Starting today, a new event on the calendar, The Peaks Two Day stage race for men & women
Startlists: The Peaks 2 Day
Men’s Race
Saturday
Stage 1 – 12km TT on the Bole Hill course – 219m elevation
Stage 2 – 89km road race on the Bole Hill course – 7 laps – 1575m elevation
Sunday
Stage 3 – 100km road race on the Bradfield course – 9.5 laps – 2000m elevation
Women’s Race
Saturday
Stage 1 – 12km TT on the Bole Hill course – 219m elevation
Stage 2 – 62km road race on the Bole Hill course – 5 laps – 1100m elevation
Sunday
Stage 3 – 78km road race on the Bradfield course – 7.5 laps – 1560m elevation
RIDERS
MEN
1 Carl Jolly Bristol (Composite Team) 2nd
2 Andrew Kirby Bristol (Composite Team) 2nd
3 Benjamin Bright Coed Llandegla N Wales MBA 2nd
4 Eugene Cross Bristol (Composite Team) 2nd
5 Charlie Renshaw Clancy Briggs Cycling Academy 2nd
6 William Harding Cycling Sheffield 2nd
7 James Hawkins Cycling Sheffield 2nd
8 Adam Mitchell Cycling Sheffield 1st
9 George Wood Cycling Sheffield 1st
10 Thomas Ashcroft Dolan Ellesse Race Team 2nd
11 Declan Hudson Dolan Ellesse Race Team 1st
12 Conor McKinnon Dolan Ellesse Race Team 1st
13 Joe Wilson Dolan Ellesse Race Team 1st
14 Cameron Biddle Embark – Bikestrong 1st
15 Michael Chadwick Embark – Bikestrong 1st
16 Joseph Rees Embark – Bikestrong 1st
17 Dean Watson Embark – Bikestrong 1st
18 Jimmy Kershaw High Density (Composite Team) 3rd
19 Oscar Hutchings High Density (Composite Team) Elite
20 Steven Jones High Density (Composite Team) 2nd
21 Tobias Bartlett High Density (Composite Team) 1st
22 Ethan Browne JRC-INTERFLON Race Team 2nd
23 Taylor Hill JRC-INTERFLON Race Team 2nd
24 William Jewitt JRC-INTERFLON Race Team 2nd
25 Oliver Sawyer JRC-INTERFLON Race Team 2nd
26 Joe Thorpe Ribble rechrg Race Team 3rd
27 Matthew Clements Kuwait Pro Cycling Team 1st
28 Tom Andrews Lifting Gear Prod- CyclesInMotion 3rd
29 Tobias Edwards Lifting Gear Prod- CyclesInMotion 3rd
30 Luke Hind Lifting Gear Prod- CyclesInMotion 2nd
31 Andrew Nichols Lifting Gear Prod- CyclesInMotion 1st
32 Adam Kenway Matlock CC 1st
33 Cameron Jeffers Ribble Weldtite Pro Cycling 1st
34 Zeb Kyffin Ribble Weldtite Pro Cycling Elite
35 Ross Lamb Ribble Weldtite Pro Cycling 1st
36 Alex Peters Ribble Weldtite Pro Cycling 1st
37 Peter Cocker Richardsons/WWCC (Composite Team) Elite
38 Sean Mullen Richardsons/WWCC (Composite Team)
39 Reece Egner Richardsons/WWCC (Composite Team) 2nd
40 Adam Egner Richardsons/WWCC (Composite Team) 3rd
41
42 Jenson Young Saint Piran 2nd
43 Thomas Stringer Moonglu CC 1st
44
45 Farley Barber Spirit BSS 2nd
46 Angus Hawkins Spirit BSS 1st
47 Oliver Hennessy Spirit BSS 2nd
48 Josh Housley Spirit BSS 1st
49 James Bentley Team PB Performance 1st
50 Jacques Coates Team PB Performance 1st
51 George Peden Team PB Performance 1st
52 Jude Taylor Team PB Performance 1st
53 Lukas Nerurkar TRINITY Road Racing 2nd
54 Toby Barnes WiV Sungod Elite
55 Euan Macleod WiV Sungod 2nd
56 Josh Whitehead WiV Sungod 1st
57 Kieran Savage Yomp Bonk Crew (Composite Team) Elite
58 Tom Yiangou Yomp Bonk Crew (Composite Team) 2nd
59 Francis Woodcock Team Farto – BTC (Mens) 2nd
60 Fergus Jones Yomp Bonk Crew (Composite Team) 2nd
WOMEN
1 Arianne Holland Alba Development Road Team
2 Erin Murphy Alba Development Road Team
3
4 Charlotte Gibson AWOL Worx Galliard
5 Olivia Bent AWOL- O’Shea
6 Connie Hayes AWOL- O’Shea
7
8 Leah Dixon BIANCHI HUNT MORVELO
9 Beth Morrow CAMS-Basso
10 Danielle Shrosbree CAMS-Basso
11
12 Becky Storrie CAMS-Basso
13 Daisy Barnes Brother UK-Orientation marketing
14 Abigail Cooper Brother UK-Orientation marketing
15 Sophie Lewis CAMS-Basso
16
17 Nicola Soden Datalynx-Parenesis Cycling
18 Kirstie Drakeford Hornsea Peloton
19 Polly Burge Jadan – Vive le Velo
20 Suzetta Guerrini Jadan – Vive le Velo
21 Gabriella Nordin Jadan – Vive le Velo
22 Monica Greenwood Macclesfield Wheelers
23 Jihanna Bonilla-Allard PMRR
24 Bexy Dew Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes Heidi Kjeldsen
25 Lucy Ellmore Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes Heidi Kjeldsen
26 Corinne Side Pro-Noctis – Rotor – Redchilli Bikes Heidi Kjeldsen
27 Hannah Bayes Saint Piran WRT
28
29 Abbie Taylor Sheffield Dirt Society
30 Hannah Farran Team Boompods
31 Amy Graham Team Boompods
32 Ellen McDermott Team Boompods
33 Keri Parton Team Boompods
34 Sian Botteley Team LDN – Brother UK
35 Jennifer Millmore Team LDN – Brother UK
36 Lucy Lee Team LDN – Brother UK
37 Kerry Middleton Team LDN – Brother UK
38 Grace Castle Tofauti Everyone Active
39 Olivia Bentley Torelli-Cayman-Islands-Scimitar
40 Holly Breck Torelli-Cayman-Islands-Scimitar
41 Nicole Coates Torelli-Cayman-Islands-Scimitar
42
43
44 Harriet Wilson Torvelo Racing
Cycle Division’s Shop
Send your results as well as club, team & event news here
Other Results on VeloUK (including reports containing results)
- Features, Reports, Results
- TT Result: Plomesgate CC 10m TT
- Crit Result: Schils Spring Circuit Races 1
- BMCR RESULTS – DARLEY MOOR
- Crit Result: Haus RT – Darley Moor #2
- News: British Road Champs Return to NE
- TT Result: Circuit Of Ingleborough
- RR Result: Wally Gimber RR
- TT Result: Cardiff Ajax CC TT
- TT Result: Southern Counties CU TT
- TT Result: CTT Classic Series 1
- TT Result: GTR – Return To Life Two Up TT
- TT Result: Hainault RC Hilly 50km TT
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- RR Result: Gifford National B
- RR Results: Junior Men’s & Women’s CiCLE Classic
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series 2
- Crit Result: Exeter Uni Early Season Crits
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- TT Result: Bristol Uni CC 10m TT
- TT Result: Matlock CC 25m TT
- TT Result: Lea Valley CC 25m TT
- TT Result: Port Talbot Whs 25m Two Up
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- RR Result: NCRA Spring Handicap RR 2
- Crit Result: Full Gas Spring Rumble Series #2
- Crit Result: Spring MK Bowl Series
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- TT Result: Swindon Hardriders 30m TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Track Result: Manchester Regional Track League
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- BMCR Result: Harold ‘H’ Nelson Memorial
- HC Result: Darlington CC Hill Climb
- TT Result: GTR – Return To Life Mad March 10 TT
- TT Result: A3crg Road Bike TT
- Crit Result: Salt Ayre Spring Series #1
Other News on VeloUK
- News: British Road Champs Return to NE
- NEXT WEEKEND: Peaks Two Day is Back!
- News: Laura Kenny Retires
- Team News: Lee Valley Youth Cycling Team
- 2024/25 CYCLO-CROSS CALENDAR
- Startlist: Cardiff Ajax CC 10 Mile TT
- Startlists: 16th Gifford Road Races (Scotland)
- News: Ellingworth is new Tour of Britain Director
- Startlist: Circuit of Ingleborough TT
- STARTLIST: Evesham Vale Road Race 2024
- Mammoth fields for Women’s/Junior Men’s CiCLE Classics
- Saturday: Fusion Media Women’s Series Rd 1
- Saint Piran’s Global Women’s Project
- Ribble Rebellion: The Riders
- Team News: Ribble Rebellion Team Launch
- British Classics – 64th Wally Gimber Trophy
- Startlist: 62nd Eddie Soens
- Startlist: 10th Junior Men’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 8th Women’s CiCLE Classic (March 17)
- Startlist: 40th Jock Wadley Memorial RR
- Riders: Azets Spring Classic (March 24)
- Bike News: DJ Spoony’s Special & unique Ribble Ultra SL R
- GB Team News: Helen Scott now Men’s Sprint Podium Potential Coach
- Startlist: Royal Navy Cup 2024
- News: Halesowen Academy 2024
- Report: Day 3 British Track Championships
- New Women’s Series in the Midlands
- News: RideLondon Classique
- Event News: CiCLE Classic (Women & Junior Men)
- Quiz Time! Toby Bush (Fensham Howes – MAS Design)
- 2024 Otley CC Race Team
- News: British Cycling Elite Development Teams
- Startlist: Velo Club St Raphael TT
- Team News: Fensham Howes – MAS Design RT Launch
- Ladies: Join BMCR for £10!
- 2024 TEAMS: Shibden Apex RT Junior Men
- Entry List: Clayton Spring Classic Handicap
- 2024 British Teams – Sigma Sports RT
- TEAM NEWS: Max Walker joins Astana
- News: trainSharp Orro Elite Team Launch