Startlist: 60th Eddie Soens Memorial

On Saturday morning, a huge line up of riders will take to the start of the 60th Eddie Soens Memorial at the world famous Aintree race course including former winner in Jacob Tipper 

RST Cycle Clothing & Trigon Bikes

Startlist: 60th Eddie Soens Memorial

— Saturday 12th March 9.30am
— 80km / 50 miles

Former winner Jacob Tipper (Ribble Weldtite) headlines the line up of riders for this British classic, a handicap race with many a star rider in the race. Looking through the startlist, many a well known female rider too which is great to see and will be interesting to see if one of them can emulate the success of Julie Hill (Dolan) who won the race in 1991. Two pro teams are there in numbers as well as a World Championship medalist if its the same Nathan Smith who won a medal (Bronze) at the World CX Championships which it would appear to be.

Ribble Weldtite and Saint Piran have strong teams in riders and numbers on the start list whilst there are other strong squads like Cycling Sheffield on their Moda bikes who are on the startlist and many other well known teams. Promises to be a great race again!

RIDERS
1 Jacob Tipper Ribble Weldtite Pro Cycling Elite (2020 winner)
2 William Brown Ribble Weldtite Pro Cycling 2nd
3 Cameron Jeffers Ribble Weldtite Pro Cycling 1st
4 Matthew King Ribble Weldtite Pro Cycling Elite
5 Jack Rees Ribble Weldtite Pro Cycling 1st
6 Tom Timothy Ribble Weldtite Pro Cycling 2nd
7 Simon Wilson Ribble Weldtite Pro Cycling 1st M

8 Geoffrey Dermott Harry Middleton Cycling Club 4th M
9 Tony Harvey Harry Middleton Cycling Club 3rd M
10 Luke Jackson Harry Middleton Cycling Club 4th
11 Ryan McDonough Harry Middleton Cycling Club 4th
12 Michael Stafford Harry Middleton Cycling Club 4th M
13 Steven Swann Harry Middleton Cycling Club 4th M
14 Kristian Poole ABC Centreville 4th M
15 Max Rushby Acrog-Tormans Elite
16 Charlotte Broughton AWOL- OShea 2nd F
17 Connie Hayes AWOL- OShea 1st F
18 Emily Meakin AWOL- OShea 1st F
19 Francesca Morgans-Slader AWOL- OShea 2nd F
20 James Satoor BIKESTRONG-KTM 2nd
21 Reuben Corlett Birkenhead North End CC 3rd J
22 Richard Evans Birkenhead North End CC 2nd
23 Leon Brown Bridgnorth Cycling Club Elite
24 Joshua Horsfield Bridgnorth Cycling Club 2nd
25 Isaac Lawrence Brother UK-Orientation marketing 2nd J
26 Joseph Cadwallader Bury Clarion Cycling Club 3rd M
27 Mark Jones Bury Clarion Cycling Club 4th M
28 John Stirzaker Bury Clarion Cycling Club 4th M
29 Chris Beckerleg Chester RC 4th
30 Stuart Crawford Chorley Cycling Club 3rd M
31 George Hodgkinson Chorley Cycling Club 4th
32 George Beck Clash Racing 2nd
33 Matthew Jones Crimson Orientation Marketing RT 3rd
34 Joe Coukham Cycling Sheffield 2nd
35 William Harding Cycling Sheffield 2nd
36 James Hartley Cycling Sheffield 2nd
37 James Hawkins Cycling Sheffield 2nd
38 James McKay Cycling Sheffield 2nd
39 George Wood Cycling Sheffield 1st
40 Tom Ashcroft Dolan Ellesse Race Team 2nd
41 Jack Crook Dolan Ellesse Race Team 1st
42 Declan Hudson Dolan Ellesse Race Team 1st
43 Conor Mckinnon Dolan Ellesse Race Team 1st
44 Issy McKinnon Dolan Ellesse Race Team 3rd F
45 Matt Taylor Dolan Ellesse Race Team 1st
46 Joe Wilson Dolan Ellesse Race Team Elite
47 Lewis Bulley Dovy Keukens Cycling Team Elite
48 Ross Macmillan Dumfries CC 3rd M
49 Leah Dixon EF Education-TIBCO-SVB 1st F
50 Jamie Fletcher Ellan Vannin Cycling Club 3rd
51 Richard Gill EvoVelo Karbona 2nd
52 Angelo Derosa Graham Weigh Racing 4th M
53 Paul Thursfield Graham Weigh Racing 3rd M
54 Maxwell Hereward Green Jersey CC 3rd J
55 Aaron Mansell Halesowen A & CC 3rd J
56 Lee Brown Holmfirth Cycling Club 3rd M
57 James Little Holmfirth Cycling Club 3rd
58 Barnaby Fox Holohan Coaching Race Team 4th
59 Geoffrey Lunn Holyhead Cycling Club 4th
60 Nathan Smith Hope Factory Racing 3rd J (worlds medallist CX)
61 Thomas Maher Horwich CC 3rd M
62 Tim Worthington Horwich CC 2nd M
63 Joseph Thorp HUUB Ribble Performance Academy 3rd
64 Joshua Clough Identity Racing 2nd
65 Ben Iddon Identity Racing 3rd
66 Harry Paveley Identity Racing 2nd
67 George Radcliffe Identity Racing 2nd
68 Daniel Yates Identity Racing 2nd
69 Patrick Carter Ilkley Cycling Club 4th
70 Robert Noble Infinity Cycles 3rd
71 Tom Roper INFLITE 2nd
72 Ethan Browne JRC-INTERFLON Race Team 2nd
73 Marcus Cockerill JRC-INTERFLON Race Team 2nd
74 Liam Davison JRC-INTERFLON Race Team 2nd
75 William Foster JRC-INTERFLON Race Team Elite
76 Taylor Hill JRC-INTERFLON Race Team 2nd
77 William Jewitt JRC-INTERFLON Race Team 2nd
78 Timothy Lane JRC-INTERFLON Race Team 2nd J
79 Oliver Sawyer JRC-INTERFLON Race Team 2nd
80 Ste Casey Liverpool Braveheart Bicycle Club 4th M
81 Samuel Heyes-Burke Liverpool Phoenix CC Aintree 4th
82 Joshua Morris Liverpool Phoenix CC Aintree 3rd
83 Andrew Huntington Lune Racing Cycling Club 3rd
84 Alistair Fletcher LVC Racing 1st
85 Ben Singer LVC Racing 2nd
86 Kim Baptista LVIV CYCLING TEAM (Womens) 2nd F
87 Monica Greenwood Macclesfield Wheelers 2nd F
88 James Harrison Manx Viking Wheelers CC 2nd
89 Cameron McLaren Nopinz Motip Race Team 1st
90 Christopher Humphries Onimpex Bioracer RT 2nd
91 Sam Hollis Otley CC 2nd J
92 Harry Hunt Otley CC 3rd
93 Harry Jordan Otley CC 2nd J
94 Oliver Sergeant Otley CC 3rd J
95 Finlay Graham Para-T 3rd
96 Freya Whiteside PH-MAS – Paul Milnes Cycles 3rd FJ
97 Cameron Blake Prologue Racing Team 2nd
98 Harry Walshaw Prologue Racing Team 3rd
99 Evelina Black RFDA 2nd FJ
100 Hannah McClorey RFDA 3rd FJ
101 Hugo Lutz-Atkinson Ribble rechrg Race Team 1st
102 Fergus Robinson Ribble rechrg Race Team 2nd
103 William Bjergfelt Saint Piran Elite M
104 Stephen Bradbury Saint Piran Elite
105 Jake Crossley Saint Piran 1st
106 Gabriel Cullaigh Saint Piran Elite
107 Michael Gill Saint Piran 1st
108 Jacob Hennessy Saint Piran 1st
109 Ross Holland Saint Piran 1st
110 Oliver Hucks Saint Piran 1st
111 Tom Mazzone Saint Piran 1st
112 Leon Mazzone Saint Piran 1st
113 Theo Obholzer Saint Piran 1st
114 charles page Saint Piran Elite
115 Bradley Symonds Saint Piran 1st
116 Jacob Vaughan Saint Piran 1st
117 Jenson Young Saint Piran 2nd
118 Steve Farrow Seamons CC 4th M
119 Amy Mourne Shibden Cycling Club 3rd FJ
120 Will Thompson Shibden Cycling Club 3rd
121 Ethan Whiteside Shibden Cycling Club 3rd
122 David Bolland Spirit BSS 1st
123 Joshua Price Spirit BSS 2nd
124 Thomas Price Spirit BSS 2nd
125 William Dykes Spokes Racing Team 3rd
126 Alistair Thomas SRCT MUC-OFF 2nd
127 Matthew Bottrill Team Bottrill 2nd M (not starting)
128 Ben Pierce Team Jewson-M.I.Racing 3rd
129 Francesca Cutts Team LDN – Brother UK 2nd F
130 Lucy Lee Team LDN – Brother UK 1st F
131 Amy Marks Team LDN – Brother UK 2nd F
132 Kerry Middleton Team LDN – Brother UK 2nd F
133 Molly Patch Team LDN – Brother UK 2nd F
134 Sammie Stuart Team LDN – Brother UK 1st F
135 Dannielle Watkinson Team LDN – Brother UK 2nd F
136 James Bentley Team PB Performance 1st
137 George Peden Team PB Performance 1st
138 Max Sillifant Team PB Performance 2nd
139 Christopher Walkinshaw Team PB Performance 1st
140 Sam Dobson Team SB Hub 3rd M
141 Jenny Holl TEKKERZ CC 1st F
142 Holly Breck Torelli-Cayman Islands-Scimitar Elite F
143 Thomas Mitchell trainSharp Development Team 1st
144 Tobias Bartlett Velo Club Lincoln 1st
145 Joe Holt Wales Racing Academy Elite (2nd in 2020)
146 Stephen Kavanagh Warrington RC 4th M
147 Matthew Heath Weaver Valley CC 3rd M
148 Paul Marshall Wigan Wheelers CC 4th M
149 Dexter Leeming-Sykes Wold Top The Edge RT 2nd
150 Jack Hartley Yomp Bonk Crew 2nd
151 Mike Bell Private Member 4th M
152 Jonny Britton Prologue Racing Team 2nd
153 Dillon Byrne Private Member Elite
154 Matt Chester Private Member 3rd M
155 Simon Diggins North Lancs Road Club 4th M
156 Lucas Entwistle Garstang Cycling Club 4th J
157 Hamish Graham Private Member 2nd
158 Sonny Miles-Currey Private Member 3rd
159 Joe Murray Private Member 4th
160 Simon Osgerby Private Member 3rd
161 Graham Payne Private Member 3rd M
162 Grant Phillips Private Member 3rd M
163 Samuel Rathbone Private Member 4th
164 Christopher Tate Private Member 4th M
165 Jemil Tokdemir Team ASL-Bolton 4th
166 James Bishop Windle Race Team 2nd

FORMER WINNERS
1962 Bruce O’Prey Liverpool Premier
1963 Doug Dailey Kirkby CC
1964 Doug Dailey Kirkby CC
1965 Ken Hill Liverpool Mercury RC
1966 Billy Whiteside Kirkby CC
1967 Pete Matthews Liverpool Mercury RC
1968 Les West Tunstall Wheelers
1969 Billy Whiteside Kirkby CC
1970 Doug Dailey Kirkby CC
1971 John Clewarth Kirkby CC
1972 Andy Whitehead Deeside Olympic
1973 Willi Moore Merseyside Wheelers
1974 Brian Rourke Tunstall Wheelers
1975 Kevin Apter Kirkby CC
1976 Ian Hallam Beeston RC
1977 Doug Dailey Kirkby CC
1978 Terry Dolan Liverpool Mercury RC
1979 Alan Nichols East Bradford CC
1980 Bob Barlow Manchester Police CC
1981 Phil Thomas Liverpool Mercury RC
1982 Gary Sadler GS Strada
1983 Neil Mitchell Kirkby CC
1984 Dennis Lightfoot Manchester Wheelers
1985 Eamonn Rooney VC Slough
1986 Karl Smith Clayton Velo
1987 Eamonn Rooney Alpha CC
1988 Bernie Burns Bradford Wheelers
1989 Pete Maxwell Kirkby CC
1990 Mark Gornall Manchester Wheelers
1991 Julie Hill Liverpool Mercury RC
1992 Matt Illingworth GS Strada
1993 Simon Lillistone North Wirral Velo
1994 Matt Illingworth North Wirral Velo
1995 Dave Williams RT Italia
1996 Dave Williams Team Ambrosia
1997 Glen Holmes Adidas Sci-con
1998 Matt Bottrill North Wirral Velo
1999 Steve Cummings Birkenhead North End CC
2000 Julian Ramsbottom Scunthorpe Poly CC
2001 Tony Gibb Team Quest
2002 Tony Gibb Team PCA – Orbea
2003 Chris Newton Corima RT
2004 Tony Gibb Plowman Craven RT
2005 Rob Hayles Recycling.co.uk
2006 Event cancelled due to snow
2007 Ian Stannard Team 100% Me
2008 Tony Gibb Plowman Craven RT
2009 Ed Clancy Team Halfords Bikehut
2010 Joshua Edmonson Motorpoint Marshalls Pasta
2011 James Stewart Team UK Youth
2012 Russell Downing Endura Racing
2013 Ed Clancy Rapha Condor JLT
2014 Ian Wilkinson Team Raleigh
2015 Peter Williams One Pro Cycling
2016 Bertie Newey Catford CC Equipe-Banks
2017 Ed Clancy JLT Condor
2018 Jon Mould JLT Condor
2019 Matt Bottrill, Team Bottrill
2020 Jacob Tipper, Ribble Weldtite

 



Cycle Division’s Shop


Send your results as well as club, team & event news here


Other Results on VeloUK (including reports containing results)


Other News on VeloUK