 16.5 TT
- TT Result: Port Talbot Whs 13m TT
- TT Result: Cleveland Whs Sporting 21.7m TT
- TT Result: Velotik RT 15m TT
- TT Result: Border City Whs Hilly 20.2m TT
- TT Result: Hemel Hempstead CC 16m TT
Other News on VeloUK
- Chris Lawless Joins Saint Piran Team
- Paracycling Track Worlds Day 4
- Para CyclingWorlds Final Day
- Startlist: National Youth Circuit Series Rd 1
- Report/Result: Azets Spring Classic
- Startlists: RCR Fat Creations Road Races
- Startlist: Capernwray Road Race (March 31)
- Team Report: Fensham Howes MAS Design Junior Team
- Team Report: CiCLE Classic Junior Men
- RIDER REPORTS – Zoe Parker (Solihull CC)
- GB News: Two World Titles for GB at Para Worlds
- Team News: Alba Development Road Team
- News: British Road Champs Return to NE
- THIS WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique